Web Analytics Made Easy - Statcounter

چگونه از سلامت باتری گوشی سامسونگ خود اطمینان حاصل کنیم؟

احتمالا برای شما هم اتفاق افتاده باشد که پس از مدتی شارژدهی گوشی شما کمتر از روز های اول شود یا با تخلیه شارژر باتری گوشی خود مواجه شوید و احساس فرسودگی و خرابی نسبت به باتری گوشی داشته باشید اما ندانید سلامت باتری سامسونگ خود را باید چگونه تشخیص دهید.

باتری اصلی سامسونگ

گوشی های کمپانی اپل، قابلیتی به نام Battery Health دارند که میزان سلامت باتری را به صورت درصد نشان میدهد. اما گوشی های سامسونگ و اندرویدی از این قابلیت برخوردار نمی باشند. پس برای تست سلامت باتری گوشی سامسونگ چه کار هایی انجام دهیم؟

در این مقاله سعی می کنیم این موضوع و روش های موجود برای تشخیص سلامت باتری سامسونگ را بررسی کنیم.

متاسفانه در سیستم عامل اندروید قابلیتی که بتوان درصد سلامت باتری را در آن مشاهده کرد وجود ندارد.

بخش battery Usage در سامسونگ و دیگر گوشی های اندرویدی اطلاعات خوبی راجع به باتری ارائه میدهد اما درصد سلامت باتری سامسونگ را نشان نمیدهد.

اپلیکیشن هایی برای تست سلامت باتری سامسونگ و گوشی های اندرویدی وجود دارد اما پیشنهاد ما است که در مرحله آخر از این اپلیکشن ها استفاده کنید چون ممکن است مقداری در صد خطا داشته باشند و شما را گمراه کنند.

سلامت باتری سامسونگ

راه های تست سلامت باتری گوشی سامسونگ به طور خلاصه به شرح زیر است:

 • چک کردن فیزیکی وضعیت باتری گوشی
 • استفاده از کد دستوری برای بررسی سلامت باتری
 • نرم افزار های تشخیص سلامت و وضعیت باتری
 • ریست باتری سامسونگ

اولین قدم برای اینکه از سلامت باتری گوشی هوشمندتان مطلع شوید، می توانید بررسی فیزیکی آن باشد. اگر چه در حال حاضر اکثر موبایل ها از باتری قابل تعویض توسط کاربران بهره می برند، اما از روی گوشی خود هم می تان وضعیت فیزیکی باتری را بررسی کرد. در حقیقت پنل پشتی گوشی های هوشمند در جایی که باتری قرار دارد، مسطح و تخت است . اما اگر در این بخش شاهد برآمدگی بودید یا اینکه لبه های پشتی بالا آمده باشند، احتمالا باتری باد کرده و وضعیت خوبی ندارد. البته در گوشی های مدرن شاید بررسی این موضوع کمی سخت باشد. که شما به علائم دیگری مانند تخلیه شارژ، داغ کردن باتری و بدنه گوشی، خاموش شدن یک مرتبه ای گوشی میتوانید توجه کنید و اگر گوشی شما دارای تعدادی مشکل از این قبیل باشد میتوان احتمال داد عمر باتری شما به پایان رسده است.

یک روش دیگر برای تست سلامت باتری گوشی های سامسونگ استفاده از کد دستوری *#0228# می باشد که با این کد اطلاعات مخفی در باتری باتری ، دوربین و… دسترسی پیدا می کنید.

این کد را در قسمت شماره گیری تلفن گوشی خود وارد کرده و سپس صفحه جدیدی برایتان باز می شود که میتواند اطلاعات مربوطه را در آنجا مشاهده کنید.

اگر گوشیتان از سامسونگ S4 قدیمی تر است می توانید کد دستوری *#*#4636#*#* را امتحان کنید.

اگر سلامت باتری شما زیر 75 الی 80 درصد بود زمان تعویض باتری شما فرا رسیده و باید یک باتری اصلی سامسونگ برای گوشی خود تهیه کنید.

راه دیگر اطلاع از وضعیت باتری سامسونگ استفاده از نرم افزار های تشخیص سلامت می باشد. هنگامی که در جست و جوی این اپلیکیشن هستند ممکن است با انواع مختلفی از آنها روبرو شوید. اما تمام آنها توانایی تشخیص در ست و دقیق ندارد و خیلی از این نرم افزار ها هیچ کاربردی ندارند.

می توانید از بعضی برنامه های معتبر مثل Accubattery ، Samsung Members یا CPU-Z استفاده کنید. این برنامه اطلاعاتی مانند دمای باتری، میزان سلامت آن و… را به نمایش میگذارد.

البته CPU-Z اپلیکیشنی عمومیه که اطلاعات کلی گوشی شما را به نمایش می گذارد . اما در منوی باتری این برنامه میتوانید وضعیت کلی سلامت و دمای باتری را چک کنید. دو نرم دیگر به طور تخصصی روی مصرف انرژی کار میکنند و دائم در حال تست سلامت باتری اندروید هستند. Accbattery را می توان آن را بهترین اپلیکیشن باتری اندروی معرفی کرد. به جز ارائه ی اطلاعات در مورد ظرفیت، وضعیت دمای باتری، توصیه های کاربردی جالبی را در اختیار شما می گذارد. که به بالا رفتن عمر باتری گوشی شما کمک می کند.

سخن آخر:

 در شرایطی که خرید گوشی هوشمند هر روز سخت و سخت تر میشود، مراقبت از این گجت ها اهمیت بیشتری پیدا میکند. همچنین راهکار های زیادی برای افزایش طول عمر مفید باتری وجود

مانند نگه داشتن شارژ باتری بین 30 الی 80 درصد، استفاده از شارژر اصلی سامسونگ، کار نکردن با گوشی حین شارژ شدن و پایین نگه داشتن دمای باتری و…

با بعضی از روش های ساده میتوانید طول عمر باتری خود را به طور چشمگیری افزایش دهید.

استفاده از نرم افزار های تست سلامت باتری:

برنامه های متعددی در خصوص بررسی سلامت باتری گوشی اندرویدی در دسترس می باشد که همگی آنها به نوعی وظیفه تست سلامت باتری اندروید را بر عهده دارند. از معروف ترین نرم افزار  تست سالم بودن باتری گوشی اندروید می توان به برنامه AccBauttery اشاره کرد. مهم ترین قابلیت های نرم افزار تست سالم بودن باتری گوشی اندروید عبارت اند از :

 • سیستم هشدار برای رسیدن شارژ به درصدی خاص
 • نمایش مدت زمانی که گوشی شما با این حالت های مختلف روشن می ماند
 • اعلام میزان مصرف باتری توسط برنامه های گوشی
 • دارای تم دارک
 • شناسایی کابل مناسب برای شارژ گوشی شما که میتواند بسیار کاربردی و در عمر باتری موثر واقع شود.
 • و …

البته نرم افزار های معتبر دیگر نیز مانند Samsung Members و CPU-Z هم وجود دارند که تست سلامت باتری را میتوانند انجام دهند.

این روش ها برای تشخیص سلامت باتری گوشی سامسونگ بکار برده می شود اما بهتر است روش های افزایش طول عمر باتری را نیز انجام دهید تا بتوانید مدت زمان بیشتری از آن استفاده کنید و عملکرد بهتری داشته باشد. به طور مثال:

 • حتما از شارژر اصلی سامسونگ استفاده کنید. توجه کنید که هم کلگی سامسونگ و هم کابل شارژ سامسونگ هر دو باید کیفیت مرغوب و اصلی داشته باشند
 • همواره شارژ باتری خود را بین 30 تا 70 درصد نگه دارید.
 • حین شارژ شدن گوشی با آن کار نکنید تا باتری آن داغ نکند و تحت فشار نباشد.
 • دمای محیط بر سلامت باتری تاثیر دارد
 • برای جلوگیری از افزایش دمای باتری هنگام شارژ شدن کاور آن را خارج کنید.
 • سعی کنید شارژ باتری زیر 20 درصد نیاید.

از مشاهدات هرگز غافل نشوید هنگام خرابی باتری معمولا باتری باد می کند به طوری که درب پشت گوشی از بنده گوشی جدا و باز می شود که خیلی این مساله خطرناک است باید همیشه مواظب این موضوع باشیم که باعث انفجار گوشی شما نشود و در بیشتر مواقع در عملکرد گوشی شما تاثیر مستقیم میگذارم و باعث کندی و هنگ کردن گوشی شما می شود پس در این مواقع باید هر چی سریعتر به سخت افزار کار مراجعه کنید تا از اسیب بیشتر به گوشی خود جلوگیری کنید

تاثیر شارژر اصلی سامسونگ بر سلامت گوشی:

همانطور که گفته شد استفاده از شارژر اصلی سامسونگ تاثیرات زیادی بر سلامت باتری ما دارد  و به همین دلیل اهمیت زیادی پیدا میکند.

معمولا شرکت های تولید کننده گوشی های هوشمند هم برای گوشی و هم برای شارژر آن ها یک ولتاژ کاملا ثابت مشخص می کنند. بدین معناست که گوشی مورد نظر باید با یک جریان کاملا ثابت شارژر گردد. اما در میان محصولات غیر اصلی با قیمت کمتری روانه بازار میگردند تا رقابت با اجناس اصل را وارد یک چالش جدی کنند. متاسفانه بسیاری از کاربران این موضوع را جدی نگرفته و اقدام به خرید کالاهای فیک یا غیر اصلی میکنند. شارژرهای نامرغوب نه تنها قادر به تولید جریان ثابت الکتریسیته نیستند بلکه جریان برق را با نوساناتی همراه میکنند که به هیچ به عنوان برای گوشی هوشمند و به خصوص باتری آن مناسب نیست 

همیشه جهت تهیه باتری و شارژر اصلی از فروشگاه های معتبر همچون مرکز باتری استفاده کنید