Web Analytics Made Easy - Statcounter

صرافی رمزارز FTX اعلام ورشکستگی کرد

پس از اعلام ورشکستگی از سوی FTX یکی از بزرگترین صرافی‌های ارز دیجیتال جهان، دنیای کریپتو بار دیگر به شوک فرو رفت.

سرانجام، بازی برای سم بنکمن فرید به پایان رسید و متولیان صرافی FTX در روز جمعه، برای اعلام ورشکستگی ثبت نام کردند. این احتمالاً می‌تواند سریع‌ترین نابودی یک غول رمزارز در تاریخ بازارهای کریپتو باشد.

سم بنکمن-فرید، مدیرعامل FTX این موضوع را در توییتر اعلام کرد و بابت اتفاقاتی که هفته گذشته حین برداشت‌های مشتریان رخ داد، عذرخواهی کرد. او نوشت:

امروز، من شرکت‌های FTX ،FTX US و Alameda را برای اعلام ورشکستگی داوطلبانه فصل 11 قانون ایالات متحده ثبت کردم. واقعا متاسفم که به این نقطه رسیدیم.

البته این توییت این موضوع را روشن نمی‌کند که آیا یک میلیون کاربر FTX هرگز پول خود را پس خواهند گرفت یا خیر. با این حال، سقوط این غول رمزارز یک لکه تاریک بزرگ بر دنیای کریپتو باقی می‌گذارد.

سم بنکمن فرید - sam bankman fried
سم بنکمن فرید

رفتار بازار کریپتو پس از سقوط FTX ثابت مانده است

بازار کریپتو به اخبار مربوط به ورشکستگی توسط FTX واکنش چندانی نشان نداده است. بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال اصلی در 24 ساعت گذشته پس از یک هفته سقوط بی‌رحمانه، نوسانات بسیار کمی از خود نشان می‌دهند.

البته بازار کریپتو قبلاً به اندازه کافی واکنش نشان داده که 20 درصد یا 200 میلیارد دلار از ثروت سرمایه‌گذاران را در کمتر از یک هفته از بین برد. تا زمان انتشار این مقاله، بیت کوین با قیمت 16197 دلار و ارزش بازار 323 میلیارد دلار معامله می‌شود. نکته جالب این است که اتریوم (ETH) در 24 ساعت گذشته 1/69 درصد افزایش یافته است، زیرا سرمایه گذاران به دنبال سرمایه‌گذاری در پایین ترین سطح قیمت این ارز، پس از 25 درصد کاهش در هفته گذشته هستند.

مایک نووگراتز کارشناس کهنه‌کار وال استریت و بنیانگذار گلکسی دیجیتال در صحبت با CNBC در مورد ورشکستگی FTX گفت:

این موضوع به صورت مقطعی برای صنعت بد خواهد بود. زیرا این سیستم بر اساس اعتماد ساخته شده است و تراژدی FTX به زیرساخت ارزهای دیجیتال، خرید، فروش، وام دادن و تبلیغ کوین‌ها لطمه خواهد زد.

با این حال، نووگراتز معتقد است که این وضعیت خرسی بازار می‌تواند فرصتی برای خرید باشد. جی پی مورگان نیز گفته است که فروپاشی FTX ممکن است کاتالیزوری برای بهبود ارزش ارزهای دیجیتال باشد. آن‌ها اعلام کرده‌اند:«همه فروپاشی‌های اخیر بازار رمزارز ناشی از بازیگران متمرکز (مانند FTX) است؛ نه پروتکل‌های غیرمتمرکز.»