Web Analytics Made Easy - Statcounter

ابزار جدید گوگل می‌تواند تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را شناسایی کند

Google DeepMind SynthID - گوگل دیپ مایند سینث آی دی

با پیشرفت هوش مصنوعی، تشخیص تصاویر تولید شده توسط این ابزارها از تصاویری که انسان‌ها خلق کرده‌اند، سخت‌تر می‌شود. تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی می‌توانند اطلاعات نادرست را در ابعاد گسترده‌ای افزایش دهند و منجر به سوءاستفاده از هوش مصنوعی شوند. برای این منظور، گوگل از ابزار جدید سینث آیدی (SynthID) رونمایی کرد که می‌تواند تصاویر تولید شده توسط هوش مصنوعی را از تصاویر ساخته شده توسط انسان متمایز کند.

این ابزار که توسط تیم دیپ مایند (DeepMind) ایجاد شده است، یک واترمارک دیجیتال نامحسوس را مانند یک امضا به تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی اضافه می‌کند. همین ابزار بعداً می‌تواند این واترمارک را شناسایی کند تا مشخص کند کدام تصاویر توسط هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند، حتی اگر تغییراتی مانند افزودن فیلترها، فشرده‌سازی، تغییر رنگ‌ها و موارد دیگر روی تصویر انجام شده باشد.

SynthID دو مدل یادگیری عمیق را در یک ابزار ترکیب می‌کند. یکی به صورت بصری واترمارک را به صورت نامحسوس با چشم غیرمسلح به محتوای اصلی اضافه می‌کند و دیگری تصاویر واترمارک شده را شناسایی می‌کند.

در حال حاضر، SynthID نمی‌تواند تمام تصاویر تولید شده با هوش مصنوعی را شناسایی کند، زیرا محدود به تصاویری است که با ابزار تبدیل متن به تصویر گوگل، Imagen، ایجاد شده‌اند. اما این نشانه‌ای از آینده امیدوار کننده‌ای برای تشخیص هوش مصنوعی است، به خصوص اگر سایر شرکت‌ها SynthID را در ابزارهای هوش مصنوعی مولد خود به کار گیرند.

این ابزار به تدریج در اختیار مشتریان Vertex AI با استفاده از Imagen قرار می‌گیرد و فقط در این پلتفرم در دسترس است. با این حال، گوگل دیپ‌مایند امیدوار است به زودی آن را در سایر محصولات گوگل و شرکت‌های ثالث در دسترس قرار دهد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما