Web Analytics Made Easy - Statcounter

آسیب رساندن به حافظه SSD با انجام این ۶ کار

حافظه‌های SSD یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین قطعات برای به‌روز رسانی و بالاتر بردن عملکرد یک سیستم کامپیوتری به شمار می‌روند. با خرید SSD و نصب آن روی یک سیستم کامپیوتری یا لپ تاپ قدیمی تا حد زیادی می‌توانید عملکرد آن را ارتقا دهید. یک حافظه‌ی SSD با کیفیت و سالم می‌تواند تمام کارهایی را که به دسترسی حافظه‌ی ذخیره‌سازی وابسته هستند، با سرعت بیشتری به انجام برساند که در نتیجه سرعت کلی سیستم کامپیوتری را بالا می‌برد.

حافظه‌های SSD هم مانند دیگر قطعات یک سیستم کامپیوتری، نیاز به نگه‌داری و مراقبت دارند تا بهترین عملکردشان را ارائه دهند. در این مقاله قصد داریم ۶ کار که باعث آسیب رساندن به SSD می‌شود را معرفی کنیم. با دانستن این راه‌های آسیب رسان به حافظه‌ی SSD که در سیستم کامپیوتری خود از آن استفاده می‌کنید، شناخت بهتری از شرایط نگه‌داری حافظه‌ی حالت جامد خواهید داشت. با دوری از این ۶ کار آسیب رسان به حافظه‌ی SSD می‌توانید عمر این قطعه مفید و ارزشمند را بیشتر کرده و از حفظ کارایی آن لذت ببرید. اگر شما هم قصد دارید عمر هارد SSD سیستم کامپیوتری خود را افزایش دهید، با ما همراه باشید.

عمر یک حافظه SSD چقدر است؟

حافظه‌های SSD نوعی ذخیره‌سازی مبتنی بر فلش هستند. این به معنای نبود قطعات متحرک در این محصول است. تمام عملیات خواندن، نوشتن و پاک کردن داده‌ها به صورت الکترونیکی و بدون دخالت قطعات متحرک به انجام می‌رسد. غیر مکانیکی بودن SSDها در بحث عمر مفید این قطعات یک مسئله‌ی چالش برانگیر است، زیرا هر قطعه ذخیره‌سازی مبتنی بر فلش فقط می‌تواند تعداد مشخصی چرخه‌های خواندن/نوشتن را قبل از اینکه از کار بیفتد، تحمل کند.

خوشبختانه، فناوری مدرنی که این روزها در ساخت حافظه‌های SSD به کار گرفته می‌شود، این محصولات را به گونه‌ای مجهز کرده است که می‌توانید قبل از نگرانی در مورد کاهش عملکرد یا خرابی درایو، حجم باورنکردنی داده را روی یک حافظه‌ی SSD بنویسید. در واقع، یک آزمایش نشان داد که شما می‌توانید بیش از دو پتابایت (وابسته به ظرفیت و تکنولوژی ساخت) داده را بدون مشکل روی یک حافظه‌ی ذخیره‌سازی مبتنی بر فلش مانند SSD بنویسید. این حجم داده‌ی قابل نوشتن بسیار بیشتر از چیزی است که بخواهید نگرانش باشید. بنابراین، در حالی که کاهش تعداد چرخه‌های خواندن/نوشتن در SSD شما از نظر فنی عمر آن را افزایش می‌دهد، این چیزی نیست که لازم باشد نگران آن باشید، حتی در درایوهای سلول چند سطحی. با جستجوی عبارت «خرید SSD تاپ رایان» در گوگل و کلیک روی نتیجه‌ی اول می‌توانید تمام مدل‌های موجود در بازار ایران را مشاهده و بر اساس مشخصات سیستم کامپیوتری و نیازتان، بهترین مدل را انتخاب کنید.

اصلی‌ترین مسائلی که باعث کاهش عمر SSD مورد استفاده در سیستم کامپیوتری شما می‌شود، چیزهای دیگری هستند. ما در این مقاله ۶ کار که باعث آسیب رساندن به SSD می‌شوند را لیست کرده‌ایم که با دوری از آن‌ها می‌توانید عمر این قطعه را طولانی‌تر کنید. در ادامه نگاهی به این ۶ کار آسیب رسان به SSDها خواهیم داشت. اگر می‌خواهید حافظه‌ی SSD شما بیشترین عمر و کارکرد را داشته باشید از این کارها دوری کنید.

فعال نکردن TRIM

قابلیت TRIM برای نگه داشتن درایوهای SSD در بهترین حالت ضروری است. TRIM دقیقا چیست؟ TRIM فرمانی است که به یک سیستم عامل اجازه می‌دهد تا به حافظه‌ی SSD اطلاع دهد که بلوک‌های داده دیگر در حال استفاده نیستند و می‌توانند به صورت داخلی پاک شوند. بر خلاف درایوهای مکانیکی، هنگام نوشتن داده‌های جدید، SSD فقط می‌تواند روی بلوک‌های خالی بنویسد. درایوهای بدون TRIM فعال باید بخش‌های بزرگی از اطلاعات را جابه‌جا کنند، تمام بلوک‌های حاوی آن را پاک کنند و در نهایت، داده‌های جدید را روی آن بلوک‌ها بنویسند. TRIM از اجرای فرایند‌های نوشتن غیر ضروری و استفاده بیش از حد درایو شما جلوگیری می‌کند.

برای ویندوز، SSD‌ها معمولا هنگام نصب شناسایی می‌شوند و TRIM برای همه درایوها فعال است. از طرف دیگر اپل از TRIM در اکثر SSD‌های شخص ثالث پشتیبانی نمی‌کند و به طور پیش فرض غیرفعال است. اگر رایانه شما دارای SSD از پیش نصب شده است، TRIM در آن فعال است و نیازی نیست کار خاصی انجام دهید.

یکی از کارهایی که از عمر SSD می‌کاهد و باعث آسیب رساندن به آن می‌شود، فعال نکردن TRIM است. اگر یک SSD قدیمی‌تر دارید که از TRIM پشتیبانی می‌کند ولی روی آن فعال نشده، می‌توانید با فعال کردن آن، عمر قطعه را افزایش دهید. با این کار عمر حافظه‌ی SSD مورد استفاده در سیستم کامپیوتری شما افزایش پیدا کرده و می‌توانید مدت طولانی‌تری از عملکرد بالای آن استفاده کنید.

پاک کردن کامل درایو SSD

با فرض اینکه از سیستم عاملی استفاده می‌کنید که از TRIM پشتیبانی می‌کند، هرگز نیازی به بازنویسی یا پاک کردن بخش‌های آزاد ندارید. این مسئله در هنگام استفاده از درایو مکانیکی مهم است، زیرا فایل‌ها بلافاصله حذف نمی‌شوند. در درایوهای مکانیکی مثل HHD، بخش‌های پاک شده را به‌عنوان حذف‌شده علامت‌گذاری می‌شوند؛ اما تا زمانی که داده‌ی جدیدی روی آن بازنویسی نشود، داده‌ها همچنان قابل بازیابی هستند.

روش کار TRIM به این صورت است که وقتی چیزی حذف شد، از درایو حذف می‌شود. سیستم عامل دستوری برای پاک کردن کامل داده‌ها ارسال می‌کند و قابل بازیابی نیست. اگر از هر نرم‌افزار پاک‌کننده‌ای روی SSD استفاده می‌کنید، با ایجاد چرخه‌های نوشتن غیر ضروری، عمر SSD شما را کاهش می‌دهد. بنابراین بهتر است با پاک نکردن کامل درایو به حفظ سلامت و افزایش طول عمر آن کمک کنید.

منتقل نکردن پوشه‌ی کش به RAM

ایجاد پوشه‌ی کش روی حافظه‌ی SSD باعث افزایش چرخه‌های خواندن و نوشتن در درایو شما شده و از عمر آن می‌کاهد. انتقال کش به حافظه‌ی RAM به افزایش عمر SSD شما کمک می‌کند. منتقل کردن و نوشتن حافظه پنهان در دیسک RAM از استهلاک ناخواسته درایو SSD شما جلوگیری می‌کند. انتقال پوشه کش خود به یک درایو مکانیکی (مانند HDD) در صورتی که تأثیری روی عملکرد برنامه‌ها یا حذف منابع نداشته باشد، مزایای مشابهی دارد.

پر کردن و استفاده از تمام ظرفیت SSD

SSD‌ها ممکن است در زمان پر شدن با مشکلات عملکردی مواجه شوند. این مشکلات عملکردی در بیشتر موارد خود را به صورت کندی سرعت نوشتن، نشان می‌دهند. وقتی فضای خالی در دسترس است، نوشتن در یک سلول خالی برای درایو آسان‌تر است. وقتی ظرفیت درایو کاملا پر است، SSD باید بفهمد کدام بلوک‌ها تا حدی پر شده‌اند، آن اطلاعات را به حافظه پنهان منتقل کرده و سپس آن را در درایو بنویسد. بهتر است ۱۰ تا ۱۵ درصد از درایو خود را برای فضای آزاد کنار بگذارید تا تعادل خوبی بین عملکرد و استفاده از فضا حفظ شود.

درایوهای حالت جامد سطح مصرف کننده اغلب حدود ۷ درصد از کل فضای ذخیره‌سازی فلش خود را کنار گذاشته و آن را در دسترس کاربر قرار نمی‌دهند. به این قابلیت overprovisioning گفته می‌شود و به همین دلیل است که درایوهایی را در ظرفیت‌های ۱۲۰ گیگابایتی و ۲۴۰ گیگابایتی می‌بینید. فضای حفظ‌شده به سادگی به کنترلر/سیستم‌افزار، فضایی برای مواردی مانند TRIM، جمع‌آوری داده‌های اضافی و حفظ تعادل داده‌ها می‌دهد. برای مشاهده بهترین مدل‌های حافظه SSD با ظرفیت‌های متنوع می‌‌توانید عبارت «خرید SSD تاپ رایان» را در گوگل جستجو کرده و با ورود به لینک اول، بهترین SSD‌های بازار ایران را مشاهده کنید.

Defrag کردن حافظه‌ی SSD

هنگامی که داده‌ها را بر روی یک هارد دیسک ذخیره می‌کنید، اغلب به قسمت‌های مختلف درایو فرستاده می‌شوند. این امر سرعت هارد دیسک‌ها را کند می‌کند زیرا هد درایو باید از جایی به جای دیگر حرکت کند تا تمام قطعات کوچک داده را بخواند. این را می‌توان با استفاده از فرآیندی به نام defragmentation که در ویندوز تعبیه شده است، برطرف کرد. مکان داده‌ها در یک SSD تقریبا بی اهمیت است، زیرا می‌تواند به سرعت به هر یک از آن‌ها بدون توجه به جایی که قرار دارد، دسترسی پیدا کند. یکپارچه‌سازی یک SSD نه تنها ضروری نیست بلکه برای حافظه‌ی SSD مضر است.

بهتر است بعد از نصب حافظه‌ی SSD به عنوان درایو ذخیره‌سازی اصلی خود، دیفرگ کردن را فراموش کنید! با این کار می‌توانید طول عمر حافظه‌ی SSD را افزایش دهید. اگر از یک سیستم جدید مبتنی بر SSD استفاده می‌کنید، قطعا عادت defrag کردن را ندارید و از این نظر، خطری درایو SSD شما را تهدید نمی‌کند.

ذخیره‌ی فایل‌های بسیار بزرگ

انواع فایل‌های ایده آلی که باید روی SSD ذخیره شوند، مواردی هستند که باید سریع و مکرر به آن‌ها دسترسی داشته باشید. فایل‌های سیستم عامل و فایل‌های برنامه برای این کار عالی هستند. در دنیای Netflix و Spotify، ذخیره فایل‌های بزرگ مانند فیلم‌ها یا مجموعه موسیقی‌تان بر روی ‌هارد دیسک گزینه‌ای بهتر است.

ذخیره‌سازی فایل‌های حجیم مانند فیلم بر روی یک SSD نه تنها فضای آن را اشغال می‌کند، بلکه افزایش عملکردی نیز نخواهد داشت. بنابراین بهتر است فایل‌های حجیم خود را روی HDD (در صورت وجود) ذخیره کنید. این فایل‌ها طوری خوانده می‌شوند که محل قرارگیری آن‌ها، چه SSD باشد چه HDD فرقی در عملکرد سیستم ندارد و می‌توانید بدون آسیب رساندن به درایو SSD از دیدن فیلم‌های ذخیره شده در سیستم کامپیوتری خود لذت ببرید. برای مشاهده‌ی طیف کاملی از درایو‌های HDD موجود در بازار ایران کافی است عبارت «خرید هارد دیسک تاپ رایان» را در گوگل جستجو کنید و از طریق نتیجه‌ی اول وارد لینک مخصوص این محصولات در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان شوید.

نکات مهمی که لازم است پیش از خرید SSD بدانید

همان‌طور که گفتیم، حافظه‌ی SSD یکی از بهترین و به‌صرفه‌ترین راه‌های ارتقا یک سیستم کامپیوتری یا لپ تاپ است. این قطعه در سیستم‌های جدید همه‌گیر شده و برای سیستم‌های قدیمی‌تری که از HDD استفاده می‌کنند، گزینه‌ای ایده‌آل برای ارتقا است. اگر می‌خواهید یک SSD عالی برای سیستم فعلی خود تهیه کنید یا قصد دارید سیستم جدیدی خریداری کنید، بهتر است به این نکات توجه کنید:

 • فرم فاکتور: اگر برای یک سیستم قدیمی حافظه‌ی SSD خریداری می‌کنید، باید به فرم فاکتور قابل استفاده در آن توجه کنید. بهترین انتخاب برای سیستم‌های قدیمی‌تر درایو SSD از نوع ۲.۵ اینچی است. این نوع درایو SSD به آسانی جایگزین هارد درایو می‌شوند و می‌توانید آن‌ها را به جای هارد درایو یا در کنار آن استفاده کنید. اگر قصد جمع کردن یک سیستم جدید دارید، مادربردی انتخاب کنید که از SSD با فرم فاکتور M.2 پشتیبانی کند.
 • سرعت خواندن و نوشتن: هنگام خرید SSD به سرعت خواندن و نوشتن آن دقت کنید. اگر کارتان به نحوی است که به خواندن و نوشتن با سرعت بالا نیاز دارید، بهتر است به سراغ مدل‌های M.2 با رابط PCIe نسل ۴ یا ۵ بروید تا از حداکثر سرعت خواندن و نوشتن آن استفاده کنید.
 • نوع رابط: نوع رابط را سیستم فعلی شما یا مادربرد جدیدی که قرار است تهیه کنید، مشخص می‌کند. اگر مادربرد انتخابی شما از درایو SSD از نوع M.2 با رابط اتصال PCIe پشتیبانی می‌کند، بهتر است یک درایو SSD با این رابط اتصال تهیه کنید. البته توجه کنید همه‌ی مادربردهایی که از M.2 پشتیبانی می‌کنند، قابلیت نصب SSD را ندارند.
 • تکنولوژی ساخت: تکنولوژی ساخت درایو‌های SSD متفاوت است و در سرعت خواندن و نوشتن آن و البته عمر مفید این محصول تأثیر مستقیم دارد. با مطالعه‌ی راهنمای خرید حافظه‌ی SSD در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان می‌توانید جزئیات بیشتری در مورد تکنولوژی ساخت و تفاوت‌های آن بدانید.
 • طول عمر مفید: طول عمر مفید SSD که در برگه‌ی مشخصات آن با MTBF نوشته می‌شود، نشان می‌دهد که عمر مفید این قطعه چند ساعت است. معمولا این رقم در حدود ۱.۵ تا ۲ میلیون ساعت است.

خرید حافظه‌ی SSD با طول عمر بالا از تاپ رایان

خرید حافظه‌ی SSD برای سیستم کامپیوتری، چه برای ارتقا باشد چه برای یک سیستم جدید، خریدی جذاب و هیجان انگیز است. می‌توانید این قطعه را با مراجعه به بازار تهیه کنید یا بهتر از آن، خرید را به صورت اینترنتی به انجام برسانید. با خرید SSD به صورت اینترنتی می‌توانید در آرامش خانه، تمام مدل‌های موجود در بازار را در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان مشاهده کنید و از میان مدل‌های متنوع بهترین گزینه را انتخاب کنید.

تاپ رایان با تأمین بهترین محصولات از واردکنندگان و تولیدکنندگان معتبر بازار، بهترین حافظه‌های SSD را در کنار هم جمع کرده و به کاربران امکان می‌دهد با یک نگاه، بهترین مدل‌ها را کنار هم مشاهده و مشخصات و قیمتشان را با هم مقایسه کنند. یکی از امکانات منحصر به‌فرد تاپ رایان، سیستم مشخصات هوشمند است که به شما اجازه می‌دهد حافظه‌های SSD را بر اساس عمر مفید مرتب کنید.

با استفاده از ابزارها و فیلترهای هوشمند تاپ رایان، بدون این که نیاز باشد دانش فنی بالایی در مورد جزئیات SSD داشته باشید، در کوتاه‌ترین زمان بهترین مدل را پیدا خواهید کرد. خرید اینترنتی حافظه‌ی SSD از فروشگاه تاپ رایان، مزایایی دارد که در ادامه برخی از مهم‌ترین‌‌ها را بررسی خواهیم کرد.

امتیازات خرید اینترنتی SSD از تاپ رایان

همان‌طور که گفتیم خرید اینترنتی حافظه‌ی SSD به خودی خود مزیت‌هایی دارد. به عنوان مثال در مراجعه به بازار برای خرید حضوری SSD باید برای دیدن MTBF هر محصول مشخصات آن را در اینترنت بررسی کرده یا با نگاه کردن به مشخصات روی جعبه آن را مشاهده کنید. در هنگام خرید اینترنتی، مخصوصا از یک فروشگاه اینترنتی معتبر مانند تاپ رایان، نیاز به این کار نیست. به راحتی می‌توانید با استفاده از ابزارهای هوشمند تاپ رایان، در کوتاه‌ترین زمان تمام مشخصات مهم را مشخص کنید.

خرید اینترنتی SSD به عنوان قطعه‌ای که معمولا ظاهرش اهمیت ندارد، بهترین گزینه است. این خرید می‌تواند به تجربه‌ای جذاب‌تر و مطمئن‌تر تبدیل شود که فقط با خرید از فروشگاه اینترنتی تاپ رایان میسر می‌شود. خرید حافظه SSD از تاپ رایان، مزیت‌های افزوده‌ای دارد که عبارت‌اند از:

 • امکان مشاهده مدل‌های مناسب با نیازها با استفاده از فیلترهای هوشمند
 • بهره‌مندی از قابلیت سازگاری قطعات که فقط با یک کلیک، بهترین گزینه‌های سازگار با دیگر قطعات را به شما نمایش می‌دهد.
 • ضمانت اصالت و سلامت کالا
 • ارسال سریع در تهران و به شهرستان‌ها با رعایت اصول بسته‌بندی محصولات حساس
 • امکان تحویل حضوری در تهران برای دریافت سریع‌تر سفارش
 • بهره‌مندی از مشاوره تخصصی رایگان در تاپ رایان

سخن پایانی

حافظه‌ی SSD یکی از بهترین گزینه‌ها برای فضای ذخیره‌سازی سیستم‌های کامپیوتری جدید و ارتقا سیستم‌های قدیمی است. با انتخاب مدل مناسب می‌توانید بهترین عملکرد سیستم جدید خود را داشته باشید و کامپیوتر قدیمی خود را به‌طور چشمگیری سرعت ببخشید. در این مقاله در مورد راه‌هایی که به حافظه‌ی SSD آسیب می‌رسانند صحبت کردیم. با دانستن این مسائل می‌توانید از آن‌ها دوری کنید و عمر این قطعه مهم را چند برابر کنید.

در پایان از شما دعوت می‌کنیم تا با مراجعه به سایت فروشگاه تاپ رایان، در کنار بهترین حافظه‌های SSD، بهترین قطعات سیستم‌های کامپیوتری را مشاهده و قیمت و مشخصات آن‌ها را در کنار هم مقایسه کنید. در فروشگاه اینترنتی تاپ رایان، بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات بازار کامپیوتر با ضمانت اصالت و گارانتی اصلی عرضه می‌شوند که امکان خریدی مطمئن و به‌صرفه را کاربران می‌دهد.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.