Web Analytics Made Easy - Statcounter

ایلان ماسک اپل را به خاطر شراکت با OpenAI به تحریم تهدید کرد

ایلان ماسک، پس از اعلام همکاری اپل با شرکت هوش مصنوعی OpenAI، اپل را به ممنوعیت استفاده از محصولاتش در شرکت‌های خود تهدید کرد.

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و اسپیس‌ایکس، روز دوشنبه پس از اعلام همکاری اپل با OpenAI، کمپانی سازنده چت‌بات محبوب ChatGPT، اپل را به ممنوعیت استفاده از محصولاتش در شرکت‌های خود تهدید کرد.

ایلان ماسک اپل را در مورد همکاری با اپن ای آی (openAI) تهدید کرد

ماسک در پستی در شبکه اجتماعی ایکس، نگرانی‌هایی را درباره‌ی امنیت اطلاعات کاربران و نحوه‌ی حفاظت اپل و OpenAI از آن مطرح کرد. او ادغام نرم‌افزاری این دو شرکت را «نقض امنیتی غیرقابل قبول» خواند و گفت که اپل اصلا نمی‌داند چه خبر است!

اپل روز دوشنبه از ورود جدی خود به حوزه‌ی هوش مصنوعی با به‌روزرسانی دستیار صوتی سیری خبر داد. بخشی از این به‌روزرسانی، امکان استفاده از چت‌بات ChatGPT کمپانی OpenAI است. اپل اعلام کرده که از کاربران برای اشتراک‌گذاری سوالاتشان با ChatGPT اجازه گرفته می‌شود و هیچ اطلاعاتی از درخواست‌ها و داده‌های آن‌ها ذخیره نخواهد شد.

ایلان ماسک: اپل از هوش مصنوعی شناخت ندارد

ایلان ماسک بعد از این رویداد نوشت: «این کاملا غیرمنطقی است که اپل به اندازه‌ی کافی برای ساخت هوش مصنوعی خودش باهوش نباشد، اما به نحوی بتواند تضمین دهد که OpenAI امنیت و حریم خصوصی شما را حفظ می‌کند!»

او به‌طور خاص اعلام کرد که در صورت «ادغام OpenAI در سطح سیستم‌عامل» اپل، محصولات این شرکت در کمپانی‌هایش ممنوع خواهند شد.

با این حال اپل اعلام کرده است که از هوش مصنوعی اختصاصی خود استفاده می‌کند و ادغام آن با OpenAI یک قابلیت اختیاری است.

ماسک در پاسخ مستقیم به پستی از مدیرعامل اپل، تیم کوک، اعلام کرد که اگر کوک تصمیم به «متوقف کردن این جاسوس‌افزار ترسناک» نگیرد، استفاده از محصولات اپل را در شرکت‌هایش ممنوع خواهد کرد. او همچنین گفت که از بازدیدکنندگان شرکت‌هایش خواسته می‌شود تا دستگاه‌های اپل خود را در بدو ورود به این شرکت‌ها تحویل دهند.

تهدید تیم کوک مدیرعامل اپل توسط ایلان ماسک در شبکه اجتماعی ایکس (توییتر)
ایلان ماسک مدیرعامل اپل را تهدید کرد

تسلا، بزرگترین شرکت ایلان ماسک، تا پایان دسامبر ۲۰۲۱، ۱۴۰ هزار و ۴۷۳ کارمند در سراسر جهان داشت. این شرکت در سال جاری تعدیل نیروهایی را با حجمی بیش از ۱۰ درصد از نیروی کار خود اعمال کرده است.

چرا ایلان ماسک با OpenAI مشکل دارد؟

ایلان ماسک در سال ۲۰۱۵ OpenAI را با همکاری چند بنیانگذار دیگر تأسیس کرد و در سال ۲۰۱۸ از هیئت مدیره آن کناره‌گیری کرد. او اخیرا منتقد سرسخت این شرکت و مدیرعامل آن سم آلتمن بوده است. ماسک در ماه مارس از OpenAI و آلتمن به اتهام دور شدن از مأموریت اولیه‌ی شرکت برای «توسعه‌ی هوش مصنوعی به نفع بشریت» شکایت کرد.

ایلان ماسک در دور اخیر تأمین مالی برای شرکت هوش مصنوعی خود به نام xAI، ۶ میلیارد دلار جمع‌آوری کرد. اولین محصول این شرکت، گراک (Grok)، قرار است پاسخی به چت‌بات ChatGPT باشد. گفتنی است ایلان ماسک علاوه بر تسلا، اسپیس‌اکس و xAI، بنیانگذار شرکت رابط مغز-کامپیوتر Neuralink و شرکت تونل‌سازی Boring Company نیز هست.