Web Analytics Made Easy - Statcounter
طرح اینترنت رایگان برای اقشار کم درآمد

جزئیات بسته اینترنت رایگان برای اقشار کم‌درآمد

 مجید حقی، معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری از فعال شدن بسته اینترنت چهل گیگابایتی رایگان برای خانوارهای یارانه‌بگیر سه دهک اول خبر داد.

یکی از وعده‌های دولت سیزدهم تسهیل در کسب‌وکارهای اینترنتی و افزایش سرعت اینترنت بود، به‌نوعی که رئیس جمهوری وعده اینترنت رایگان برای اقشار ضعیف و با سرعت بالا را داده بود و وزیر ارتباطات هم یکی از برنامه‌هایش را رساندن فیبر نوری به تک‌تک خانه‌های مردم، اجرای پروژه فیبر در منزل و سرعت‌های چند گیگی اینترنت اعلام کرد.

با این حال در ماه‌های گذشته، اپراتورهای اینترنتی در چارچوب مصوبه قانونی کمیسیون تنظیم مقررات، تعرفه بسته‌های اینترنت افزایش دادند. تا این که رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، صادق عباسی شاهکوه اظهار داشت که وزارت فناوری اطلاعات برای جبران افزایش قیمت اینترنت برای اقشار کم‌درآمد برنامه دارد که پس از آن وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، عیسی زارع‌پور از اختصاص بسته یارانه اینترنت به اقشار ضعیف خبر داد.

وزیر ارتباطات همچنین درباره مدت زمان بسته‌ها اظهار داشت که این بسته‌ها دائمی است. البته بسته‌ها چهار ماهه بوده که به‌صورت دائمی هر چهار ماه یک‌بار تمدید می‌شود.

در این راستا، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات روز گذشته اعلام کرد تاکنون ۷۵۸ هزار و ۵۶۲ سرپرست خانوار از سه دهک اول یارانه‌بگیر از طریق پنجره ملی خدمات دولت هوشمند و کد USSD برای دریافت اینترنت رایگان ثبت‌نام کرده‌اند.

بر اساس این گزارش، ۱۰۲ هزار و ۹۰۳ سرپرست خانوار از بستر پنجره ملی خدمات دولت هوشمند برای ثبت‌نام اینترنت رایگان اقدام کرده و ۶۵۵ هزار و ۶۵۹ نفر نیز از طریق بستر کد ussd ثبت‌نام کرده‌اند.

همچنین ۱۰ میلیون و ۱۴۹ هزار و ۷۱۰ استعلام از طریق بستر کد USSD انجام شده است.

نحوه دریافت بسته اینترنت رایگان سه دهک اول

با اعلام وزارت ارتباطات سرپرستان خانواری که در سه دهک کم‌درآمد یارانه بگیران هستند تا پایان هفته جاری می‌توانند با مراجعه به سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند my.gov.ir یا با شماره‌گیری کد #۱۲۳۴*۴* برای دریافت اینترنت رایگان ثبت‌نام کنند.

دراین راستا، به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، دیروز معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری از فعال‌سازی بسته اینترنت برای افراد مشمول سه دهک اول یارانه‌بگیر در کشور خبر داد و گفت: در پی تاکید وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برای اختصاص بسته اینترنت رایگان برای اقشار کم‌برخوردار، اطلاعات مشمولینی که در بازه زمانی تعیین شده از طریق سامانه پنجره ملی خدمات دولت هوشمند به آدرس my.gov.ir یا کد دستوری #۱۲۳۴*۴* ثبت‌نام کرده‌اند، پس از صحت‌سنجی شماره‌ها از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از طریق سازمان فناوری اطلاعات به رگولاتوری اعلام شده است.

وی با اشاره به اینکه صرفا سرپرستان خانوارهای سه دهک اول مشمول این بسته‌ها می‌شوند، تاکید کرد: در حال حاضر کد ملی و شماره تلفن همراه اعلام شده حدود ۹۴۴ هزار نفر از سرپرستان خانوارها که مشترک اپراتورهای همراه اول، ایرانسل، رایتل و اپراتورهای مجازی تلفن همراه شاتل موبایل، های وب، آپتل، سامان تل و منطقه آزاد کیش هستند به این اپراتورها اعلام شده و برای سیم‌کارت این دسته از مشمولان که مشکلی برای فعال‌سازی بسته (مانند قطعی سیم‌کارت به‌دلیل بدهی یا مسدودی …) نداشته‌اند، بسته اینترنت برایشان فعال شده و پیامک فعال‌سازی ارسال شده است.

معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری تاکید کرد: این بسته سالانه اینترنت ۴۰ گیگابایتی است که ۳۰ گیگابایت آن برای استفاده از سایت‌های منتخب و ۱۰ گیگابایت آن برای استفاده از اینترنت در نظر گرفته شده و با هدف حمایت از اقشار کم‌برخوردار و در قالب مسئولیت اجتماعی اپراتور اجرایی می‌شود.

حقی اظهار کرد: متقاضیانی که ثبت‌نام آنها از طریق سامانه خدمات دولت هوشمند یا کدهای دستوری موفقیت‌آمیز بوده و این بسته برای آنها فعال نشده است می‌توانند با مراکز تماس اپراتور خود تماس گرفته و وضعیت فعال‌سازی بسته اینترنت خود را جویا شوند. در صورت عدم دریافت پاسخ با مراجعه به نشانی https://195.cra.ir درخواست خود را ثبت کنند تا رسیدگی شود.

لیست مراکز تماس اپراتورها به شرح زیر است:

همراه اولتماس از خطوط همراه اول: 9990 تماس از سایر خطوط: 09129990
ایرانسلتماس از خطوط ایرانسل: 700 تماس از سایر خطوط: 09377000000
رایتلتماس از خطوط رایتل: 200 تماس از سایر خطوط: 09202000000
های‌وبتماس از خطوط های‌وب: 1565
شاتل موبایلتماس از خطوط شاتل موبایل: 100 تماس از سایر خطوط: 09981000000
آپتلتماس از خطوط آپتل: 100 تماس از سایر خطوط: 09991100000
سامان‌تلتماس از خطوط سامان‌تل: 09999999000 – 02187640000