Web Analytics Made Easy - Statcounter

هوآوی در مسکو مرکزداده‌ای بر پایه پردازنده ARM افتتاح می‌کند

هوآوی شرکتی که نشان می‌دهد نیازی به Intel یا x86 ندارد، در دفاتر خود در مسکو ، روسیه یک مرکز داده مبتنی بر Arm باز کرده است.

این مرکزداده که توسط دپارتمان سیستم‌های رایانش هوشمند هواوی ساخته شده، اولین مرکز این چنینی در کشور روسیه است.

هواوی اذعان داشته که که این دیتاسنتر برای دسترسی مشتریان محلی به سرورهای Taishan مبتنی بر Arm طراحی شده است که از پردازنده‌های Kunpeng 920 که توسط شرکت تابعه HiSilicon ساخته شده، استفاده می‌کند.

همچنین هوآوی ادعا کرده جامعه علمی و دانشگاهی روسیه از این امکانات برای بهینه سازی راه حل‌های منبع باز و توسعه ابرکامپیوتر استفاده می‌کنند و ساخت تأسیسات جدید، نشان دهنده قصد شرکت برای تولید محصولات نرم افزاری در روسیه است.

نیکیتا سولودون، کارشناس سیستم‌های رایانش هوشمند هوآوی در روسیه گفت: «این دسته محاسباتی به ما امکان می‌دهد تا شرکا و مشتریان ما محصولات نرم افزاری خود را آزمایش کنند و به ساخت یک اکوسیستم باز جدید بپیوندند. قبل از راه اندازی این مرکز داده، ما مجبور بودیم منابع خود را برای تحویل تجهیزات و استقرار سرورها در مکان مشتری صرف کنیم ، اکنون امکان دسترسی از راه دور و محلی به تجهیزات بدون هیچ گونه تأخیر زمانی وجود دارد.»

پردازنده‌های ARM در فضای موبایل غالب هستند، اما هواوی گفت که آنها می‌توانند جایگزینی برای معماری x86 در فضای مرکز داده ارائه دهند. برخی دیگر مانند آمپر، فوجیتسو و مایکروسافت نیز در حال توسعه CPU های ARM برای بازار سرور هستند.

هسته‌های ARM با عملکرد بالا نه تنها در کارهای دارای محاسبات موازی متعدد مانند داده‌های بزرگ، سیستم‌های مجازی سازی، پایگاه داده‌ها، سیستم‌های ذخیره‌سازی، بلکه سایر وظایف نیز به خوبی اثبات شده‌اند. آزمایشات انجام شده نشان داده است که در تعدادی از سناریوها سرورهای ARM می‌توانند به طور کامل با راه‌حل‌های مبتنی بر معماری x86 رقابت کنند.

در روسیه ، نهادهای دولتی معمولاً در صورت امکان از پردازنده‌ها و نرم افزارهای تولید شده در ایالات‌متحده پرهیز می‌کنند. طی تعدادی از اعلامیه‌های اخیر فناوری ، راه آهن روسیه تعهد خود را برای به‌کارگیری از نرم افزار و سخت افزار داخلی برای فعالیت‌های خود اعلام کرد.

این سازمان اعلام کرده كه تمام راه حلهای IT كه در مدیریت تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند كاملاً روسی هستند: آنها توسط توسعه دهندگان داخلی با استفاده از نرم افزار مستقل از واردات ساخته شده اند و این شركت توجه زیادی به اطمینان از مجهز بودن تمام ایستگاههای كار كارمندان به Elbrus (Elbrus 2000، x86) و ریزپردازنده‌های بایکال (MIPS و ARM) تولید داخل دارد.

Huawei پردازنده‌های Kunpeng 920 خود را در سال 2019 راه اندازی کرده است. این شرکت وعده داده است تا 1.5 میلیارد دلار به توسعه برنامه‌های Arm-native کمک کند تا بتواند به آن کمک کند تا از تحریم‌هایی جلوگیری کند که مانع از تهیه تراشه‌های تولید شده توسط ایالات متحده از طریق Intel می‌شود. ماه گذشته هواوی اعلام کرد که در حال کار با شرکت محلی Sitronics برای تولید سخت افزاری متناسب با نیازهای محلی سازی داخلی است. با این حال ، خود Arm تقریبا تملک توسط شرکت آمریکایی انویدیا قرار دارد که می‌تواند اوضاع را پیچیده کند.

پس از آنكه شرکت TSMC همکاری با هوآوی را به دنبال فشار آمريكا رها كرد ، هواوي نيز در توليد تراشه تلاش كرده است. این شرکت چینی بیشتر سفارشات خود را به شرکت کمتر پیشرفته SMIC منتقل کرد و پس از آن که مورد تحریم قرار گرفت ، توان آن در دستیابی به تجهیزات لازم برای تولید نیمه‌هادی‌ها محدود شد.

پردازنده‌های Kunpeng 920 محصولات گره فرایند 7 نانومتری هستند که توسط TSMC ساخته شده اند ، در حالی که SMIC فقط به توانایی تولید 14 نانومتر نزدیک شده است. بنابراین سرورهای روسیه ممکن است با تراشه‌هایی ساخته شده باشند که Huawei مخفیانه قبل از اعمال تحریم‌ها ذخیره کرده است.