Web Analytics Made Easy - Statcounter

کاربران گوگل کروم از وارد کردن رمز عبور بی‌نیاز می‌شوند

گوگل از احراز هویت بیومتریک (سنسور اثر انگشت و تشخیص چهره) برای بی‌نیاز شدن کاربران به وارد کردن نام کاربری و کلمه عبور در آخرین نسخه مرورگر کروم استفاده کرده است.
Google chrome password-less login - ورود به اکانت‌های گوگل کروم بدون گذرواژه و پسورد

کاربران گوگل کروم از بکارگیری کلمه عبور (password) برای ورود به حساب‌های کاربری بی‌نیاز شدند. چرا که هفته گذشته، گوگل اعلام کرد که اکنون در آخرین نسخه گوگل کروم، استفاده از کلید عبور (passkey) اکنون در گوگل کروم امکانپذیر شده است. کلیدهای عبور راهکاری فوق‌العاده برای رفع مشکلات کلمات عبور هستند؛ زیرا کلمات عبور در موارد بسیاری هک یا فراموش می‌شوند.

برای مقابله با این تهدیدات امنیتی به روشی باید به سمت احراز هویت بدون رمز عبور و کلیدهای عبور برویم. کلیدهای عبور به طور قابل توجهی جایگزین ایمن‌تری برای گذرواژه‌ها و سایر فاکتورهای احراز هویت فیشینگ هستند. زیرا در نفوذ به سرور‌ها افشا نمی‌شوند و از کاربران در برابر حملات فیشینگ محافظت می‌کنند. کلیدهای عبور می‌توانند در سیستم‌عامل‌ها و مرورگرهای مختلف کار کنند و می‌توانند هم در وب‌سایت‌ها و هم در اپلیکیشن‌ها استفاده شوند.

این فناوری جدید که در طول سال 2022 از سوی غول‌های فناوری یعنی اپل، گوگل و مایکروسافت در حال آزمایش و راه‌اندازی بوده است، به ایجاد انجمن FIDO منجر شده است که یک سرمایه‌گذاری مشترک بین این شرکت‌هاست. با این فناوری، کلیدهای عبور جایگزین رمزهای عبور متنی با رمزنگاری عمومی می‌شوند. در اصل، این بدان معنی است که شما کلید عبور خود را در یک دستگاه فیزیکی مانند رایانه یا تلفن هوشمند خود ذخیره خواهید کرد و هنگامی که می‌خواهید وارد برنامه، وب سایت یا سرویس دیگری شوید، دستگاه شما هویت شما را بررسی می‌کند (معمولاً با استفاده از قابلیت‌های بیومتریک مانند Face ID یا اثر انگشت) و به راحتی بدون وارد کردن رمز عبور وارد حساب کاربری خواهید شد.

پیش از این در اردیبهشت‌ماه در مقاله زیر به معرفی انجمن FIDO پرداخته‌ایم:
همکاری گوگل، مایکروسافت و اپل برای امکان‌سازی ورود کاربران بدون نیاز به رمز عبور

کروم اکنون از کلید عبور (passkey) پشتیبانی می‌کند

اکنون می‌توانید در مرورگر کروم از کلیدهای عبور برای ورود به سایت‌هایی که از این قابلیت پشتیبانی می‌کنند، استفاده کنید. برای ورود به حساب کاربری با کلید عبور، باید به همان روشی که قفل دستگاه را باز می‌کنید، احراز هویت کنید.

لاگین کردن بدون پسورد با گوگل کروم در گوشی اندروید و آیفون

در جدیدترین نسخه کروم، کلیدهای عبور در ویندوز ۱۱، macOS و اندروید فعال خواهند شد. در اندروید، کلیدهای عبور شما به‌طور ایمن از طریق گوگل پسورد منیجر همگام‌سازی می‌شود.

از آنجایی که اغلب کامپیوترهای ویندوز و macOS فاقد قابلیت‌های بیومتریک مثل سنسور اثر انگشت هستند، می‌توانید به راحتی با گوشی هوشمند اندروید یا آی‌او‌اس خود برای احراز هویت در ویندوز و macOS هم استفاده کنید.

لاگین کردن بدون پسورد با گوگل کروم در ویندوز و مک او اس

هنگام ورود به سیستم، کلید عبور از گوشی شما خارج نمی‌شود. فقط یک کد تایید ایمن با سایت رد و بدل می‌شود، بنابراین، بر خلاف رمز عبور و گذرواژه، چیزی وجود ندارد که بتواند درز کند.

با این اقدام گوگل به پایان دوره کلمه عبور نزدیک می‌شویم

معرفی کلیدهای عبور به کروم گام بزرگی برای فناوری جدید امنیتی است. در حال حاضر، مرورگر گوگل 65/86 درصد از سهم بازار جهانی مرورگرها را در اختیار دارد. بنابراین اگر حتی کسری از کاربران کروم از کلیدهای عبور استفاده کنند، می‌تواند به معنای پایان دوره کلمه عبور باشد.

البته، گوگل اولین شرکتی نیست که کلیدهای عبور را در دسترس عموم کاربران خود قرار می‌دهد. اپل در شهریورماه با انتشار iOS 16 این فناوری را برای کاربرانش عرضه کرد. مایکروسافت نیز اگرچه هنوز از فناوری کلید عبور استفاده نکرده، بیش از یک سال است که راهکاری مشابه برای دسترسی بدون رمز عبور را معرفی کرده است.