Web Analytics Made Easy - Statcounter

با 3 نمونه از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی آشنا شوید

چنانچه برای اولین بار است که با نام سی‌ان‌سی آشنا می‌شوید، باید بدانید که این اصطلاح در ‌واقع مخفف کلمه‌های Computer Numerical Control است. کنترل عددی رایانه، معادل فارسی آن است که برای سی ان سی در ‌نظر گرفته شده است و معنای کنترل ماشین‌آلات صنعتی با استفاده از کامپیوتر را به مخاطب می‌رساند. هر فرد می‌تواند با خرید این دستگاه، کار‌های لازم مربوط به تغییر روی فلز یا چوب با استفاده از رایانه را انجام دهد. سی ‌ان ‌سی هم همانند دیگر دستگاه‌ها دارای قطعات مختلفی بوده که هر‌ کدام از این قطعه‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در ادامه شما را با برخی از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی آشنا می‌کنیم.

اهمیت قطعات در دستگاه های سی ان سی

زمانی متوجه کارایی و اهمیت قطعات CNC خواهید شد که یکی از بخش‌ها دچار مشکل شوند. با استفاده از این ماشین صنعتی، می‌توانید روی جواهرات، شیشه، پلاستیک، طلا و انواع فلزات دیگر طرح و نقش دلخواه خود را ایجاد کنید. درصورتی‌که یکی از قطعه‌های اصلی آن را نداشته باشید، باید آن را خریده و به­درستی در دستگاه قرار دهید. این ماشین همچون یک ربات است که شما دستور کار لازم را به آن داده و در نهایت می‌توانید محصول مورد‌نظر را پس از اجرای طرح، از زیر دستگاه بردارید.

3 نمونه از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی

وقتی با ساز‌و‌کار این ماشین صنعتی بزرگ آشنا شدید، حالا لازم است برخی قطعات CNC را هم شناسایی کنید تا بتوانید تشخیص دهید که چه قطعه‌ای مختص به چه کاری خواهد بود. از آنجایی ‌که این دستگاه به‌صورت صنعتی ساخته شده، بخش‌های به‌کار ‌رفته در آن هم متفاوت از ماشین‌آلات معمولی است. به‌صورت کلی ابزار‌هایی که درون این وسیله تعبیه شده‌اند، در دسته‌های برق قدرت، مکانیکی و قسمت کنترل قرار می‌گیرند. در ادامه، با چند مورد از آن‌ها آشنا می‌شویم.

بلبرینگ خطی

یکی از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی، بلبرینگ های خطی است. برای آنکه بتوانید بلبرینگ خطی مورد‌نیاز برای دستگاه خود را خریداری کنید، می‌توانید به فروشگاه‌های حضوری و حتی آنلاین زیادی مراجعه کنید. در این میان، سایت لاین حرکت یکی از بهترین سایت‌های اینترنتی است که می‌تواند در این زمینه خدمات بسیاری را برایتان عرضه کند. برای خرید قطعات CNC و به‌خصوص بلبرینگ خطی می‌توانید به این سایت مراجعه فرمایید. بلبرینگ خطی در دستگاه، وظیفه دارد که اصطکاک موجود را کاهش داده و بار اضافی را تحمل کند.

با‌توجه به ویژگی‌هایی همچون میزان لقی کم و دقت زیادی که در این قطعه است، بسیاری از افراد آن را در دستگاه سی ‌ان ‌سی خود قرار می‌دهند. این بخش از CNC، برای اینکه حرکتی صاف و بدون لق‌زدن اضافی داشته باشد، باید با یک هارد کروم چفت شود. این میله، به بلبرینگ خطی کمک می‌کند تا وظایف خود را به‌درستی انجام داده و حرکتی صاف و روان داشته باشد.

اینورتر

یکی از مزایای خرید اینورتر در سی ‌ان ‌سی آن است که برق را به‌صورت متناوب و بدون قطعی، با فرکانس‌های موجود به دستگاه برساند. این قطعه که یکی از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی است؛ توانایی مناسبی برای کنترل‌کردن دور موتور‌ها در دستگاه دارد. ذخیره انرژی تا 50 درصد، کاهش هزینه و مصرف برق، مراقبت از موتور در برابر نوسانات ولتاژ، کنترل سرعت موتور و ایجاد امکان بهره‌بردن از برق تک‌فاز برای موتور 3 فاز، از دیگر توانایی‌های این قطعه است.

می‌توان از میان قطعات CNC، این قطعه را یکی از مهم‌ترین‌ها دانست؛ چرا که نقش مهمی در حفاظت از موتور و کاهش هزینه برق دارد. وقتی جریانات برق ورودی، اضافی یا کم باشد، اینورتر می‌تواند کم‌بودن را جبران و اضافی‌ بودن را ذخیره کند. با‌توجه به همین مسائل است که نقش پر‌رنگ آن مشخص می‌شود.

شفت هارد کروم

هارد کروم که با نام شفت هارد هم شناخته می‌شود، یکی از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی بوده و نقش مهمی برای نگه‌داشتن بلبرینگ خطی به‌عهده دارد. شفت هارد کروم در این ماشین‌آلات صنعتی باید در صاف‌ترین حالت ممکن ساخته شده و در دستگاه قرار داده شود. دقت ساخت در آن‌ها باید بسیار بالا باشد تا بتواند نیاز دستگاه سی ‌ان‌ سی را برطرف کند. وقتی یک شفت هارد کروم، 2 مقوله سختی بالا و صافی عالی را داشته باشد، می‌توان با خیال آسوده آن را در محور راهنمای حرکت خطی قرار داد.

منظور از محور راهنمای خطی، در ‌‌واقع جایی است که بلبرینگ خطی قرار دارد. هارد کروم در این قسمت به علت انتقال نیرو برای حرکت‌های رفت و برگشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سطح صاف و سخت این قطعه، برای آن ساخته شده تا حرکت رفت و برگشتی، به‌راحتی انجام شود. نکته قابل توجهی که در این قطعه از قطعات CNC باید به آن دقت شود، مسئله قرار‌گیری درست شفت برای حرکت بلبرینگ خطی است. اگر این کار به‌خوبی رعایت نشود، حرکت دستگاه با اختلال مواجه خواهد شد.

خرید قطعات سی ان سی

در این مطلب 3 نمونه از مهم ترین قطعات دستگاه سی ان سی، که در روند کار دستگاه، نقش اساسی دارند، معرفی شدند؛ چنانچه قصد دارید هر‌ یک ‌از آن‌ها را تهیه و خریداری کنید، باید به فروشگاهی مطمئن مراجعه فرمایید. البته این قضیه، برای تهیه دیگر قطعات هم صادق بوده و لازم است چه به‌صورت حضوری و چه به‌صورت اینترنتی، هنگام خرید، به محلی که قطعات CNC را از آن خریداری می­کنید، دقت زیادی داشته باشید. اتوماسیون صنعتی لاین حرکت ، با تنوع بالای قطعات سی ان سی همچون بلبرینگ صنعتی ، بلبرینگ سرامیکی، مدول خطی، شفت پایه دار و … دسترسی به این قطعه‌ها را برایتان آسان­تر کرده است. فقط کافی است از محصولات این شرکت دیدن کرده و با تکمیل خرید خود، مشتری دائمی لاین حرکت شوید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.