Web Analytics

محدودیت اینترنت موجب مهاجرت متخصصان می‌شود

آی تی جو بستری جهت درج تبلیغات دانش محور محصولات شما

علی آذرکار، دبیر رسته توسعه نرم‌افزار سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، قطع ارتباط شرکت‌های نرم‌افزاری با کاربران، ایجاد اختلال در ارائه خدمات، از دست رفتن مشتریان و سرمایه‌گذاری‌های انجام‌شده، خسارت‌های مادی و معنوی از جمله مهاجرت متخصصان و نامشخص بودن زمان رفع مشکلات را از جمله چالش‌هایی دانست که شرکت‌های نرم‌افزاری در هفته‌های اخیر با آن‌‌ها مواجه بوده‌اند.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، علی آذرکار، دبیر رسته توسعه نرم‌افزار در گفتگو با روابط عمومی این سازمان با تأکید بر وابستگی برنامه‌ها و محصولات شرکت‌های نرم‌افزاری به اینترنت گفت: «محدودیت‌های اینترنت، موجب قطع ارتباط نرم‌افزارها با کاربران و سرویس‌های خارجی شده و همین هم باعث شده کارهای روزانه این شرکت‌ها مختل شود و انجام پروژه‌هایشان به تعویق بیفتد. در نتیجه کارفرمایان این شرکت‌ها هم نتوانسته‌اند خدمات مورد نظر خود را دریافت کنند.»

محدودیت اینترنت اعتبار به شرکت‌ها لطمه می‌زند

او ادامه داد: «جذب یک مشتری گاهی سه سال طول می‌کشد اما این محدودیت‌ها موجب می‌شود که یک‌شبه مشتری از دست برود. در این شرایط اعتبار شرکت‌های نرم‌افزاری خصوصاً نزد مشتریان خارجی از دست می‌رود.»

او ضمن اشاره به افت کارایی و ناامیدی و سرخوردگی متخصصان از وضعیت فعلی فضای کسب‌وکار افزود: «این محدودیت‌های اینترنت موجب از دست رفتن سرمایه انسانی و مهاجرت متخصصان می‌شود که خسارت معنوی غیر قابل جبرانی است.»

برنامه‌ریزی برای این مشکلات ممکن نیست

آذرکار افزود: «مشکلات در یک نقطه متوقف نمی‌شوند بلکه روزبه‌روز بیشتر می‌شوند. یک روز واتساپ از دسترس خارج می‌شود، روز بعد پیامک‌ها ارسال نمی‌شوند و بعد هم نوبت ایمیل‌ها می‌رسد.» او توضیح داد که چنین اتفاقاتی موجب می‌شود که فضا برای شرکت‌ها قابل پیش‌بینی نباشد و بنابراین نتوانند برنامه‌ریزی کنند.

آذرکار در ادامه گفت: «زمان رفع این مشکلات مشخص نیست و شرکت‌ها روی شبکه‌هایی که از دسترس خارج شده‌اند، سرمایه‌گذاری کرده بودند اما حالا نمی‌دانند باید چه کنند و امیدی هم به بازگشت این شبکه‌ها ندارند.»

زنجیره تأمین هم از محدودیت اینترنت در امان نخواهد بود

دبیر رسته توسعه نرم‌افزار ضمن اشاره به خسارت‌های مادی و معنوی محدودیت‌های اینترنت گفت: «زنجیره تأمین خدمات فناوری اطلاعات پیچیده است و ذی‌نفعان زیادی دارد که با این محدودیت‌ها همگی دچار خسارت می‌شوند و مشکلات روزمره شرکت‌ها تشدید می‌شود.»

او افزود: «به طور کلی با ادامه این شرایط شرکت‌های نرم‌افزاری سرمایه انسانی‌شان را از دست می‌دهند و منابع مالی‌شان نیز از بین می‌رود.»

گوش شنوایی نیست

آذرکار با انتها در اشاره به اقدامات نصر تهران برای رفع این محدودیت‌ها گفت: «نشست‌ها و جلسات بسیاری برگزار شده. نامه‌نگاری‌های متعددی هم انجام شده. بیانیه هم منتشر شده. اما گوش شنوایی وجود ندارد، همانطور که مدت‌هاست علیرغم راهکارهای پیشنهادی متخصصان در حوزه‌های مرتبط، وجود ندارد.»

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما