Web Analytics Made Easy - Statcounter
سی پی یو ای ام دی - AMD CPU

فروش CPU بیشترین کاهش را در 30 سال گذشته تجربه می‌کند

CPU ها نیز در رکود سه ماهه اخیر از دیگر بخش‌های صنعت فناوری مستثنی نبوده‌اند
CPU ها نیز در رکود سه ماهه اخیر از دیگر بخش‌های صنعت فناوری مستثنی نبوده‌اند

چکیده خبر

یک گزارش تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که CPUهای دسکتاپ از روندهای اقتصادی گسترده‌تر مانند تورم و کاهش تقاضای محصول گریزی نداشته‌اند. فروش صنعت فناوری در سه ماهه دوم سال 2022 در سراسر جهان کاهش یافته است و با این حال در کمال تعجب AMD یک سه ماهه عالی را تجربه کرده است.

گزارش موسسه تحقیقات مرکوری نشان می‌دهد که فروش CPU دسکتاپ در سه ماهه گذشته بیشترین کاهش سال به سال خود را از زمانی که این گروه شروع به ثبت سوابق در سال 1994 کرده، تجربه می‌کند. کاهش تقاضا از سوی مصرف‌کنندگان از عوامل اصلی این موضوع است.

کاهش تقاضا در صنعت فناوری اطلاعات

از آنجایی که به نظر می‌رسد تأثیرات همه‌گیری بر اقتصاد در حال پایان است، کاهش تقاضا در زمینه‌های مختلف ظاهر شده است. اینتل در بحبوحه کاهش 22 درصدی درآمد سالانه خود، نیم میلیارد دلار ضرر کرد. درآمد انویدیا در صنعت گیم یک سوم کاهش یافت. فروش گوشی هوشمند برای چهارمین سه ماهه متوالی کاهش یافت، فروش کروم بوک نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش یافت و رشد تبلت‌ها نیز کاهش یافت. با این حال یکی از تنها شرکت‌هایی که عملکرد خوبی داشت، بدون شک شرکت AMD بود.

در اوایل این ماه، AMD نسبت به سال گذشته 70 درصد افزایش درآمد را گزارش کرد که این شرکت را از اینتل ارزشمندتر کرد. گزارش موسسه مرکوری نیز در مورد AMD خوش‌بین است و نشان می‌دهد که سهم بازار آن‌ها در مقایسه با اینتل در چندین زمینه در حال افزایش است.

سهم بازار AMD از کامپیوترهای رومیزی نسبت به سه ماهه قبل 2.3 درصد و نسبت به سال قبل 3.5 درصد رشد داشته است. مرکوری فکر می‌کند که AMD توانسته است مشکلاتی که به اینتل آسیب می‌زند را مدیریت کند.

در محموله‌های پردازنده‌های نوت‌بوک و موبایل، کاهش تقاضا منجر به کاهش سالانه برای AMD و اینتل شد، اما در این بخش هم تاثیر کمتری بر AMD داشت. بنابراین، AMD نسبت به اینتل رشد سه ماهه 2.3 درصدی و سهم بازار سالانه 4.8 درصدی را تجربه کرد.

عرضه پردازنده‌های جدید

روندهای مشابهی در گزارش استیم در ماه گذشته ظاهر شد که در آن سهم CPU های AMD نسبت به ماه قبل 2.22 درصد افزایش یافت. اینتل و AMD هر دو قصد دارند CPUهای دسکتاپ جدیدی را در سال جاری عرضه کنند. سری Ryzen 7000 AMD از ماه آینده در دسترس خواهد بود، در حالی که احتمالاً پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل در آبان‌ماه عرضه خواهند شد. AMD همچنین عرضه تراشه‌های سرور Epyc جدیدی را برای اواخر امسال برنامه‌ریزی کرده است، در حالی که اینتل عرضه پردازنده‌های سرور Sapphire Rapids خود را حداقل تا سال 2023 به تعویق انداخت.