Web Analytics Made Easy - Statcounter

عناصری که طراحی ویلا باغ شما را دگرگون می کند

در دنیای امروز که ایجاد ویلاباغ ها بصورت پرشمار مورد استقبال کارفرمایان است، طراحی منحصر بفرد و متمایز از جمله مواردی است که می توان طراحی باغ ویلای خودرا دگرگون کرد. در مقاله پیش رو عناصر مهمی را که می‌توان بصورت خلاقانه جهت اين امر استفاده كرد آورده شده است.

استخر مدرن و دو منظوره

یکی از متدهاي امروزي که در طراحی باغ مدرن اخیراً شاهد آن بوده ایم، ادغام روش های آگاهانه از آب است. با تغییر الگوهای آب و هوا و ضرورت روزافزون برای حفظ منابع طبیعی، صرفه جويي در كاهش هزينه هاي نگهداري در معماري پايدار مورد توجه است.

با اينكه استخرها امروزه عضو جدانشدني باغ ويلا ها بمنظور زيبايي و همچنين تفريح شنا هستند اما هزينه نگهداري بالايي دارند. بدين منظور براي جلوگيري از كاهش هزينه هاي نگهداري و نظافت و همچنين تبخير شدید آب در مناطق گرم سيري استفاده از پوشش هاي متحرك هيدروليكي با مصالحي همچون چوب كه نقش عايق را نيز دارا هستند پيشنهاد مي شود. همچنين با اين روش، به منظور بهره گيري حداكثري از عنصر آب در طراحي ويلا كوچك باتوجه به مساحت كمتر آن براي محوطه سازي ، مي توان كاربري استخر را به فضاي نشيمن بيروني باغ ويلا درصورت نياز تغيير داد.

طراحی باغ مدرن

آبنما هوشمند

از ديگر روش هاي هاي مورد استفاده از آب ميتوان به طراحي آبنماهاي مختلف اشاره كرد. با وجود پيشرفت تكنولوژي و توليد فواره هاي حساس به صدا، با بكار گيري آنها در محوطه سازي ويلا فضاي متمايزي را هنگام پخش موسيقي براي ميهمانان خود فراهم كرد. همچنين با استفاده از پروژكتورهاي هوشمند حساس به صدا و مختص استفاده در آب، ميتوان به زيبايي هرچه بيشتر آبنماي مورد نظر افزود.

در طراحی ویلای مدرن فلت و کوچک كه امكان ايجاد استخر و آبنماي گسترده وجود ندارد، عنصر آب در قالب آبنماهاي ديواري در حياط ويلا به منظور زيبايي ايجاد محيط با طراوت به كار گرفته ميشود. همچنين از پخش يكنواخت آب روي جداره هاي شيشه اي ويلا به منظور زيبايي، كنترل نور ورودي به فضاي داخلي در زمان تابش شديد نور و همچنين حفظ حريم شخصي در طراحي داخلي باغ ويلا به عنوان آبنماي ديواري استفاده مي‌شود.

محوطه سازی ویلا

بركه و رودخانه مصنوعی

از آنجايي كه منظر باغ ويلا بصورت مداوم در ديد مخاطبين قرار گرفته، طراحي خلاقانه و پويا در جهت عدم خستگي ساكنان از فضا از اهميت بسياري برخوردار است. ايجاد بركه ها و رودخانه هاي مصنوعي شيوه ديگر استفاده از آب براي طراحي خلاقانه و هوشمند هستند كه به محوطه سازي باغ ويلا كمك ميكند. طراحي اين عناصر در ميان درختان و فضاي سبز موجود در باغ ويلا علاوه بر زيبايي و پويايي بصري، يك نوع سامانه غير فعال آسايش حرارتي محيطي را فراهم نیز مي‌کند، به این صورت که با تبخیر سطحی آب باعث رطوبت بیشتر در میان فضای سبز طراحی شده و از آسیب دیدن گیاهان حساس به نور شدید خورشید جلوگیری می‌کند و بدنبال آن فضای معتدلی برای ساکنین حاضر در باغ ویلا ایجاد می‌شود. نکته دیگر، اهمیت ترکیب از این دو عنصر در جهت معماری پایدار است که با استفاده از فناوری های جمع آوری آب باران از طریق برکه ها و انتقال آن به سامانه های آبیاری قطره ای قرار گرفته شده در موازات رودخانه های مصنوعی و انشعاب آنها ر میان گیاهان و درختان در مواقع مورد نیاز تحقق می‌پذیرد که موجب صرفه جویی و کاهش هزینه های انرژی می‌شود.

استفاده از عناصر زنده در برکه

یکی از ایده های خلاقانه دیگر جهت زیبایی در محوطه سازی ويلا توسط برکه ها و رودخانه های مصنوعی، استفاده از ماهی ها و دیگر آبزیان متناسب با فضای باز و اقلیم باغ ویلای مورد نظر است که در صورت ترکیب با گیاهان زینتی آبزی می‌توان موجب خلق یک میکرو اکوسیستم جذاب و خاص را در باغ ویلای خود ایجاد کرد و احساس سرزندگی هرچه بیشتر را به مخاطبین و ساکنین القا کرد.

اگر بدنبال لوکس تر شدن این باغ ویلای خود هستید، برپایی یک آسیاب کوچک آبی بر روی ای عناصر بسیار گزینه مناسبی است. این المان علاوه بر دارا بودن زیبایی بصری بدلیل پویا بودن و همچنین ایجاد تبخیر سطحی آب در جهت تلطیف فضا، با صدای خوشایند ریزش آب موجب ایجاد فضایی دل نشین در میانه باغ ویلا می‌شود.

طراحی ویلای مدرن فلت

پوشش گیاهی مناسب

از المان های برپایه آب که بگذریم، نوبت به یکی از ارکان اصلی در محوطه سازی باغ ویلا یعنی پوشش های گیاهی مناسب است. این عناصر علاوه بر زیبایی ، می توانند به بهتر شدن شرایط آب و هوایی محیطی نیز کمک کنند.

به طور مثال باتوجه به اینکه در طراحي داخلي خانه ويلایی  به منظور ایجاد منظری زیبا از داخل ساختمان به محوطه باغ و همچنین دریافت نور عموما از جداره هایی کاملا شفاف با پنجره ها و درب های شیشه ای سرتاسری در طرح نمای باغ ویلا استفاده می‌شود. بکارگیری درختان برگریز در نزدیکی این جداره ها ایده مناسبی است. این درختان در فصول گرم موجب اعتدال هوا در نزدیکی ساختمان شده و از ورود گرمای بیش از حد به ساختمان جلوگیری می‌کنند و همچنین در فصول سرد با ریزش برگ درختان میزان دریافت نور ورودی بیشتر می‌شود و بخشی از گرمای مورد نیاز ساختمان ازین طریق تامین خواهد شد. همچنین از دیگر درختان سایه افکن نیز می‌توان در در جهت ایجاد فضای دلنشین در محوطه بیرونی باغ ویلا استفاده کرد.

دیوار سبز و فلاور باکس

دیوارهای سبز و فلاور باکس ها نیز از جمله موارد دیگر در طراحی باغ ویلا ها هستند. این عناصر باتوجه به فضای کمتری که اشغال می‌کنند از گزینه های بسیار کاربردی در طراحي ويلا كوچك بشمار می‌روند که علاوه بر زیبایی بصری ، حس طراوت مورد نیاز مارا در فضا با سبزینگی و رایحه خوشبوی خود تامین میکنند. از دیگر کاربرد آنها در طرح نمای ویلا باغ می‌توان به ایجاد همبستگی بنای ویلا با محوطه باغ اطراف خود اشاره کرد که منظری جذاب و منحصر به فرد را در دید مخاطبین فراهم میکند.

طراحي داخلي خانه ويلایی

سنگفرش ها نفوذ پذير

در مبان انبوهی از مصالح مختلف جهت کف سازی، استفاده از سنگ فرش های نفوذ پذیر در محوطه سازی ويلا هم جذاب و هم کاربردی هستند. این متریال فرآیند طبیعی جذب بارندگی را در خاک تقلید می کند. این سنگفرش‌ها اجازه می‌دهند آب به جای عبور از روی آنها و اطراف آن‌ها به بستر زیر خود جریان یابد و متعاقبا با استفاده از سامانه های جذب و ذخیره آب باران و انتقال آن به پوشش گیاهی باغ به کاهش مصرف منابع آبی و هزینه های مصرف انرژی کمک کنند. علاوه بر این، سنگفرش‌های نفوذپذیر اغلب در زمستان تجمع یخ و برف کمتری دارند که از فرسودگی سریع سنگفرش جلوگیری می‌شود که برای بکارگیری در مناطق سردسیر فوق‌العاده است و بدنبال آن رفت و آمد به سهولت امکان پذیر است.

طرح نمای ویلا باغ

چکیده مقاله

-بدین ترتیب از آنجایی که عناصر بسیار مختلفی در زمینه طراحی باغ ویلا ها در دسترس هستند که تنها بخشی از آنها در این مقاله آورده شده اند، شرکت معماری زال با انتخاب‌های هوشمندانه المان های مورد نیاز فضای مورد نظر شما توسط مهندسین مجرب خود در زمینه طراحی منظر و همچنین طراحی داخلی قادر به فراهم کردن تجربه همکاری رضایت بخش در زمینه مشاوره و طراحی برای شماست.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.