Web Analytics Made Easy - Statcounter
ربات ایلان ماسک - تسلا اپتیموس

ایلان ماسک، ربات انسان‌نمای اپتیموس را به نمایش گذاشت

چکیده خبر

شرکت تسلا در روز هوش مصنوعی تسلا (Tesla AI) نمونه اولیه ربات انسان‌نمای اپتیموس را نمایش داد. ایلان ماسک پیش‌بینی می‌کند که مشتریان می‌توانند ربات انسان‌نمای اپتیموس را طی 3 تا 5 سال آینده از تسلا دریافت کنند.

ایلان ماسک در کنار ربات اپتیموس

ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا و دیگر رهبران تیم‌های هوش مصنوعی و سخت‌افزار این شرکت خودروسازی جمعه شب در مراسم روز هوش مصنوعی تسلا 2022 در کالیفرنیا، سخنرانی کردند.

در آخرین روز هوش مصنوعی در آگوست 2021، ایلان ماسک اعلام کرده بود که تسلا در حال ساخت یک ربات انسان نما به نام تسلا بات یا اپتیموس است. اما این شرکت در آن زمان نمونه اولیه‌ای برای نمایش نداشت.

امسال، ایلان ماسک و کارمندان تسلا که به او روی صحنه پیوستند، یک ربات انسان‌نمای دوپا را به نمایش گذاشتند که می‌توانست راه برود و دستانش را در هوا تکان دهد. آن‌ها گفتند این ربات برای اولین بار بدون هیچ‌گونه تکیه‌گاه مکانیکی روی صحنه راه می‌رود.

ماسک گفت: «ما امروز در مورد پیشرفت‌های هوش مصنوعی برای رانندگی خودران و همچنین این که چگونه آن‌ها برای مشکلات هوش مصنوعی دنیای واقعی مانند ساخت ربات انسان نما به کار گرفته می‌شوند، صحبت خواهیم کرد. من فکر می‌کنم کاری که ما اینجا در تسلا انجام می‌دهیم، می‌تواند سهم معناداری در AGI (هوش مصنوعی عمومی) داشته باشد.»

او ادامه داد: «من فکر می‌کنم تسلا یک نهاد خوب برای انجام این کار، از نقطه نظر حاکمیتی است، زیرا ما یک شرکت سهامی عام و متعلق به سهامداران هستیم. این بدان معناست که مردم تسلا را کنترل می‌کنند و این در واقع چیز خوبی است. بنابراین اگر من دیوانه شوم، می‌توانید من را اخراج کنید؛ این مهم است. البته من احتمالاً دیوانه نیستم!»

ایلان ماسک قبلاً یک سرمایه‌گذاری هوش مصنوعی به نام OpenAI را تأسیس کرده بود (و بعداً از آن کناره‌گیری کرد). در سال 2015، OpenAI به خود می‌بالید که شبکه‌های عصبی را در سطحی آموزش داده است تا بتواند دست رباتیکی شبیه انسان بسازد تا معمای مکعب روبیک را حل کند.

زمانی که ماسک در ابتدا مفهوم ربات تسلا را در روز هوش مصنوعی در سال 2021 معرفی کرد، گفت: «این ربات باید بتواند به فروشگاه برود و مطابق لیستی که از شما گرفته، خرید کند.» بعدها، ماسک گفت ربات‌های تسلا روزی می‌توانند ارزش بیشتری از خودروهای آن داشته باشند و هزاران ربات در کارخانه‌های تسلا، جایی که انسان‌ها ماشین‌ها و باتری‌ها را می‌سازند، کار خواهند کرد.

در طول ارائه روز جمعه، کارکنان تسلا نشان دادند که ربات انسان‌نمایی که در حال توسعه هستند، در آینده چگونه می‌تواند کار کند، از جمله با اکچویتورهای طراحی شده توسط تسلا، که مانند عضله ربات هستند و دست‌های رباتیک تطبیقی ​​که به ربات اجازه می‌دهد تا طیف گسترده ای از اشیاء را با دست بگیرد و دستکاری کند.

ربات انسان نمای اپتیموس - تسلا

میلان کواچ، مدیر مهندسی خودران شرکت تسلا می‌گوید که تجربیات این شرکت در توسعه سیستم‌های خودران برای وسایل نقلیه تسلا، به ویژه سیستم‌های بینایی کامپیوتری، کمک کرده تا چگونگی ساخت یک ربات انسان‌نما در دنیای واقعی را کشف کند.

در حالی که کارشناسان رباتیک گفته‌اند که تسلا برای استفاده از اتوماسیون بهتر در کارخانه‌های خود نیازی به ربات دوپا ندارد، مدیران تسلا در روز جمعه به طور مفصل درباره تعهد خود به انسان‌نما بودن ربات صحبت کردند. آن‌ها همچنین گفتند که در حال کار بر روی یک باتری و اکچویتور ویژه برای ربات‌های خود هستند تا مصرف برق را به حداقل برسانند تا ربات آن‌ها بتواند با یک بار شارژ یک روز کامل کار کند.