Web Analytics Made Easy - Statcounter

راهنمای خرید تجهیزات شبکه از صاران مارکت

هر کسب ‌وکاری برای خرید تجهیزات شبکه مورد نیاز باید به اصول و نکات مختلفی توجه داشته باشد. شبکه‌ها دارای زیرساخت‌های مختلفی هستند و بسیاری از شرکت‌ها سرمایه بزرگی را به تجهیزات شبکه اختصاص می‌دهند؛ از اینرو لازم است هنگام خرید به نیاز کسب‌ وکارتان توجه کنید و دقت را سرلوحه کارهای خود قرار دهید. اگر به دنبال راهنمای خرید تجهیزات شبکه هستید، این مطلب می‌تواند به کمک شما بیاید.

اگر کسب ‌وکار شما کوچک است و تعداد محدودی کارمند دارد، به ‌احتمال ‌قوی با چند دستگاه همچون سوئیچ و روتر نیز کار شما راه خواهد افتاد. از طرف دیگر اگر شرکت شما دارای کاربران بیشتری است، شبکه‌ای که به آن نیاز دارید، باید قوی‌تر باشد. فایروال، سیستم‌های تشخیص نفوذ و… از جمله تجهیزات ضروری خواهند بود. در ادامه لیستی از تجهیزات را به همراه نکات خرید با شما به اشتراک خواهیم گذاشت؛ پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

راهنمای خرید انواع تجهیزات شبکه

بررسی انواع تجهیزات شبکه در صاران مارکت و نکات خرید

به ‌عنوان راهنمای خرید تجهیزات شبکه باید به این سؤال پاسخ دهید که با تجهیزات شبکه به چه اهدافی قرار است دست پیدا کنید؟ به‌ عنوان ‌مثال ممکن است هدف از خرید ارتقا ظرفیت و سرعت تجهیزات شبکه باشد. در این شرایط باید از تجهیزاتی بهره ببرید که با این هدف طراحی شده باشند. ارتقا امنیت شرکت نیز دارای تجهیزات مخصوص به خود است. همچنین توجه به بودجه نیز در این راستا از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر بودجه‌ای که در اختیار دارید محدود است، تنها خرید تجهیزاتی را پیشنهاد می‌کنیم که برای کسب و کار شما بسیار ضروری هستند.

سوئیچ‌ ها و روترها در بین این تجهیزات جای می‌گیرند. از سوی دیگر اگر بودجه بیشتری دارید، ممکن است بتوانید تجهیزات شبکه‌ای را خریداری کنید که گران‌تر هستند؛ اما با این ‌وجود عملکرد بهتری دارند. (مانند فایروال‌ها) خرید تجهیزات شبکه یک سرمایه‌گذاری قابل ‌توجه برای هر کسب‌ و کاری است. به ‌این ‌ترتیب ضروری است قبل از خرید گزینه‌های خود را به‌ دقت بررسی کنید. با پاسخ به سؤالات فوق، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که تجهیزات شبکه‌ای را خریداری می‌کنید که نیازها و بودجه کسب ‌و کار شما را برآورده می‌کند.

خرید سوئیچ و هاب و توجه به‌سرعت و مدل

در ادامه مقاله راهنمای خرید تجهیزات شبکه به سوئیچ و هاب می‌پردازیم که از اهمیت بالایی برخوردار هستند. در واقع سوئیچ‌ شبکه و هاب قطعات گمشده‌ای به‌ حساب می‌آیند که می‌توانند پازل کسب‌ و کار شما را تکمیل کنند. فرقی ندارد کسب‌ و کار شما بزرگ است یا کوچک؛ در هر صورت سوئیچ و هاب باید ارائه‌دهنده برترین خدمات ممکن باشند. برای اینکه بتوانید مناسب‌ترین سوئیچ ممکن را انتخاب کنید، باید توجه به یک سری از مؤلفه‌ها را در اولویت قرار دهید.

به‌ عنوان‌ مثال تعداد کاربرانی که در اختیار دارید، چقدر است؟ منظور از کاربر دستگاه‌هایی هستند که به شبکه متصل شده‌اند. به‌ عنوان‌ مثال پرینتر می‌تواند یک کاربر محسوب شود. شما باید برآورد دقیقی از تعداد کاربران داشته باشید تا هنگام تهیه سوئیچ با کم‌ و کاستی روبه‌رو نشوید. سرعت پارامتر پراهمیت دیگر است.

راهنمای خرید تجهیزات شبکه - خرید سوئیچ شبکه

همان‌طور که می‌دانید سوئیچ‌ها نمی‌توانند ایجاد کننده سرعت باشند؛ اما اگر سوئیچ انتخابی شما دارای ایراد یا اشتباه خاصی باشید، در آن صورت سرعت به طرز چشمگیری کاهش پیدا خواهد کرد. اگر پورت‌هایی که انتخاب می‌کنید ظرفیت‌های گیگابایتی داشته باشند، می‌توانید از سرعت بالا بهره ببرید. مدیریت و نحوه پیکربندی نیز در دسته‌بندی مهمترین راهنمای خرید تجهیزات شبکه جای می‌گیرند. سوئیچ‌ها به‌ صورت کلی دارای دو مدل هستند که شامل گزینه‌های زیر می‌شوند:

  • سوئیچ‌هایی با قابلیت پیکربندی و مدیریت دستگاه
  • سوئیچ‌های مدل معمولی

سوئیچ‌های معمولی از نصب راحتی برخوردار هستند؛ اما با این‌ حال عملکرد و امنیتی که می‌توانید از سوئیچ‌های قابل پیکربندی مشاهده کنید، بسیار بهتر است. 

خرید مودم و نکات لازم

مودم از سایر تجهیزات شبکه به شمار می‌رود که با کمک آن می‌توان به اینترنت متصل شد. برای اینکه محصول خریداری‌ شده بتواند بهترین عملکرد را نشان دهد، نیاز است با راهنمای خرید تجهیزات شبکه مربوط به دسته‌بندی مودم آشنا شوید. سرعت یکی از مهمترین نکات در خرید مودم است. روی مودم یا جعبه می‌توانید سرعت دانلود و آپلود را مشاهده کنید.

امروزه با استفاده از اینترنت این قابلیت را دارید که ویدئوهایی با کیفیت بسیار بالا را مشاهده کنید و حتی تماس تصویری نیز داشته باشید. این امر توسط فناوری streaming شکل میگیرد. به طور کلی streaming به ارسال پیوسته فایلهای تصویری و صوتی از سمت سرور به مخاطب گفته می شود. با استفاده از streaming فایل های چند رسانه ای قابلیت پخش شدن را در دستگاه فرد دارند و به مدت خیلی کوتاه توسط اینترنت این فایل ها منتقل می شوند.

بنابراین کانال‌های استریمینگ (Streaming) را فراموش نکنید. با افزایش تعداد کانال‌ها کارایی و توانایی مودم نیز افزایش پیدا خواهد کرد. به‌عنوان‌مثال به منظور مشاهده عملکرد مناسب، تعداد کانال‌ها حداقل باید 16 باشد. در کل خرید یک مودم بستگی به سطح بودجه شما دارد. اگر مشکلی از منظر بودجه ندارید، سعی کنید در کنار توجه به برند از دستگاه‌هایی استفاده کنید که بالاترین سطح از امنیت را به شما ارائه می‌دهند.

راهنمای خرید تجهیزات شبکه - خرید مودم

خرید رادیو وایرلس و نکات لازم

امروزه در امور مختلفی از رادیو وایرلس استفاده می‌شود و می‌توانیم آن را در بین پرکاربردترین تجهیزات موجود جای دهیم. با کمک این دستگاه می‌توان داده‌ها را در مسافت‌های طولانی و زیاد به اشتراک گذاشت. این شبکه به دلیل بی‌سیم بودن هیچ نیازی به کابل‌کشی ندارد؛ به همین دلیل فرایند استفاده از آن بسیار راحت است و هزینه کمتری را برای شما خواهد تراشید.

همچنین رادیو وایرلس این قابلیت را در اختیار شما می‌گذارد تا بتوانید سایر تجهیزات را نیز گسترده‌تر کنید. اگر قصد خرید رادیو وایرلس میکروتیک را دارید، باید به نکات مختلفی توجه کنید. این نکات باعث خواهند شد یک خرید موفقیت‌آمیز را برای خود رقم بزنید؛ از جمله:

  • هر دستگاه تکنولوژی وای‌فای خاص خود را دارد. هر چقدر تکنولوژی مورد نظر به‌ روزتر و بهتر باشد، به همان اندازه نیز می‌توانید شاهد سرعت و پایداری بیشتری از رادیو وایرلس باشید. رایج‌ترین تکنولوژی‌هایی که در حال حاضر می‌توانید از این رادیوها مشاهده کنید، وای‌فای 4 است.
  • یکی از قابلیت‌های مهمی که در پورت شبکه اهمیت دارد، PoE است. اگر رادیو وایرلس به این پورت مجهز شده باشد، در آن صورت برق مورد نیاز رادیو وایرلس از طریق کابل شبکه متصل به آن فراهم خواهد شد.
  • توجه به قدرت آنتن‌دهی را نباید فراموش کنید که یکی از مهمترین راهنمای خرید تجهیزات شبکه به شمار می‌رود. توجه به این موضوع باید با توجه‌ به نیاز شما صورت بگیرد. قدرت آنتن‌دهی باید بالا باشد تا بتوانید شاهد مناسب‌ترین کارایی باشید. آنتن‌دهی پایین می‌تواند باعث اختلال، تاخیر و لگ شود.

خرید رک شبکه و نکات لازم

از دیگر تجهیزات شبکه می‌توانیم به رک شبکه اشاره کنیم که در بین مهمترین سخت‌افزارها جای می‌گیرد. رک در واقع نوعی محفظه به‌ حساب می‌آید که می‌توان در آن انواع ماژول‌های سخت‌افزاری همچون سرور، سوئیچ و روتر را جای داد. با این کار می‌توان امنیت را تا حد بسیار زیادی افزایش داد و مدیر شبکه راحت‌تر به تجهیزات مورد نیاز دسترسی پیدا خواهید کرد. به‌ عنوان راهنمای خرید تجهیزات شبکه مانند رک، نکاتی وجود دارند که توجه به آنها ضروری است.

خرید تجهیزات شبکه - خرید رک شبکه

اندازه یکی از مهمترین نکات است. اندازه رک با توجه‌ به تجهیزاتی که در اختیار دارید، تعیین می‌شود. بهتر است رک خریداری‌ شده بزرگ‌تر از فضای مورد نیاز برای تجهیزات باشد؛ زیرا با این کار جابه‌جایی نیز راحت‌تر صورت می‌گیرد. برای افزایش کارایی رک شبکه سیستم تهویه و گردش هوا نقش بسیار مهمی ایفاد می‌کند.

هرچقدر برند تولیدکننده بهتر باشد، به همان اندازه نیز این بخش‌ها عملکرد بهتری خواهند داشت؛ پس هنگام خرید فراموش نکنید بهترین برندها و مدل‌ها را انتخاب کنید. لازم به ذکر است رک‌ها در انواع مختلفی وجود دارند که شما با توجه‌ به نیاز خود می‌توانید مدل مورد نظر را انتخاب کنید. این مدل‌ها شامل دیواری و ایستاده می‌شوند. انواع رک شبکه در صاران مارکت موجود میباشد.

خرید داکت و ترانکینگ با توجه‌ به میزان اتصالات، ظرفیت و جنس بدنه

از ضروری‌ترین تجهیزات شبکه می‌توانیم به داکت و ترانکینگ اشاره کنیم. این تجهیزات در واقع کانال‌هایی به شمار می‌آیند که می‌توانند کابل‌ها را از خود عبور دهند. میتوان بر روی ترانک‌ها پریز شبکه را جایگذاری کرد؛ از این‌ رو برای مشاهده عملکرد بهتر پیشنهاد می‌کنیم نسبت به نصب و پیاده‌سازی آن‌ها روی دیوار اقدام کنید. به ‌عنوان مهمترین راهنمای خرید تجهیزات شبکه در زمینه داکت و ترانکینگ باید توجه به برخی از فاکتورها و مؤلفه‌ها را در اولویت قرار دهید؛ از جمله:

  • میزان اتصالات: میزان اتصالاتی که در اختیار دارید، چقدر است و کدام بخش از آن‌ها عبور دهنده کابل هستند؟ به محل نصب خود توجه داشته باشید. به‌ عنوان‌ مثال اگر دیوار دارای زوایای بسیاری باشد، بهترین گزینه تهیه ترانک است.
  • جنس بدنه: متریال سازنده از دیگر نکات مهمی به شمار می‌روند که توجه به آن را باید در اولویت قرار دهید. برای تولید داکت و ترانکینگ باید از متریالی استفاده شود که در برابر حرارت و رطوبت بتوانند مقاومت خوبی از خود به نمایش بگذارند. این تجهیزات نباید آنقدر ظریف و نازک باشند که به‌ راحتی دچار شکنندگی شوند. بهترین متریالی که می‌توان برای بدنه این تجهیزات مورد استفاده قرار دارد، PVC است.
  • ظرفیت: در راهنمای خرید تجهیزات شبکه از بحث ظرفیت نمی‌توان عبور کرد. شما باید برآورد دقیقی از تعداد کابل‌هایتان داشته باشید. به‌ عنوان‌ مثال اگر حجم کابل‌ها چندان زیاد نیست، برای پوشش‌ دادن آنها می‌توانید از ترانکینگ بهره ببرید. با افزایش اندازه و ابعاد کانال‌ها، زیبایی‌ها نیز کاهش پیدا می‌کنند.

خرید کابل شبکه و پچ کورد و نکات لازم

در ادامه مقاله راهنمای خرید تجهیزات شبکه قصد داریم به بررسی کابل شبکه و پچ کورد بپردازیم. از بهترین اتصالات که در شبکه‌های خانگی، اداری و صنعتی می‌توان مورد استفاده قرار داد، شامل پچ کورد و کابل شبکه می‌شوند. انتقال اطلاعات توسط این شبکه‌ها باید در بهترین کیفیت ممکن انجام شود. روی سرعت انتقال عوامل مختلفی تاثیرگذار هستند. اگر به دنبال بهترین کابل شبکه و پچ کورد هستید، توجه به یک سری از پارامترهای ضرورت دارد؛ از جمله: جنس هادی، عایق حرارتی، طول، نوع کانکتور، رنگ و… .

خرید پچ کورد شبکه از تجهیزات شبکه

خرید bridge با توجه ‌به سرعت، محدوده و قدرت آنتن‌دهی

برای اینکه بتوان دو شبکه را به یکدیگر متصل کرد، از بریج (bridges) بهره برده می‌شود. بریج‌ها در انواع گوناگونی به چشم می‌خورند و انتخاب مدل مناسب، به نیاز شما بستگی دارد. هنگام انتخاب بریجی که با کسب‌ و کار شما متناسب باشد، باید توجه به یک سری از مؤلفه‌ها را در اولویت قرار داد. از سرعت می‌توانیم به‌ عنوان یکی از مهمترین پارامترها یاد کنیم. برای اینکه بتوانید عملکرد ایده‌آلی را از تجهیزات مشاهده کنید، باید به دنبال بیشترین سرعت باشید. بریج‌ها (bridges) با توجه‌ به مدلی که دارند، از سرعت مختلفی نیز بهره می‌برند.

به ‌عنوان ‌مثال بریج‌های اترنت می‌توانند از سرعتی معادل با 10 گیگابایت بر ثانیه پشتیبانی کنند. این در حالی است که بریج‌های بی‌سیم قابلیت پشتیبانی تا سرعت 6.9 گیگابایت بر ثانیه را دارند. محدوده مؤلفه دیگری است که به‌ عنوان راهنمای خرید تجهیزات شبکه باید به آن توجه کنید. بیشتر بریج‌ها (bridges) محدوده‌ بین 2 تا 5 کیلومتر را تحت پوشش خود در می‌آورند. از قدرت آنتن به ‌عنوان آخرین مؤلفه مهم هنگام خرید بریج یاد می‌کنیم. قدرت آنتن‌دهی به بریج‌هایی مربوط است که به شکل بی‌سیم طراحی شده‌اند. در صورتی ‌که قدرت آنتن‌دهی این تجهیزات از 9 DBI فراتر برود، می‌توانند عملکرد ویژه‌ای از خود به نمایش بگذارند.

سخن آخر

هنگام خرید تجهیزات شبکه باید به نکات مختلفی توجه داشته باشید که هر کدام اهمیت بالایی دارند. با توجه‌ به تجهیزات موجود، نکات و مؤلفه‌های موجود نیز با یکدیگر متفاوت خواهند بود. در این مطلب سعی کردیم شما را با راهنمای خرید تجهیزات شبکه آشنا کنیم. با در نظر گرفتن این مؤلفه‌ها می‌توانید شاهد بالاترین سطح از عملکرد و امنیت باشید. با توجه‌ به اهداف، گستردگی کسب‌ و کار و میزان بودجه می‌توانید از انواع تجهیزات بهره ببرید. صاران مارکت نیز در کنار دیجی کالا و برقچی و دیگر کسب و کارها مرجعی برای خرید تجهیزات شبکه با برترین برند می باشد. 

اگر به دنبال کسب اطلاعات کامل‌تر هستید، می‌توانید با مشاوران و کارشناسان صاران مارکت با شماره های 05137232600 و 09027232600 در ارتباط باشید.