Web Analytics Made Easy - Statcounter
رشد زیرساخت مراکز داده

علیرغم شتاب ابری، سرمایه زیرساخت مراکز داده در حال رشد است

علیرغم حرکت عمومی شرکت‌ها به سمت ابر، سرمایه جهانی زیرساخت مراکز داده طی پنج سال آینده رشد چشمگیری خواهد داشت
علیرغم حرکت عمومی شرکت‌ها به سمت ابر، سرمایه جهانی زیرساخت مراکز داده طی پنج سال آینده رشد چشمگیری خواهد داشت

بر اساس گزارش گروه دل اورو که در اوایل این ماه منتشر شد، علیرغم حرکت عمومی شرکت‌ها به سمت ابر، سرمایه جهانی زیرساخت‌های مرکز داده طی پنج سال آینده 10 درصد رشد خواهد کرد و در مجموع تا سال 2026 به 350 میلیارد دلار خواهد رسید.

به گفته بارون فانگ، مدیر این تحقیقات، بخشی از این رشد هزینه‌ها توسط هایپرمقیاس‌هایی مانند گوگل، آمازون و مایکروسافت انجام می‌شود که تجهیزات مرکز داده را برای ابرهای عمومی خود خریداری می‌کنند، اما علت بخش دیگر این هزینه‌ها این است که ابر برای هر سازمانی مناسب نیست.

فانگ می‌گوید: «برخی از شرکت های فورچون 500، به جای اینکه به طور کامل به سمت مدل برون‌سپاری شده بروند، هنوز دلایلی برای نگه داشتن بسیاری از داده‌ها در محل دارند.»

برای یک چیز، در مقیاس بزرگ، نگهداری داده‌ها به جای قرار دادن آن در فضای ابری مقرون به صرفه‌تر است. از سوی دیگر، کسب‌وکارهای بزرگ (به‌ویژه در صنایعی که به شدت تحت نظارت هستند) به‌کارگیری الزامات ذخیره داده‌هایشان نزد یک فروشنده و خارج از سیستم داخلی را سخت می‌دانند.

فانگ در این باره می‌گوید: «امنیت همچنان یک مشکل بزرگ در برون سپاری به فضای ابری است، حتی اگر ارائه‌دهندگان ابر روش‌های بسیار امنی داشته باشند.»

برای سایر شرکت‌ها، رشد مرکز داده ممکن است به دلیل ماهیت بارهای کاری درگیر، گزینه جذاب‌تری باقی بماند؛ صنعت رسانه (استودیوهای فیلم و موارد مشابه) و سازمان‌هایی که با داده‌های علمی کار می‌کنند، ممکن است نیاز به انتقال با سرعت ترابایت داشته باشند. حتی با قوی‌ترین استقرار ابری نیز معاوضه‌هایی وجود دارد.

وی افزود: «زمانی که با حجم وسیعی از داده کار می‌کنید، منطقی است که آن را به صورت محلی حفظ کنید؛ از ابر، ممکن است انتقال داده‌ها با تأخیر رخ دهد.

در نهایت، مقدار قابل‌توجهی از اینرسی سازمانی در برخی از شرکت‌ها وجود دارد که در برابر یک حرکت در مقیاس بزرگ به سمت فضای ابری مقاومت ایجاد می‌کند. تغییر معماری چیزی نیست که بتوان یک شبه انجام داد.»

به گفته فانگ، فراتر از تردید نسبت به رایانش ابری، حجم مرکز داده تا حدی به دلیل برجستگی روزافزون سیستم‌های هوش مصنوعی و ML است. چه برای اهداف تعمیر و نگهداری سیستم – برای مثال شناسایی و رفع مشکلات شبکه به طور خودکار – چه برای برخی استفاده‌های عملیاتی، نیاز به منابع محاسباتی برای هدایت AI/ML باعث افزایش تقاضا برای سرورها می‌شود. وی در پایان خاطرنشان کرد:«سرورهای در محل، برای هر چیزی که دارای پردازش فشرده باشد، بیشترین سهم تقاضا را دارند.»