Web Analytics Made Easy - Statcounter
رشد سرمایه صنعت مراکز داده

نرخ رشد سرمایه مراکز داده به بالاترین میزان در سه ساله اخیر رسید

افزایش هزینه‌های زیرساخت و رشد ارائه‌دهندگان ابری منجر به افزایش مخارج سرمایه در صنعت مراکز داده شده است.
افزایش هزینه‌های زیرساخت و رشد ارائه‌دهندگان ابری منجر به افزایش مخارج سرمایه در صنعت مراکز داده شده است.

بر اساس گزارش جدیدی از Dell’Oro، مخارج سرمایه‌ای مراکز داده در سه ماهه اول سال ۲۰۲۲ با سریع‌ترین نرخ سال به سال در طی سه سال اخیر رشد کرده است. به گفته مدیر تحقیقات گروه Dell’Oro بارون فانگ، استقرار ابرهای جدید و هزینه‌های زیرساخت مرکز داده بالاتر، علیرغم محدودیت‌های زنجیره تامین، این هزینه‌ها را افزایش داد.

فانگ گفت که مشتریان مراکز داده شاهد تأثیر این افزایش هزینه‌های زنجیره تامین را در قیمت‌ها بودند، همانطور که با میانگین قیمت‌های فروش تجهیزات مرکز داده بالاتر در سراسر جهان منعکس شد.

وی در ادامه افزود: «ما در اواخر امسال افزایش بیشتری را در حجم بازار مرکز داده پیش بینی می‌کنیم، زیرا 4 ارائه‌دهنده برتر خدمات ابری خود را گسترش می‌دهند و از طرفی قیمت حافظه سرور نیز طبق پیش‌بینی ما افزایش خواهد یافت. همچنین ورود سرورهای با معماری جدید به بازار نیز به افزایش تقاضا کمک کرده است.»

افزایش درآمد تولیدکنندگان نیمه‌هادی در صنعت مراکز داده

گروه مرکز داده اینتل (DCG) سال گذشته را با گزارش درآمد سه ماهه 7.3 میلیارد دلار به پایان رساند که نسبت به سال گذشته 20 درصد رشد داشته و در سه ماهه اول امسال به 22 درصد رسیده است.

فانگ خاطرنشان کرد که تقاضا برای محصولات رایانشی شتاب‌دهنده نیز هزینه‌های اولیه در مراکز داده را افزایش می‌دهد.

پیشرفت چشمگیر انویدیا و دل

تقاضای شدید برای دستگاه‌های رایانشی شتاب‌دهنده برای مراکز داده مطمئناً یکی از عناصر موفقیت‌های سه ماهه اخیر انویدیا است، شرکتی که همچنان به رکورد فروش خود ادامه می‌دهد. محصولات انویدیا از پردازنده‌های مرکزی اینتل، واحدهای پردازش گرافیکی (GPU) و رم گران قیمت و سخت‌افزار اتصالات سفارشی استفاده می‌کنند. هر چه تراکم سخت افزار سفارشی بیشتر باشد، میانگین درآمد هر واحد (ARPU) بیشتر می شود تا هزینه مرکز داده را افزایش دهد.

پیشرفت‌های اخیر انویدیا شامل سیستم‌هایی مبتنی بر معماری «سوپرتراشه» Grace Hopper است، یک طراحی نیمه‌رسانا مبتنی بر Arm که این شرکت می‌گوید کارایی و مقیاس‌پذیری بهتری در مرکز داده ارائه می‌دهد. این شرکت چندین طرح جدید را برای مراکز داده با هدف بهبود کارایی عملیاتی، از جمله یک سیستم خنک کننده مایع جدید، توسعه داده است. انویدیا همچنین بازوی محاسباتی را به جلو می برد تا نسل بعدی فناوری هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی (ML) را تقویت کند.

پردازنده گرافیکی دیتاسنتر- GPU - انویدیا

واحد تجاری ISG Dell نیز در اوایل این ماه 9.3 میلیارد دلار درآمد گزارش کرد که 16 درصد افزایش داشت و درآمد عملیاتی 1.1 میلیارد دلاری را به همراه داشت. این بخشی از واحد تجاری Dell است که بر فروش مرکز داده متمرکز شده است. درآمد Dell از تجهیزات ذخیره‌سازی با 9 درصد افزایش به 4.2 میلیارد دلار رسید و درآمد سرورها و شبکه به بیش از 5 میلیارد دلار رسید که 22 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

سرور های دل سری poweredge مدل های T150 T550 T350 R250 R350

چالش‌های تأمین سرعت رشد مراکز داده را کاهش می‌دهد

فانگ، رشد حجم صنعت مرکز داده در سراسر جهان را برای سال 2022 پیش‌بینی می‌کند. اما او همچنین انتظار دارد که چالش‌های مداوم زنجیره تامین که فروشندگان تجهیزات مرکز داده همچنان با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، در نهایت رشد سرمایه را به درصد تک رقمی برای باقیمانده سال محدود کند. در این گزارش آمده است: انتظار می‌رود چهار ارائه‌دهنده برتر خدمات ابری دنیا (سرویس ابری آمازون، گوگل کلود، متا و مایکروسافت آژور) در سال جاری خدماتی را در 30 منطقه جدید راه‌اندازی کنند که به رشد بیشتر سرمایه مراکز داده کمک می‌کند. در مجموع، در سال 2021، ده شرکت بزرگ ارائه دهنده خدمات ابری بیش از 88 میلیارد دلار در زیرساخت مراکز داده هزینه کردند.