Web Analytics Made Easy - Statcounter
نسل سیزدهم پردازنده اینتل

تاریخ عرضه نسل سیزدهم اینتل فاش شد

تاریخ عرضه نسل سیزدهم اینتل

اطلاعات جدید از چند افشاگر شناخته شده جهان فناوری، شایعات موجود در مورد تاریخ عرضه پردازنده‌های نسل سیزدهم Raptor Lake اینتل را تقویت کرده است. اولین مدل‌های نسل سیزدهم اینتل احتمالاً در پاییز امسال عرضه می‌شوند و از همان ریزمعماری Alder Lake استفاده خواهند کرد.

این هفته، یک افشاگر اثبات شده ادعا کرد که اولین پردازنده‌های نسل سیزدهم اینتل در تاریخ 17 اکتبر (25 مهرماه) عرضه می‌شوند. همچنین، این هفته، افشاگر دیگری اسناد داخلی اینتل را منتشر کرد که تأیید می‌کند این پردازنده‌های جدید از همان ریزمعماری Alder Lake استفاده می‌کنند.

افشای تاریخ عرضه نسل سیزدهم اینتل توسط ESCM_Official صورت گرفته که اخیراً بنچمارک‌های پردازنده Core i5-13600K Raptor Lake را نیز به اشتراک گذاشته است.

این افشاگر ادعا می‌کند که اینتل قبل از عرضه در 25 مهرماه، از پردازنده‌های نسل سیزدهم در رویداد نوآوری خود در اواخر تابستان رونمایی خواهد کرد. شایعات قبلی تاریخ رونمایی را در اوایل پاییز اعلام کرده بودند.

این عرضه اولیه شامل i9-13900K، i7-13700K و i5-13600K به همراه مادربردهای چیپست Z790 خواهد بود. اینتل در نمایشگاه CES 2023 در 5 ژانویه قبل از عرضه آن‌ها به همراه چیپست‌های H760 و B760 در نیمه دوم ژانویه، پردازنده‌های نسل سیزدهم بدون کد K را معرفی خواهد کرد.

سی پی یو اینتل

نسل سیزدهم معماری یکسانی با نسل قبلی خود خواهد داشت

از طرفی دیگر اکانت InstLatX64 که در سال 2020 بنچمارک پردازنده‌های Lakefield اینتل را فاش کرده بود، در این هفته اسناد اینتل را منتشر کرد که Raptor Lake و Alder Lake را در گروه معماری یکسان قرار می‌داد. صفحه گسترده تجزیه و تحلیل میکرومعماری این شرکت CPU ها را با ریزمعماری با عنوان «ADL/RPL» (Alder Lake/Raptor Lake) گروه‌بندی می‌کند.

این تجزیه و تحلیل با آنچه قبلاً در مورد شباهت‌ها و سازگاری بین پردازنده‌های نسل 12 و 13 اینتل شنیده بودیم، مطابقت دارد. نمونه اخیر 13900K نشان می‌دهد که افزایش عملکرد آن به افزایش مصرف انرژی بستگی دارد زیرا از همان گره نیمه‌هادی «اینتل ۷» مانند نسل قبلی استفاده می‌کند. علاوه بر این، مادربردهای سری 600 اینتل که از Alder Lake پشتیبانی می‌کنند، از طریق به‌روزرسانی بایوس از Raptor Lake پشتیبانی خواهند کرد. علاوه بر این CPUهای جدید اینتل همچنان به پشتیبانی از رم DDR4 در کنار رم DDR5 ادامه خواهند داد.