Web Analytics Made Easy - Statcounter

دیجیتال ریلتی از سگ رباتیک در مرکز داده سوئیس استفاده می‌کند

شرکت دیجیتال ریلتی (Digital Realty) در مراکز داده خود در سوئیس از سگ‌های رباتیک شرکت انیبوتیکس (Anybotics) استفاده خواهد کرد
سگ رباتیک مرکز داده (دیتاسنتر) دیجیتال ریلتی
ربات Anymal در حال بازرسی تأسیسات مرکز داده

دیجیتال ریلتی (Digital Realty) یک سگ رباتیک را در یک مرکز داده در سوئیس مستقر کرده است تا بازرسی‌های منظم را انجام دهد. طبق گزارشی که اخیرا توسط اِنیبوتیکس (Anybotics) منتشر شده است، این شرکت اظهار داشت که دیجیتال ریلتی بیش از یک سال است که از سگ رباتیک اِنیمال (Anymal) برای بازرسی مراکز داده استفاده می‌کند.

وظایف ربات انیمال (Anymal) در مرکز داده

انیمال یک ربات چهارپا است که از نظر طراحی شبیه به ربات اسپات محصول شرکت بوستون داینامیکس است. انیبوتیکس می‌گوید که انیمال از جولای 2022 هر روز در سایت‌‌های دیجیتال ریلتی در زوریخ ماموریت‌های بازرسی را انجام می‌دهد و نظارت و اندازه‌گیری منظم سیستم‌های خاص مانند HVAC را انجام می‌دهد.

این شرکت گفت که این دستگاه به طور معمول روزانه 9 ماموریت بازرسی را انجام می‌دهد که از طریق Anymal API برنامه‌ریزی شده است. ربات در طی این فرایند تا 70 فاکتور را نظارت می‌کند و در ماموریت‌های دو ساعته خود اندازه‌گیری‌های بصری، حرارتی و صوتی انجام می‌دهد. پس از تکمیل یک چرخه ماموریت، ربات برای شارژ مجدد به داک باز می‌گردد.

به گفته این شرکت، اگر کابل‌ها بیش از حد گرم شوند، پمپ‌ها بیش از حد ارتعاش کنند یا الگوهای فرکانس نامنظم شناسایی شوند، ربات انیمال پیام هشداری را برای اپراتورها برای انجام مداخلات دستی ارسال می‌کند. سنسور لایدار (LiDAR) و LED های تعبیه شده، ربات را قادر می‌سازد در شرایط کم نور و در شیفت‌های شب نیز کار کند.

ربات انیمال در دیتاسنتر

توضیحات شرکت انیبوتیکس (Anybotics)

انیبوتیکس یک شرکت روباتیک سوئیسی است که در سال 2016 تأسیس شد. این شرکت می‌گوید ربات انیمال با ارتفاع 70 سانتی‌متر و طول 80 سانتی‌متر، کاملاً خودکار است و زمان کارکرد آن 90 دقیقه (با یک دوره شارژ سه ساعته) است. این دستگاه می‌تواند با WiFi یا از طریق اینترنت 4G با یک ماژول اضافی کنترل شود. خدمات آن شامل دوربین‌های زوم و حرارتی، میکروفون و محاسبات داخلی برای پردازش داده‌هاست.

دنیس ماروسیک، مدیر عملیات دیجیتال ریلتی در زوریخ، گفت:«با کمک انیمال، ما در حال ایجاد راه‌های جدید و نوآورانه برای بهبود عملیات مرکز داده هستیم. انیمال به طور مستقل اجرا می شود و داده‌ها را به صورت دیجیتالی بدون نیاز به مداخله دستی ارائه می‌دهد. جمع‌آوری 24 ساعته داده‌ها، تشخیص زودهنگام عیوب، امنیت و قابلیت اطمینان را در مرکز داده افزایش می‌دهد.»

انیبوتیکس اشاره می‌کند که هنوز هم در مرکز داده به کارکنان نیاز است و دستگاه با ارائه داده‌های دقیقی که در مأموریت‌های بازرسی منظم خود به دست می‌آورد، به کارکنان دیجیتال ریلتی کمک می‌کند.

ربات انیمال در مرکز داده دیجیتال ریلتی

شرکت‌های دیگری هم از سگ رباتیک در مرکز داده استفاده کرده‌اند

البته دیجیتال ریلتی تنها شرکتی نیست که از ربات‌های چهار پا در مرکز داده استفاده می‌کند. Novva مستقر در یوتا ربات‌ اسپات شرکت بوستون داینامیکس را در بزرگترین پردیس خود مستقر کرده است و گفته است که قصد دارد در آینده بیشتر از آن‌ها استفاده کند. این شرکت همچنین پهپادهایی را برای اهداف امنیتی در مرکز داده خود مستقر کرده است و در حال بررسی این است که میکروپهپادها برای اهداف بازرسی در راهروهای مرکز داده نیز پرسه بزنند.

اپراتور مکزیکی Kio نیز قبلاً دو دستگاه اسپات را به منظور عملیات مرکز داده به کار گرفته است، در حالی که گلوبال فاندریز هم ربات اسپات را در کارخانه تولید تراشه در ورمونت برای اهداف نظارت مستقر کرده است.

اوراکل در حال حاضر در حال انجام آزمایش بازرسی مرکز داده با استفاده از اسپات در مرکز خود در شیکاگو است.

سگ‌های رباتیک دیگری هم می‌توانند برای مراکز داده به کار گرفته شوند

علاوه بر انیبوتیکس و بوستون داینامیکس، توسعه‌دهندگان دیگری شامل شیائومی، ویلان (Weilan) و یونیتری (Unitree) در چین و همچنین گوست روبوتیکس (Ghost Robotics) در ایالات متحده سگ رباتیک تولید می‌کنند که می‌تواند استفاده از آن‌ها نیز در دستور کار مراکز داده قرار بگیرد.