Web Analytics Made Easy - Statcounter

وزیر ارتباطات: فیلترینگ بر اساس تشخیص مراجع ذیصلاح است

عیسی زارع پور - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت ابراهیم رئیسی

عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت در جمع خبرنگاران عنوان کرد: برخی پلتفرم‌های آمریکایی در ناآرامی‌های اخیر نقش سازماندهی را برعهده داشته‌اند. همچنین محدودیت‌های ایجاد شده بر اساس تشخیص مراجع ذیصلاح صورت گرفته و برداشتن آن هم به صلاحدید همان مراجع خواهد بود.

وی افزود: ما تلاش خود را خواهیم کرد که کسب و کارها آسیب نبینند از این رو ظرفیت‌های لازم را در پلتفرم‌های داخلی فراهم خواهیم کرد تا مردم برای برقراری ارتباطات خود به مشکل برخورد نکنند.

دائمی یا موقتی بودن فیلترینگ بر عهده مراجع ذیصلاح است

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح کرد: تشخیص اینکه این فیلترینگ دائمی است یا موقت، به عهده همان مراجعی است که به ما ابلاغ کردند.

واکنش وزیر ارتباطات به موضوع اینترنت ماهواره‌ای

عیسی زارع پور در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره امکان دسترسی کاربران به اینترنت ماهواره‌ای از سوی آمریکا و شرکت اسپیس ایکس گفت: اهداف آنها در فراهم کردن ماهواره‌ای برای ایران، روشن است؛ آمریکایی‌ها در ۴۰ سال گذشته هیچگاه به دنبال منافع جمهوری اسلامی ایران و مردم نبوده‌اند. آن‌ها از هیچ اقدامی برای ضربه‌زدن به مردم فروگذار نکرده‌اند و این اقدام هم در همین راستاست.

اپراتور اینترنت ماهواره‌ای باید قوانین ما را به رسمیت بشناسد

وزیر ارتباطات افزود: هر اپراتور اینترنت ماهواره‌ای بر اساس قواعد بین‌المللی ماهواره‌ای بخواهد قوانین کشور را به رسمیت بشناسد، ما دستش را به گرمی می‌فشاریم. زیرا هموطنانی که در مناطق کوهستانی ساکن هستند، به اینترنت دسترسی ندارند.

پاسخ زارع پور به فیلترینگ دائمی اینستاگرام

زارع پور به سوالی در مورد شایعه تصمیم شورای عالی فضای مجازی مبنی بر فیلترینگ دائمی اینستاگرام پاسخ داد: شورای عالی فضای مجازی در این مدت هیچ جلسه‌ای نداشته است. وزارت ارتباطات تنها یک رای از ۱۳ رای کمیته تعیین مصادیق محرمانه که تصمیم‌گیری درباره فیلترینگ را برعهده دارد، در اختیار دارد که این کمیته هم در این مدت جلسه‌ای تشکیل نداده است.

کسب‌وکارها در پلتفرم‌هایی که پایبند به قوانین نیستند، سرمایه‌گذاری نکنند

زارع‌پور در پاسخ به سوالی در مورد کسب و کارهای اینترنتی آسیب‌دیده در روزهای اخیر گفت: پیشنهاد من به عنوان بک کارشناس این است که کسب و کارها بر فضاهایی که پایبند به قوانین کشور جمهوری اسلامی ایران نیست، سرمایه‌گذاری نکنند. هرچند که اگر مجدد باز شود، باز هم ممکن است با محدودیت‌هایی مواجه شوند.

علت سرعت پایین پلتفرم‌های داخلی

وزیر ارتباطات درباره کُندی پلتفرم‌های داخلی گفت: پلتفرم‌های داخلی با حجم زیادی از درخواست‌ها مواجه شده است و از امروز افزایش کیفیت و سرعت پیام‌رسان‌های داخلی به مرور افزایش پیدا خواهد کرد و قابلیت‌های جدید به آن‌ها افزوده خواهد شد و مردم می‌توانند به راحتی از آن‌ها استفاده کنند.