Web Analytics Made Easy - Statcounter

نکات مهم در خرید سوئیچ شبکه

یکی از معیارهای مهم در خرید سوئیچ شبکه، تعداد پورت های آن بوده و تعداد آن وابسته به تعداد کاربران می باشد. به عنوان نمونه، در شرکتی تشکیل شده از 5 یا 6 نفر، سوئیچ 8 پورت انتخاب مناسبی می باشد. اما وقتی کاربران آن زیاد می باشند باید سوئیچ خرید که تعداد پورت های آن هم بیشتر باشد.

پس در صورتی که پورت های سوئیچ خریداری شده بیشتر از تعداد کاربران شرکت شما بود جای هیچگونه نگرانی نیست بلکه مزایایی هم به همراه دارد. در واقع در صورتی که چشم اندازی برای توسعه کسب و کار خود دارید، این پورت های اضافی قابل استفاده خواهند بود. پس پورت های بیشتر لازمه گسترش شبکه و یا افزایش کاربران می باشد.

برای مشاهده لیست قیمت سوئیچ سیسکو اینجا کلیک کنید.

انواع مختلف سوئیچ شبکه

انواع مختلفی از سوییچ شبکه در دسترس بوده که هر کدام برای برنامه های مختلفی مناسب تر می باشند. این موارد شامل مدل های زیر می باشند:

سوئیچ شبکه Stackable

عنوان Master یا Commander انتخاب شده و همه تنظیمات روی آن انجام می شود و در ادامه همه تنظیمات و پیکربندی ها به دیگر سوئیچ ها که به Slave یا Member معروف  اند، منتقل می شود. امکان Stackable این اجازه را می دهد که چند سوئیچ از یک مدل یا برند را، مستقیما به هم متصل کنیم تا ظرفیت و کارایی آن ها افزایش یابد. در زمان اتصال سوئیچ های این مدل فقط یک آدرس IP به سوئیچ ها اختصاص داده می شود. چون همه آن ها به عنوان یک سوئیچ قلمداد می شوند. 

سوئیچ های شبکه غیر مدیریتی

این نوع سوئیچ ها حدفاصل دستگاه ها ایستاده و مجری انتقال دیتا می باشند، بدون اینکه کنترل خاصی روی فرآیند انتقال دیتا از مبدا به مقصد انجام دهند. سوئیچ های غیرمدیریتی فقط یک هدف را تأمین می کنند: تهیه اتصالات شبکه برای دستگاه های اترنت تا بتوانند با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. برخی سوئیچ غیرمدیریتی را “man in the middle” می دانند. به طوری که فقط و فقط مسئول برقراری ارتباط بین تجهیزات و منابعی که در قبل گفته شد می باشند.

سوئیچ های شبکه مدیریتی

این پنل مجموعه ای از ابزارها را برای نظارت و اعمال پیکربندی شبکه زمان عبور ترافیک توسط کاربران دارای مجوز مدیر آماده می کند. این نوع سوئیچ امکان مدیریت، پیکربندی، نظارت و عیب یابی مشکلات را برای شبکه شما آماده می کند. سوئیچ های شبکه مدیریتی داشبورد داخلی یا رابط کاربری مشابهی را ارائه می دهند که اغلب از طریق یک مرورگر وب نمایش داده می شود.

سوئیچ ها دارای امکان Redundancy بوده که تا حد زیادی سطح امنیتی سوئیچ و به تبع آن شبکه را افزایش می دهد. سوئیچ های مدیریتی یک لایه امنیتی را آماده می کنند که سوئیچ های غیرمدیرتی از آن برخوردار نیستند. از آنجا که آن ها قادر هستند رویدادهای شبکه را نظارت و کنترل کنند، قادر هستند تهدیدهای شناسایی شده را به سرعت تشخیص داده و از بین ببرند، از دسترسی غیرمجاز جلوگیری کرده و ارتباطات را رمزگذاری کنند.

سوئیچ های شبکه مدیریتی قادر هستند به صورت سوئیچ کاملاً دستی یا سوئیچ هوشمند طراحی و بهره برداری شوند. مورد اول متنوع ترین حالت بوده و برای نیازهای پیچیده شبکه ایده آل است، در حالی که سوئیچ های هوشمند معمولا ًکاربر پسندتر می باشند اما طیف محدودی از گزینه های پیکربندی را ارائه می دهند.

سوئیچ  شبکه PoE

صرف نظر از اینکه یک سوئیچ شبکه مدیریتی یا غیر مدیریتی را انتخاب کنید، امکان دارد یک سوئیچ PoE یا “Power over Ethernet” باشد. یکی از راه حل های کاهش هزینه برق و افزایش سرعت سیستم کمک گرفتن از سوئیچ هایی بوده که دارای این اجازه می باشند.

این نوع سوئیچ ها توانایی تامین برق دستگاه های متصل را بدون نیاز به آداپتور یا کابل مجزا دارند. آن ها یک منبع تغذیه داشته و به صورت هم زمان برق و دیتا اطلاعات را از طریق پورت به دستگاه های متصل انتقال می دهند. این دستگاه ها برق مورد نیاز را طریق کابل شبکه تامین می کنند. این اجازه قادر است کابل های اضافی را به شکل چشمگیری کم کرده و مقیاس پذیری و امکان اطمینان شبکه را به صورت کلی افزایش دهد. توجه داشته باشید که همه سخت افزارها ذاتاً با PoE سازگار نیستند و شما باید مشخصات مربوط به هر دستگاهی را که می خواهید مورد استفاده قرار دهید، بررسی کنید.

سوئیچ های شبکه با چه سرعتی قادر هستند کار کنند؟

زمان تهیه مناسب ترین سوئیچ شبکه از لحاظ سرعت برای مجموعه خاصی از نیازهای شبکه، بیشتر تأمین کنندگان و تولیدکنندگان تمایل دارند محصولات خود را بر اساس یکی از سه دسته کلی به لحاظ سرعت لیست کنند.

  • Fast Ethernet switches (FS) – 10/100 Mbps (standard IEEE 802.3u)
  • Ten-gigabit network switches (GSS) – 10/100/1000/10000 Mbps (standard IEEE 802.3a)
  • Gigabit network switches (GS or JGS) – 10/100/1000 Mbps (standard IEEE 802.3-2008)

همینطور امکان دارد سرعتها و استانداردهای مختلف اترنت دیگری را ببینید، مثل 2.5 گیگابیت بر ثانیه، 5 گیگا بیت بر ثانیه، 25 گیگا بیت بر ثانیه، 40 گیگا بیت بر ثانیه، 50 گیگا بیت بر ثانیه یا 100 گیگا بیت بر ثانیه. این موارد معمولاً برای کاربردهای تخصصی تر به کار برده می شوند.

لازم به یادآوری بوده که مناسب ترین سوئیچ شبکه برای مصارف خانگی لزوماً مناسب ترین سوئیچ شبکه برای شبکه های کوچک، صنعتی یا سازمانی نخواهد بود. درواقع، هر یک از این برنامه ها به صورت گسترده ای به مقیاس و سرعت اتصال، برای ایجاد یک شبکه پایدار و با عملکرد بالا احتیاج دارند.

در حالیکه سرعت همیشه یک نکته مهم محسوب می شود، یکی دیگر از مشخصات اصلی تعداد پورتهایی بوده که یک سوئیچ خاص ارائه می دهد. پورتهای بیشتر به معنای انعطاف پذیری بیشتر در شبکه است، اما میزان ترافیکی که قادر است در هر بار از طریق شبکه جریان یابد فقط با حداقل پهنای باند اتصال به شبکه شما محدود نمی شود.

دسته بندی سوئیچ های سیسکو

سوئیچ ها اهمیت بسزایی در هر شبکه را دارا می باشند. سوئیچ سیسکو هم از این موضوع مستثنی نیست و دستگاه های موجود در یک شبکه یا ساختمان و پردیس دانشگاهی را به هم متصل می کند تا اطلاعات را به اشتراک بگذارند و با یکدیگر در ارتباط باشند. آن ها چندین دستگاه مثل رایانه، نقاط دسترسی بی سیم، چاپگرها و سرورها را به هم متصل می کنند.

محصولات سوئیچینگ سیسکو در طبقه بندی زیر قرار می گیرند:

پردیس LAN سوئیچ فشرده
پردیس LAN سوئیچ هسته و توزیع
تجمیع سوئیچ های ارائه دهنده خدمات
سوئیچ LAN مناسبکسب و کارکوچک
سوئیچ های LAN پردیس
سوئیچ های اترنت صنعتی
سوئیچ های تیغه ای
سوئیچ های مرکز داده
شبکه های مجازی
مدیریت شبکه LAN

ویژگی ها برجسته در انتخاب سوئیچ شبکه

در انتخاب مناسب ترین سوئیچ های سیسکو ویژگی های زیر را هم مورد توجه قرار می گیرد که عبارت هستند از: سرعت سوئیچ شبکه، تعداد پورت ها، ویژگیهای انتقال برق از طریق اترنت و امکان استک این سوئیچ ها می باشد.

سرعت سوئیچ شبکه

سوئیچ های پیکربندی ثابت قادر هستند اترنت سریع، اترنت گیگابیتی، ده گیگا بیت و حتی 40/100 گیگابیت در ثانیه ارائه دهند. سوئیچ ها در توان یا سرعت های مختلف در دسترس می باشند، سرعت انتقال داده ها بر حسب مگابیت در ثانیه محاسبه می گردند.

تعداد پورت ها سوئیچ شبکه

هرچه تجارت کوچک شما بزرگتر باشد و کاربران شبکه بیشتری داشته باشید، به پورت های بیشتری نیاز خواهید داشت.  تعداد پورت های موجود در یک سوئیچ قادر است متفاوت باشد. سوئیچ های پیکربندی ثابت معمولاً با پنج، هشت، 10، 16، 24، 28، 48 یا 52 پورت در دسترس می باشند.

تامین برق از طریق اترنت

با وجود اینکه سوئیچ های دارای PoE هزینه بالایی دارند اما در مناطق دور دست و غیر قابل دسترسی بسیار کارآمد می باشند. لذا به نیاز داشتن یا نداشتن PoE هم توجه کنید. PoE به شما امکان می دهد دستگاهی مثل تلفن IP، دوربین نظارتی یا نقطه دسترسی بی سیم را از طریق کابلی که برای ترافیک داده استفاده می شود، تغذیه کنید.

مقایسه سوئیچ هایی Stackable و سوئیچ های مستقل

با رشد شبکه نیاز به پشتیبانی به پشتیبانی دستگاه هم افزایش دارد و با سرمایه گذاری بر روی سوئیچ های بیشتر می گردد. اما در سوئیچ های قابل استک شدن عمل عیب یابی توسط استک صورت می گیرد و خللی در روند کار شبکه صورت نمی گیرد. در سطح سوئیچ های مستقل عیب یابی در سوئیچ صورت می گیرد و این موجب کاهش عملکرد شبکه می گردد.

در این مطلب سعی کردیم شما را با نکات خرید سوئیچ شبکه برند سیسکو آشنا کنیم. نت یک، مجموعه پرطرفدار فروش انواع سوئیچ شبکه از شما دعوت می کند برای خرید و اطلاع از قیمت سوئیچ سیسکو به وب سایت ما مراجعه کنید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما