Web Analytics Made Easy - Statcounter

پیشنهاد ایلان ماسک برای چین و تایوان مورد انتقاد قرار گرفت

ایلان ماسک - چین و تایوان - elon musk - china & taiwan

چکیده خبر

ایلان ماسک، مدیر عامل تسلا، توصیه کرد تایوان به «منطقه اداری ویژه چین» تبدیل شود! پیشنهادی که با مخالفت تایوانی‌ها روبرو شد. سیاستمداران تایوانی که قبلا ایده «یک کشور، دو سیستم» مانند هنگ کنگ را رد کرده بودند، به پیشنهاد ماسک پاسخ دادند. با این حال، توصیه ماسک توسط سفیر چین در ایالات متحده تحسین شد.

میلیاردر حوزه تکنولوژی طرحی را پیشنهاد کرد که به موجب آن چین تا حدودی کنترل تایوان را در اختیار داشته باشد، اما هسیائو بیخیم، سفیر تایوان در ایالات متحده روز شنبه در توییتی نوشت که «آزادی و دموکراسی این جزیره فروشی نیست».

پکن تایوان خودگردان دموکراتیک را به عنوان یک استان مرتد می‌بیند که باید با سرزمین اصلی متحد شود. چین متوسل شدن به زور برای این کار را رد نکرده است.

ماسک در مصاحبه‌ای با فایننشال تایمز که روز شنبه منتشر شد، گفت که تایوان می‌تواند به عنوان یک منطقه ویژه اداری برای چین تعیین شود و مداخلات چین در تایوان از هنگ‌کنگ ملایم‌تر باشد.

ایلان ماسک - elon musk

هنگ کنگ از زمانی که چین در سال 1997 از بریتانیا تحویل گرفت، تحت سیاست «یک کشور، دو سیستم» توسط چین اداره می‌شود. این به این منطقه اجازه داد تا به عنوان یک منطقه نیمه خودمختار تحت حاکمیت پکن اداره شود.

اما منتقدان استدلال کرده‌اند که قانون امنیت ملی که در سال 2020 در هنگ کنگ تصویب شد، برخی از آزادی‌های وعده داده شده بر اساس ترتیبات یک کشور، دو نظام را از بین برده است.

پیشنهاد ایلان ماسک توسط پکن مورد ستایش قرار گرفت اما توسط تایوان مورد انتقاد جدی قرار گرفت.

روز شنبه، «کین گانگ»، سفیر چین در ایالات متحده، از پیشنهاد ماسک برای ایجاد منطقه اداری ویژه برای تایوان تشکر کرد.

او در توییتی گفت: «اتحاد مجدد صلح‌آمیز و یک کشور، دو سیستم، راهکار اساسی ما برای حل مسئله تایوان است.»

سفیر افزود: «تایوان به عنوان یک منطقه اداری ویژه از خودمختاری بالایی برخوردار خواهد بود و فضای وسیعی برای توسعه خواهد داشت.»

کین گانگ سفیر چین در آمریکا - Qin Gang Chinese ambassador to USA

با این حال، تایوان بارها پیشنهاد یک کشور، دو سیستم را رد کرده است.

طرح ایلان ماسک برای بحران تایوان منطقی نیست

ایلان ماسک، که تسلا ارزشمندترین کارخانه خودروهای الکتریکی در دنیا را اداره می‌کند و در حال حاضر به دنبال بستن قرارداد خرید شبکه اجتماعی توییتر است، بارها به مسائل ژئوپلیتیک ورود کرده است

او هفته گذشته پس از انتشار نظرسنجی در توییتر درباره آنچه که او ادعا کرد نتیجه احتمالی جنگ با روسیه است، خشم سیاستمداران اوکراینی را برانگیخت.

همچنین رفتار ماسک نسبت به چین، یکی از بزرگترین و حساس‌ترین بازارهای تسلا و جایی که کارخانه گیگافکتوری شانگهای در آن قرار دارد، بسیار متملق بوده است.

یکی از تحلیلگران چینی گفت که پیشنهاد ماسک در مورد تایوان «لایق بازنگری زیاد و بررسی واقعیت است.»

بیتس گیل از مرکز تحلیل چین موسسه سیاست جامعه آسیا، روز دوشنبه به CNBC گفت: «مشکل پیشنهاد آقای ماسک این است که مردم تایوان به هیچ وجه با این نوع ترتیبات موافق نیستند.»

گیل پیشنهاد کرد که ایلان ماسک باید نگاهی دقیق‌تر به تفاوت‌های ظریف پیرامون موضوعاتی مانند روابط چین و تایوان داشته باشد.:«بدیهی است که ثروتمندترین مرد جهان احساس می‌کند در مورد این مسائل ژئوپلیتیکی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. من فقط پیشنهاد می‌کنم او قبل از اینکه به ما درس دیپلماسی بدهد، به واقعیت‌ها، سوابق تاریخی و رقابت‌های ژئوپلیتیکی که این موضوع را احاطه کرده‌اند، نگاه دقیق‌تری داشته باشد.»