Web Analytics Made Easy - Statcounter

نمایشگاه الکامپ 1402 آغاز شد

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی الکامپ (الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک) با شعار «آینده بهتر برای اقتصاد دیجیتال» آغاز به کار کرد

بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر و تجارت الکترونیک، با شعار «آینده بهتر برای اقتصاد دیجیتال» و با حضور قریب به اتفاق شرکت‌های فعال در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات آغاز به کار کرد.

در بیست و ششمین نمایشگاه بین‌المللی الکترونیک، کامپیوتر، تجارت الکترونیک (الکامپ) بیش از 450 شرکت حضور و مشارکت دارند که از این تعداد 50 شرکت خارجی و از کشورهای ازبکستان، فرانسه، پاکستان، بوسنی، سوریه، چین، روسیه، ترکیه، ارمنستان و عراق هستند که نوین‌ترین برنامه‌ها، تولیدات و خدمات خود را ارائه می‌کنند.

در نمایشگاه امسال حضور استارت‌آپ‌ها، شرکت‌های نوآور و خلاق و دانش بنیان پررنگ‌تر از سال‌های گذشته بوده، به‌طوری که از تعداد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه، حدود 150 شرکت دانش‌بنیان و استارتاپ هستند.

پذیرش تعدادی از مقامات دولتی و خصوصی از 20 کشور جهت برپایی نشست‌های B2B و همچنین بازدید و آشنایی با ظرفیت‌های داخلی، از برنامه‌های اصلی این رویداد مهم به‌شمار می‌رود. برگزاری بیش از یکصد سخنرانی و ده‌ها نشست و سمینار و کارگاه‌های تخصصی و حضور مقامات، کارشناسان، متخصصان و استادان دانشگاه‌ها با هدف ارتقا کیفیت و اطلاعات فنی در صنعت الکترونیک و کامپیوتر، از دیگر برنامه‌های جانبی الکامپ امسال است.

این نمایشگاه در هشت بخش اصلی شامل الکترونیک صنعتی، کامپیوتر و سخت‌افزار، نرم‌افزار و خدمات مرتبط، تجهیزات ارتباطی، تجهیزات صوتی و تصویری، تجهیزات مخابراتی، تجهیزات اندازه‌گیری و کنترل و خدمات فنی و پشتیبانی برگزار می‌شود.

الکامپ به عنوان بزرگترین رویداد فناوری اطلاعات و ارتباطات کشور، عرصه طراحی، ساخت، تولید و پشتیبانی از محصولات، خدمات، محتوا و راهکارهای صنایع الکترونیک، کامپیوتر و دیجیتال کشور است که با حضور گسترده و چشمگیر دست‌اندرکاران این حوزه برگزار می‌شود.

گزارش افتتاحیه نمایشگاه الکامپ 1402

افتتاحیه این نمایشگاه امروز صبح 4 تیرماه با حضور عیسی زارع‌پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین اسلامی رئیس هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران، سید حسن هاشمی رئیس هیئت مدیره سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور، روح الله دهقانی فیروزآبادی معاون علمی و فناوری اقتصاد دانش‌بنیان ریاست جمهور، محمدصادق خیاطیان، رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی و مجتبی توانگر رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

بیست‌وششمین دوره نمایشگاه الکامپ تا 7 تیرماه در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران ادامه خواهد داشت.

حسین اسلامی: این نمایشگاه متفاوت با دوره‌های پیشین خواهد بود

در ابتدای مراسم افتتاحیه نمایشگاه الکامپ، حسین اسلامی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران در سخنانی به تفاوت‌های این دوره از نمایشگاه با دوره‌های پیشین پرداخت و گفت: نمایشگاه امسال با حضور 480 غرفه‌گذار در فضایی به مساحت 40 هزار متر مربع که 20 هزار متر آن مسقف است، برگزار می‌شود. همچنین از 10 کشور جهان مهمانانی در این نمایشگاه حضور دارند.

وی افزود: بخش‌هایی مانند «تینو استارز» در نمایشگاه امسال برپا می‌شود که در آن دانش‌آموزان از استان‌های مختلف حضور دارند. این رویداد بر روی «محتوا» تمرکز دارد و در فضای اقتصاد دیجیتال نیاز است تا همه صنایع در کنار همدیگر قرار بگیرند. همچنین در این دوره از جامعه‌شناسان نیز برای حضور در این رویداد دعوت کرده‌ایم تا آینده اقتصاد دیجیتال را به زبان مردم بیان کنند.

طبق گفته‌های آقای اسلامی، حضور مجموعه‌های مختلف از جمله رمزارزها و کریپتوها از جمله تفاوت‌های این دوره از نمایشگاه با دوره‌های پیشین است.

رئیس سازمان نصر تهران در ادامه به انتظارات این حوزه با توجه به شعار «آینده بهتر برای اقتصاد دیجیتال» پرداخت و گفت: بر اساس این شعار در 3 بخش انتظارات وجود دارد؛ نخست حوزه سخت افزار است، هر چند نگاه ما بر روی تولید است اما نیازمند واردات برای تولید خوب و به موقع هستیم. زیرساخت‌های ما نیازمند بروزرسانی هستند. برای واردات نیاز به همکاری وزارت صمت و بانک مرکزی وجود دارد، آن‌ها باید دیدگاه خود به واردات این حوزه را از کالای لوکس به کالاهای زیرساختی تغییر دهند.

او به حوزه نرم‌افزار نیز اشاره کرد و گفت: باید در حوزه نرم‌افزار دارایی‌های نامشهود در صورت‌های مالی شرکت‌ها درج شود و بانک‌ها آن را بپذیرند. همچنین مهم‌ترین موضوع در فضای خدمات، مسئله تنظیم‌گری است. شرکت‌های این حوزه انتظار دارند تنها با یک مجموعه به عنوان تنظیم‌گر در ارتباط باشند.

مجتبی توانگر: مطالبه اول مردم اینترنت است

در ادامه این مراسم «مجتبی توانگر» رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس شورای اسلامی با اشاره به گزارش‌های میدانی گفت: بر اساس این اطلاعات، مطالبه اول مردم اینترنت، کیفیت آن و موضوع فیلترینگ است. نحوه حکمرانی ما در بخشی از حوزه‌ها نیازمند بازنگری است.

او کمک دولت به برخی از حوزه‌ها مانند شبکه‌ها و پیام‌رسان‌های داخلی را قابل تقدیر دانست و از اجرای پروژه فیبرنوری و احیای صنعت نیمه تعطیل فضایی و ماهواره‌ای به عنوان اقدامات موثر این دولت یاد کرد.

توانگر گفت: موضوع اقتصاد دیجیتال نیازمند ساختار حمایتگر است، حتی هوش مصنوعی با این ساختارهای فرسوده همخوانی ندارد. در دهه آینده رشد اقتصاد دنیا، فناور پایه خواهد بود.

توانگر از مواردی مانند بیمه، مالیات و… به عنوان چالش‌های جدی در حوزه اقتصاد دیجیتال نام برد و گفت: توسعه دیجیتال نیازمند سرمایه‌گذاری‌های دولت، مردم و سرمایه‌گذاران خارجی‌ است. همچنین دولت نباید از واگذاری تنظیم‌گری به بخش خصوصی هراسی داشته باشد چرا که این بخش می‌تواند اقتصاد دییجتال را شتاب بخشد.

این نماینده مجلس گفت: برنامه دولت برای اقتصاد دیجیتال حداقل 15 درصد GDP و 7 درصد کل اقتصاد است. ما در مجلس تلاش می‌کنیم تا با همکاری تشکل‌های بخش خصوصی مانند سازمان نظام صنفی رایانه ای مانع تصویب برخی از قوانین سریع‌السیر شویم.

روح‌الله دهقانی فیروزآبادی: باید نگاه تولیدمحور به فناوری‌های اصلی داشته باشیم

«روح‌الله دهقانی فیروزآبادی» معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور در این مراسم با ابراز خرسندی نسبت به تفاوت‌های این نمایشگاه نسبت به دهه هفتاد، گفت: امروز شرکت‌های خوب و دانش‌بنیانی که محصولات پیشرفته‌ای دارند، در این رویداد حضور داشته و به ارائه محصول می‌پردازند.

او موضوع اقتصاد دیجیتال را وابسته به چند فناوری از جمله میکروالکترونیک، اینترنت اشیا و هوش مصنوعی دانست و گفت: باید به این 3 فناوری اصلی و سایر فناوری‌های جانبی که زاینده اقتصاد دیجیتال هستند نگاه تولیدمحور داشته باشیم در غیر این صورت به مصرف کننده تبدیل می‌شویم.

فیروزآبادی ادامه داد: کمتر از 10 سال دیگر ما شاهد خواهیم بود که طراحی‌های ساختمان، ابزار آلات و حتی میکروالکترونیک‌ها توسط هوش مصنوعی انجام خواهد شد و هوش مصنوعی به کودکان ما می‌آموزد که نیازی به فکر کردن نیست چون آنها فکر می‌کنند؛ مگر این که خود سازنده هوش مصنوعی باشیم.

معاون علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان رئیس جمهور با اشاره به 6 هاب موجود بزرگ، گفت: از این 6 هاب، تمرکز ما بر روی 3 هاب هوش مصنوعی، میکروالکترونیک و فناوری‌های اتصالات و ارتباطات است.

محمدصادق خیاطیان: در صندوق نوآوری عزم خود را در ارائه خدمات مالی جدید قرار داده‌ایم

«محمدصادق خیاطیان» رئیس هیئت عامل صندوق نوآوری و شکوفایی دیگر سخنران این مراسم بود. او با بیان این که 22 درصد از شرکت‌های دانش بنیان را بخش فناوری اطلاعات و نرم‌افزار به خود اختصاص داده‌اند، گفت: اگر به این شرکت‌های حوزه، برق و الکترونیک را اضافه کنیم این آمار به 45 درصد می‌رسد.

خیاطیان گفت: امروز این اکوسیستم ابزارهای مالی خود را مانند 9 صندوق جسوارنه سرمایه‌گذاری بالغ بر سرمایه 1500 میلیارد تومانی و شبکه بانکی پیدا کرده است. ما در این حوزه نیاز به جهش در توسعه بازار داریم. بازار صادراتی در حوزه ICT، می‌تواند به توسعه جهش بازار کمک کند. حوزه محتوا یکی از حوزه‌های اولویت دار است که باید به آن توجه شود. ما در صندوق نوآوری همه عزم خود را برای ارائه تنوع در خمات مالی جدید قرار داده‌ایم و اکنون 77 سرویس در این صندوق ارائه می‌شود.

متأسفانه در حین سخنرانی آقای خیاطیان، درحالی خبرنگاران و تصویربرداران رسانه‌ها در حال ضبط و پوشش این مراسم به صورت زنده بودند، به دلیل بروز نقص فنی، برق سالن قطع شد و نهایتاً آقای خیاطیان سخنرانی خود را نیمه‌تمام گذاشت و سخنرانی سیدحسن هاشمی، رئیس سازمان نصر کشور و عیسی زارع پور، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم انجام نشد.

معرفی غرفه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای در نمایشگاه الکامپ

در غرفه سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور در طبقه اول سالن میلاد، 5 میز CIP و 3 اتاق VIP به گونه‌ای در نظر گرفته شده است که اعضا و مخاطبین صنف فناوری اطلاعات بتوانند حضور پویایی در غرفه نمایشگاه امسال داشته باشند. در این میان در روز اول نمایشگاه الکامپ، رسته سخت افزار و ارتباطات شامل کمیسیون‌های زیرساخت مراکز داده، شبکه، تأمین کالای فاوا و اینترنت اشیا حضور پررنگی در غرفه سازمان داشت.

خوشبختانه در روز افتتاحیه نمایشگاه غرفه سازمان نظام صنفی با استقبال خوبی همراه شده بود و محلی برای حضور اعضای حقیقی و شرکت‌های عضو سازمان و همچنین سایر شرکت‌های نوپا در حوزه فناوری اطلاعات بود که با مراجعه به این غرفه سوالات، انتظارات و خواسته‌های خود را با سازمان نظام صنفی رایانه‌ای مطرح و اطلاعات و راهنمایی موردنظر خود را دریافت می‌کردند.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما