Web Analytics Made Easy - Statcounter
صرافی کریپتو دات کام - crypto.com exchange

صرافی Crypto.com چهارصد میلیون دلار اتریوم را به آدرس اشتباه ارسال کرد!

پس از فروپاشی تکان‌دهنده صرافی FTX، سایر صرافی‌های رمزنگاری متمرکز زیر ذره‌بین کاربران هستند و مشتریان Crypto.com پس از اذعان مدیرعامل شرکت، کریس مارشالک به این موضوع که صرافی او به طور تصادفی سیصد و بیست هزار ETH، حدود 400 میلیون دلار، به آدرسی در یک صرافی رقیب ارسال کرده است، بسیار نگران هستند.

سوابق بلاک چین در Etherscan نشان می دهد که در 21 اکتبر، Crypto.com مبلغی را که حدود 80 درصد از کل ذخایر اتریوم آن به شمار می‌آید را به صرافی رقیب Gate.io ارسال کرد، درست قبل از اینکه Gate.io “اثبات ذخایر” خود را در 28 اکتبر برای شفافیت مالی پس از بحران FTX به کاربران خود ارائه کند.

صرافی گیت دات آی او
logo (PRNewsfoto/Gate.io)

صرافی گیت مبلغ را برگرداند، ولی اعتبار Crypto.com خدشه دید

صرافی Gate.io متعاقباً مبلغ کمی کاهش یافته دویست و هشتاد و پنج هزار اتریوم، حدود 456 میلیون دلار را در نتیجه افزایش ارزش اتریوم در 29 اکتبر برگرداند. Crypto.com در 12 نوامبر مدرک خود را از ذخایر منتشر کرد.

مارشالک روز شنبه در توییتی نوشت: «قرار بود این یک انتقال به یک آدرس جدید باشد، اما به طور اشتباهی به یک آدرس صرافی خارجی ارسال شد. ما با تیم گیت مکاتبه کردیم و متعاقباً وجوه به کیف پول سرد ما بازگردانده شد. فرآیند و ویژگی‌های جدیدی برای جلوگیری از تکرار این اتفاق در صرافی ما پیاده‌سازی شد.»

مارشالک اضافه کرد که تمام وجوه از آن زمان برگردانده شده است و اکنون موجودی دلاری Crypto.com در صرافی گیت تک رقمی است.

با این حال با این اتفاق، بر اساس داده‌های CoinGecko، کرونوس، توکن اصلی Crypto.com، بیش از 50 درصد از ارزش خود را در طول این هفته از دست داده است.

نمودار قیمت ارز دیجیتال کرونوس - Cronos cryptocurrency Fall

پس از فروپاشی FTX، نگرانی‌ها در مورد کریپتو افزایش یافته است

این تراکنش گیج‌کننده چند روز پس از آن صورت می‌گیرد که یکی از پنج صرافی برتر جهان دچار یک رکود فاجعه‌بار بانکی شد و نقدینگی لازم برای پوشش را نداشت، که منجر به از بین رفتن کامل امپراتوری و شهرت سم بنکمن-فرید شد و در نهایت صرافی FTX اعلام ورشکستگی کرد.

مانند FTX ،Crypto.com نیز خود را به عنوان یک کسب‌وکار رمزارز قابل اعتماد و قانونمند معرفی می‌کند؛ ادعاهایی که اکنون بسیاری در مورد آن تردید دارند.

ورشکستگی و فرو پاشی صرافی اف تی ایکس

بایننس پس از FTX به این مشکل نیز واکنش نشان داد

چانپنگ ژائو، مدیر عامل بایننس، که یک هفته پیش با انتشار توییتی مبنی بر اینکه شرکتش ذخایر توکن FTX خود را نقد خواهد کرد، باعث فروش FTX شده بود، به سرعت به مشکل Crypto.com نیز حمله کرد.

او در توییتی نوشت: «اگر یک صرافی مجبور باشد مقادیر زیادی ارز دیجیتال را قبل یا بعد از نمایش آدرس کیف پول خود جابه‌جا کند، این نشانه آشکاری از وجود مشکلات در ساختار آن خواهد بود.»