Web Analytics Made Easy - Statcounter

نکات مهم در خصوص ثبت علامت تجاری و اختراع

ثبت علامت تجاری در ایران فقط از برند در داخل کشور محافظت می‌کند و هر کسی که قصد استفاده از علامت خود در کشورهای دیگر را دارد، باید ثبت علامت تجاری در خارج از کشور و به صورت بین المللی را انجام دهد.

وکلای حقوق مالکیت فکری نقش حیاتی و مهمی را در رابطه با حفاظت از شقوق مختلف مالکیت فکری ایفا می‌کنند. یکی از مهمترین وظایف وکلای حقوق مالکیت فکری این است که اسناد و مدارک مورد نیاز برای ثبت اختراع  و علامت تجاری را تنظیم ‌کنند و سپس با مرجع ثبت اختراع و علامت تجاری در ایران و در سراسر جهان ارتباط برقرار ‌کنند. از طرفی آنها می­توانند در دعاوی نقض حقوق مالکیت فکری کمک قابل توجهی به شما کنند.

این موارد حوزه بسیار تخصصی محسوب می شوند. از این رو، وکلا و کارشناسان شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران آماده ارائه مشاوره تخصصی و قبول وکالت در ثبت اختراع و علائم تجاری کسب و کار شما در ایران و خارج از کشور و همچنین قبول وکالت در دعاوی نقض حقوق مالکیت فکری می باشند.

تنظیم اظهارنامه اختراع چگونه است

تنظیم اظهارنامه اختراع

همانطور که می‌دانید، اختراع محصول يا فرآيندي است كه راه حل فني جديدي را براي مشكل خاصي پيشنهاد مي كند. اختراعات حاصل تلاش و سرمایه گذاری‌های بلند مدتی هستند که در زمینه تحقیق و توسعه انجام می‌گیرد. برای ثبت اختراع قدم نخست آن است که بدانید تنظیم اظهارنامه اختراع چیست و چطور تنظیم می شود.

اظهارنامه ثبت اختراع چیست و چطور تنظیم می شود؟

برای این که مخترعین بتوانند از این حمایت قانونی بهره مند شوند باید اختراع خود را در اداره مالکیت معنوی ثبت کنند. با داشتن گواهینامه ثبت اختراع، مالک این حق را دارد تا مانع از سوءاستفاده افراد دیگر از اختراع خود شود. نخستین گام برای ثبت اختراع تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع است. تنظیم اظهارنامه در فرم مخصوصی به زبان فارسی انجام می‌شود. از زمانی که سامانه اینترنتی ثبت اظهارنامه اختراع راه اندازی شد، کلیه امور مرتبط با این حوزه به صورت آنلاین انجام می­گیرد. بدین ترتیب، افراد بدون مراجعه حضوری و تنها از طریق سایت مرکز مالکیت معنوی به آدرس https://iripo.ssaa.ir می‌توانند برای ثبت اظهارنامه ثبت اختراع اقدام کنند.

مراحل تنظیم اظهارنامه اختراع و ثبت علامت تجاری

مندرجات و ضمائم اظهارنامه ثبت اختراع

برای تنظیم متن اظهارنامه ثبت اختراع باید از کلیه مندرجات داخل اظهارنامه آگاهی داشته باشید. این مندرجات عبارتند از:

  • مشخصات مخترع؛
  • مشخصات متقاضی: متقاضی ثبت اختراع ممکن است شخصی غیر از مخترع باشد. در این صورت، اطلاعات متقاضی ثبت اختراع نیز باید در اظهارنامه درج گردد؛
  • مشخصات نماینده: در صورت ثبت اختراع توسط نماینده، مانند وکیل یا نماینده قانونی او، مشخصات وی باید در اظهارنامه درج شود؛
  • عنوان اختراع: عنوان یا همان نام اختراع به ماهیت فنی آن اشاره دارد که باید به طور کامل در اظهارنامه قید شود.

علاوه بر مندرجات اظهارنامه، لازم استمدارک مهمی به همراه اظهارنامه ثبت اختراع ضمیمه شود که شامل موارد زیر است:

  1. مدارک شناسایی مخترع، متقاضی، نماینده قانونی آنها.
  2. توصیف اختراع و خلاصه‌ای از آن با ذکر زمینه‌های فنی و اهداف آن.
  3. ادعاهای اختراع در قالب ادعانامه.
  4. نقشه یا دیگر ضمائم در صورت لزوم.
  5. اگر مخترع تمایلی به ذکر نام خود ندارد، درخواست آن نیز جداگانه باید تنظیم شود.
  6. مدارک مربوط به حق تقدم که باید همزمان با تسلیم اظهارنامه یا حداکثر تا پانزده روز پس از آن فرستاده شود.

اگر در مدارک ارسال شده ناقص باشد، متقاضی مقیم ایران سی روز  و متقاضی مقیم خارج شصت روز فرصت دارد تا نواقص را رفع کند. اگر در این مدت نواقص رفع نگردد، اظهارنامه باطل تلقی می‌شود.

تنظیم اظهارنامه ثبت اختراع امری تخصصی است که محدوده حمایت قانون از اختراع را ترسیم می کند. تا جایی که انجام هرگونه اقدام اشتباه در این زمینه می تواند عواقب جبران ناپذیری به همراه داشته باشد. به همین خاطر همکاری و مشاوره وکیل ثبت اختراع در انجام آن اهمیت فراوانی دارد. 

ثبت علامت تجاری در خارج از کشور به صورت بین المللی

ثبت علامت تجاری در خارج از کشور

علائم تجاری نمادها، کلمات، حروف، اعداد یا عباراتی هستند که با کالاها یا خدمات یک شرکت یا فرد مرتبط هستند. مصرف کنندگان می‌توانند کالاها یا خدمات دارای علامت تجاری را از رقبا بر اساس هویت علامت تجاری متمایز کنند. برای این که بتوانید به طور قانونی از برند خود محافظت کنید، باید آن را ثبت کنید. با این حال، ثبت علامت تجاری در ایران فقط از برند در داخل کشور محافظت می‌کند و هر کسی که قصد استفاده از علامت خود در کشورهای دیگر را دارد، باید ثبت علامت تجاری در خارج از کشور و به صورت بین المللی را انجام دهد.

برای ورود به بازار بین المللی و حفظ برند تجاری خود در برابر استفاده­های غیرمجاز، مناسب‌ترین گزینه این است که یک مشاور خوب پیدا کنید و نسبت به ثبت علامت تجاری بین المللی اقدام کنید و سپس وارد بازار بین المللی شوید. شرکت دانشگاهی حقوق مالکیت فکری تهران برای علاقه مندان به ثبت علامت تجاری خواهد گفت که سیستم‌های ثبت برند بین المللی چگونه است.

فرآیند ثبت علامت تجاری

متقاضی باید طبق قوانین کشوری که قصد ثبت علامت در آن را دارد، برای ثبت درخواست دهد. به دست آوردن یک برند بین المللی آسان نیست. با این حال، تغییرات اخیر در روند ثبت علامت تجاری، روند را برای متقاضیان در کشورهای دیگر ساده کرده است. امروزه در اکثر کشورها به دو روش می‌توانید علامت تجاری خود را ثبت کنید:

روش اول: درخواست در هر کشور خارجی

متقاضی باید به هر کشوری که متقاضی ثبت علامت تجاری خود در آن است، اظهارنامه ثبت علامت تجاری را ارائه دهد، زیرا قوانین حقوق مالکیت فکری هر کشور متفاوت است.

روش دوم: ثبت علامت تجاری بین المللی تحت سیستم مادرید

علامت تجاری بین المللی می‌تواند تحت سیستم مادرید ثبت شود. بسیاری از کشورها موافقتنامه و پروتکل مادرید را برای ثبت علامت تجاری بین المللی امضا کرده‌اند. این سیستم، از برند یا علامت تجاری یک کسب و کار با ثبت بین المللی آن در سیستم مادرید که در آن هر یک از طرف های متعاهد (هر کشوری که عضو پروتکل مادرید باشد) حضور دارند، محافظت می‌کند.

برای این کار علامت تجاری باید ابتدا در کشور خودتان ثبت شده باشد. سپس باید اظهارنامه بین المللی را در سایت سازمان جهانی مالکیت فکری (وایپو) ارسال کنید. سپس این سازمان اظهارنامه را جهت بررسی به اداره ثبت علائم تجاری کشور متقاضی ارسال می­کند. اگر اظهارنامه بین‌المللی نقص داشته باشد، اداره ثبت علامت تجاری، یک ایمیل در این رابطه برای متقاضی ارسال می‌کند. و اگر مدارک کامل و بدون نقص باشد، ثبت علامت تجاری را تأیید می‌کند. هزینه‌های مربوط به ثبت نیز بر اساس تعداد کشورها، نوع و طبقه علامت متغیر است. برای درک بهتر نسبت به این موضوع پیشنهاد می‌کنیم مقاله ثبت علامت تجاری در مادرید را مطالعه کنید.

وکالت دعاوی نقض علامت تجاری و نقض اختراع

وکالت در دعوای نقض علامت تجاری

اگر یک علامت تجاری پس از طی فرآیندهای قانونی به ثبت برسد، ممکن است بدون اجازه و رضایت مالک علامت از سوی افراد سودجو مورد استفاده قرار گیرد و موجبات نقض حقوق مالک علامت فراهم گردد. این امر می تواند هم به لحاظ کیفری جرم محسوب شود و به مالک علامت تجاری امکان شکایت کیفری را بدهد و هم به لحاظ جبران خسارات وارده طرح دعوی حقوقی را ممکن سازد. از این رو، مداخله وکیل علامت تجاری در طرح دعاوی کیفری و حقوقی و دفاع همه جانبه از حقوق مالک علامت تجاری ثبت شده و همچنین جلوگیری از تضییع حقوق وی می تواند بسیار تاثیرگذار باشد. پیشنهاد می‌کنیم برای مشاوره رایگان در خصوص وکالت دعاوی نقض اختراع و وکالت دعوای نقض علامت تجاری با کارشناسان شرکت حقوق مالکیت فکری تهران تماس حاصل قرمایید.

وکیل متخصص در حوزه حقوق مالکیت فکری با دریافت وکالت از حقوق شما در دادگاه حمایت می کند و برای حفظ منافعتان تلاش خواهد کرد. در این راستا خدمات یک شرکت حقوقی ماهر با چندین سال تجربه مانند شرکت حقوق مالکیت فکری تهران می‌تواند به طور قابل توجهی به شما کمک کند تا در دعوی نقض علامت تجاری پیروز شوید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما