Web Analytics Made Easy - Statcounter

مدیرعامل اینتل: تراشه‌های ARM نمی‌توانند تهدیدی برای ما باشند

پت گلسینگر مدعی است تهدید تراشه‌های بر پایه ARM مثل X Elite را جدی نمی‌داند؛ با این حال خاطرنشان کرد که اینتل هم از این نوع تراشه تولید می‌کند.
پت گلسینگر - مدیرعامل و رئیس اینتل

چند روز قبل پردازنده اسنپدراگون X Elite برای رایانه‌های شخصی معرفی شد که بر پایه ARM طراحی شده است و کوالکام مدعی است می‌تواند از پردازنده‌های اپل و اینتل، چه از لحاظ عملکرد و چه از لحاظ بهره‌وری پیشی بگیرد. پس از مشخصات قدرتمندی که برای این پردازنده معرفی شد، بسیاری از کارشناسان اعلام کردند که اکنون تراشه‌های ARM می‌توانند پردازنده‌های مرسوم اینتل و AMD که بر پایه x86 هستند را پشت سر بگذارند.

با این حال پت گلسینگر، مدیرعامل اینتل، معتقد است که پردازنده‌های مبتنی بر Arm تهدیدی برای معماری x86 نیستند. اظهارات او در پی معرفی اسنپدراگون X Elite و برنامه‌ریزی انویدیا و AMD برای عرضه پردازنده‌های مبتنی بر ARM صورت می‌گیرد.

گلسینگر در سخنرانی خود در جریان تماس درآمد سه ماهه سوم اینتل گفت که این شرکت همه رقابت‌ها را جدی می‌گیرد، اما وقتی صحبت از جایگزین‌های ARM به میان می‌آید، باید به خاطر داشت به طور کلی این تراشه‌ها نقش‌های بسیار کم اهمیتی در PCها داشته‌اند.

تراشه ARM

مدیرعامل اینتل افزود:«من فکر می‌کنم تاریخ راهنمای ماست. ما این موضوع را به طور کلی مهم نمی‌بینیم.»

با این حال گلسینگر خاطرنشان کرد که معماری‌های جایگزین فرصتی عالی برای بیزنس ریخته‌گری اینتل است و این شرکت از همکاری با شرکت‌هایی که تراشه‌های ARM می‌سازند، خوشحال است.

شایان ذکر است بهار امسال، اینتل و ARM توافقنامه‌ای امضا کردند که تولید SoCهای اینتل را با استفاده از فرآیند 18A که انتظار می‌رود در نیمه دوم سال 2024 آماده تولید شود، برای دارندگان مجوز ARM امکانپذیر می‌کند.