Web Analytics Made Easy - Statcounter

سرویس اینترنت کودک و نوجوان (سرویس 456) رونمایی شد

در جلسه‌ای به میزبانی وزارت ارتباطات، سرویس اینترنت کودک و نوجوان تحت عنوان سرویس «456» برای ارائه اینترنت ایمن به کودکان و نوجوانان راه‌اندازی شد
رونمایی از اینترنت کودک و نوجوان 456 - ابوالحسن فیروزآبادی - عیسی زارع پور - مهدی اسماعیلی - وزیر ارشاد - وزیر ارتباطات - رئیس شورای عالی فضای مجازی

چهارمین جلسه کمیته راهبری سند حفاظت از کودکان در فضای مجازی به میزبانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این جلسه عیسی زارع پور وزیرارتباطات و فناوری اطلاعات، محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، ابوالحسن فیروزآبادی رئیس شورای عالی فضای مجازی و تعدادی از نمایندگان مجلس حضور داشتند و سرویس اینترنت کودک و نوجوان تحت عنوان سرویس 456 به صورت رسمی معرفی شد.

عیسی زارع پور ضمن تأکید بر اهمیت حوزه کودک و نوجوان در فضای مجازی اظهار داشت که آن‌چنان که باید و شاید به این موضوع پرداخته نشده است. وی در مورد اهمیت حفاظت از کودکان در دنیا گفت:«سابقه بحث حفاظت از کودکان در فضای مجازی قریب به دو دهه است که در دنیا دنبال می‌شود و در اواخر دهه هشتاد و اوایل دهه نود هم فعالیتهای خوبی در کشور انجام شد البته در ادامه کمتر به این حوزه توجه شده است و اقدامات انجام‌گرفته یا کافی نبوده یا متناسب با چارچوب‌های فرهنگی کشور نبوده است.»

وزیر ارتباطات از مصوبه سال گذشته شورای عالی فضای مجازی به عنوان نقطه عطفی در تاریخ یاد کرد و اعلام کرد که راهبرد جدی وزارت ارتباطات، حفاظت از کودکان در فضای مجازی است.

زارع پور همچنین از تلاش‌های خود از نخستین روزهای حضور در این سمت و برگزاری جلسات با اپراتورها و فعالان حوزه کودک گفت که منجر به راه‌اندازی پنجره واحد family.ict.gov.ir گشته است.

معرفی سرویس کودک و نوجوان و راه‌های دسترسی به آن

وزیر ارتباطات در ادامه بیان کرد:«تکلیف دیگر وزارت ارتباطات در این سند این بود که محیط امن را متناسب با سن و محتوایی که در اختیار کاربر قرار می‌گیرد فراهم کند که خوشبختانه با همکاری خیلی خوب خانواده ارتباطات کشور و در صدر آن اپراتورهای تلفن همراه این امکان فراهم شد و امروز به شکل رسمی به مردم عزیز معرفی می‌شود.»

عیسی زارع پور ضمن اشاره به حفاظت از کودکان در فضای مجازی با راه‌اندازی سرویس اینترنت کودک و نوجوان، سه روش دسترسی خانواده‌ها به سرویس 456 را معرفی کرد:«نخست با شماره‌گیری #۴۵۶*، دوم از طریق سایت https://456.ir و سوم از طریق اپلیکیشن ۴۵۶ این امکان برای خانواده‌ها فراهم‌شده است تا دسترسی کودکان و نوجوانان خود به اینترنت را متناسب با سن و شرایط هر کدام تعریف و مدیریت کنند. به این منظور چهار سطح دسترسی تعریف شده است که در قالب چهار رنگ سبز، سفید، زرد و نارنجی تعریف شده است که فعلا رنگ سبز (برای کودکان زیر ۵ سال) در اپراتورها فعال شده است و به زودی سایر دسترسی‌ها نیز تعریف خواهد شد.»

سامانه 456 - سرویس اینترنت کودک و نوجوان

وی افزود: همچنین یک امکان دیگر و با انعطاف بیشتری در قالب اپلیکیشن فراهم‌شده، در این حد که پدر و مادر می‌توانند انتخاب کنند چه سرویس، چه سایت و یا چه اپلیکیشینی برای کودکان فعال شود و برای هر کدام از اعضای خانواده می توانند سطح دسترسی ویژه مربوط به وی را تعریف کنند. کار دیگری هم که به‌مرور تکمیل می‌شود که نمونه آن‌هم در کشورهای اروپایی فعال‌شده است فراهم کردن دسترسی ایمن به خدمات پایه و مهم مثل موتورهای جستجو و دانش‌نامه‌ها است تا از طریق آن کودک در معرض محتوای نامناسب قرار نگیرند که این خدمات در قالب سایت 456.ir از امروز در دسترس مردم عزیز است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار امیدواری کرد که فعالان و دست‌اندرکاران حوزه فناوری در بخش خصوصی و دولتی برای ادامه این مسیر، همکاری و همراهی داشته باشند تا خانواده‌ها اطمینان داشته باشند که کودکانشان در معرض محتوای نامناسب قرار نمی‌گیرند.

وی تصریح کرد: حفاظت از کودکان در فضای مجازی راهبرد جدی ما در وزارت ارتباطات است و معتقدیم که باید سرویسی که در اختیار کودکان قرار می‌گیرد متفاوت باشد. البته سرویسی که امروز از آن رونمایی شد یک امکان اختیاری است و هیچ اجباری در استفاده از آن وجود ندارد و این سرویس تنها ابزاری است در اختیار خانواده‌ها که بتوانند حضور کودکان در فضای مجازی را مدیریت کنند.

مهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه تأکید کرد: وضعیت فعلی فضای مجازی حتماً نامطلوب است و توقع رهبر انقلاب از دست‌اندرکاران این است که با سرعت این عقب‌ماندگی‌ها را جبران کنند.

وزیر ارشاد افزود: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی این اعتقاد را داریم که ابزارهای نظارتی بسیار اثربخش است و در این حوزه هم چاره‌ای جز پذیرش دستورالعمل‌ها نداریم.

وی عنوان داشت: این اطمینان را به همه دوستان در بخش‌های مختلف می‌دهیم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی یار ثابت و همیشگی در پیشبرد اهداف و منویات رهبر عزیز انقلاب و تحقق مأموریت‌های تکلیف شده است و امیدواریم نتایج مثبت این همراهی و همدلی را به‌زودی مردم عزیز شاهد باشند.

در این جلسه همچنین از نظام رتبه بندی محتواهای فضای مجازی که توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تهیه شده بود رونمایی شد که خروجی آن قرار است در سرویس اینترنت کودکان و نوجوان ۴۵۶ مورد استفاده قرار گیرد. در این جلسه همچنین از سامانه تلوبیون کودک و نوجوان رونمایی شد که حاوی صدها هزار محتوای سازمان صدا و سیما و محتواهای تولیدشده برای کودکان و نوجوانان است.