Web Analytics Made Easy - Statcounter

راهنمای انتخاب اندازه کیس کامپیوتر

اگر به دنبال ساخت یک رایانه شخصی هستید، ممکن است گزینه های موجود کیس اسمبل شده باعث سردرگمی شما شود و به دلیل فراوانی قطعات کامپیوتر نتوانید انتخاب مناسبی را داشته باشید. یکی از این گزینه ها انتخاب بهترین اندازه کیس کامپیوتر است. اندازه مناسب کیس با توجه به نوع آن متفاوت است. قطعا یک سیستم گیمینگ حرفه ای نسبت به یک رایانه شخصی کوچک اندازه و همچنین طرح‌ و جریان‌ هوای مختلف را خواهد داشت.

حال سوال اینست که کدام را باید انتخاب کنید؟ انتخاب نامناسب اندازه کیس کامپیوتر می تواند منجر به مشکلاتی مانند ناسازگاری اجزا و فرآیند ساخت پیچیده شود.  در این مقاله نکاتی را خواهید دید که هنگام انتخاب کیس برای رایانه شخصی خود باید بدانید.

راهنمای انتخاب اندازه کیس کامپیوتر

ابعاد و اندازه کیس کامپیوتر در یک نگاه

چهار دسته اصلی از کیس های PC وجود دارد. اینها از نظر اندازه و سازگاری مادربرد متفاوت هستند، به طوری که کیس های بزرگتر برای مادربردهای بزرگتر قرار می گیرند. در اینجا یک نمودار اندازه سریع کیس کامپیوتر وجود دارد تا به شما ایده بدهد:

نوعارتفاعپشتیبانی از مادربرد
Mini-ITX / SFF5 – 48 سانتیمترMini-ITX
Mini-Tower30 – 45 سانتیمترMini-ITX, Micro-ATX
Mid-Tower45 سانتیمترMini-ITX, Micro-ATX, ATX, گاهی اوقات E-ATX
Full-Tower55 – 63 سانتیمترMini-ITX, Micro-ATX, ATX, E-ATX, XL-ATX

البته همیشه استثناهایی برای این قوانین وجود دارد، مانند مواردی در اندازه Micro-ATX (یا Mini-Tower) که فقط برای بردهای Mini-ITX مناسب هستند. بنابراین همیشه قبل از خرید باید سازگاری را بررسی کنید. خوشبختانه، همه سازندگان کیس پشتیبانی از مادربرد را برای کیس‌ های خود فهرست می‌ کنند، بنابراین قبل از خرید فقط کافی است در وب‌ سایت سازنده این مورد را بررسی کنید.

راهنمای انتخاب اندازه کیس کامپیوتر

مطمئن نیستید که تفاوت بین سه اندازه کیس چیست؟ مقایسه Mini-ITX با Micro-ATX و ATX را برای اطلاعات بیشتر بررسی کنید.

کیس های MINI-ITX / SFF

کیس های Mini-ITX و SFF بر مینیمالیسم، قابل حمل بودن و فشرده بودن تمرکز دارند. آنها معمولاً فقط مادربردهای Mini-ITX و SSD را با محدودیت هایی در ارتفاع خنک کننده CPU و اندازه GPU در خود جای می دهند.

در حالی که تقریباً تمام کیس های SFF کیس Mini-ITX هستند، اما هر کیس Mini-ITX یک کیس SFF نیست. کیس‌ های SFF معمولاً حجمی کمتر از 20 لیتر دارند و کوچک‌ ترین کیس‌ های Mini-ITX حتی زیر آستانه 10 لیتری قرار می‌ گیرند.

مزایای SFF

مزیت اصلی کیس های Mini-ITX و SFF ابعاد جمع و جور آنهاست. آنها به اندازه‌ای کوچک هستند که می‌ توانند در هر جایی بدون نیاز به ایجاد فضای زیادی قرار بگیرند. اندازه آنها باعث می شود که برای سیستم های ثانویه یا جایی که بهتر است چیزی حداقلی داشته باشید یا به راحتی کنار گذاشته شود، بسیار مناسب هستند.

کیس های SFF در صورتی که فضا در سطح بالایی باشد، عالی هستند. آنها همچنین در صورت نیاز به یک کیس قابل حمل عالی هستند. اگر بین دانشگاه و خانه رفت و آمد می کنید، SFF ممکن است عملکرد و ارزش بهتری نسبت به یک لپ تاپ رده بالا داشته باشد. 

معایب SFF

بارزترین عیب کیس های جمع و جور، فضای محدودی است که ارائه می شود. اندازه کوچک یک کیس SFF منجر به چالش های مختلفی می شود. به عنوان مثال، شما فضای کمتری برای کار دارید، که اغلب فرآیند ساخت را چالش برانگیزتر می کند. مدیریت کابل، به ویژه، نیاز به برنامه ریزی و آینده نگری زیادی در مورد SFF دارد.

کیس های SFF همچنین به اجزای خاص SFF مانند منابع تغذیه SFX کوچکتر و کارت های گرافیک فشرده نیاز دارند. اینها می توانند به طور قابل توجهی بیشتر از همتایان سایز کامل خود هزینه داشته باشند و به هزینه گزاف کیس های SFF و مادربردهای Mini-ITX می افزایند.

شما همچنین باید با گزینه های توسعه محدود SFF کنار بیایید. از آنجایی که آنها بسیار کوچک هستند، اغلب فضای لازم برای اجزای اضافی یا ارتقاء ندارند. این می تواند برای کاربرانی که می خواهند در آینده ارتقاء دهند، مشکل ساز باشد. در نهایت، فضای محدود مانع از جریان هوا می شود که می تواند منجر به گرمای بیش از حد شود.

کیس  ITX / mATX / MINI-TOWERS

کیس های مینی تاور – Micro-ATX – از نظر اندازه یک پله بالاتر از SFF بوده و فضای بیشتری را برای اجزای قدرتمند ارائه می‌ کنند اما قابلیت گسترش چندانی ندارند. همانطور که از نام آن پیداست، کیس های Micro-ATX متناسب با مادربردهای Micro-ATX (یا mATX) هستند. بنابراین، این نوع کیس ها فضای بیشتری را برای کار نسبت به کیس های SFF فراهم می کنند، در حالی که هنوز به اندازه کافی کوچک هستند تا روی اکثر میزها قرار بگیرند. اگر به دنبال اندازه ای برای رایانه شخصی هستید که هنوز کوچک و شیک باشد اما پتانسیل رشد با نیازهای شما را در آینده داشته باشد، کیس های mATX انتخاب خوبی هستند.

مزایای کیس مینی تاور

کیس‌ های Micro-ATX در مقایسه با کیس های بزرگتر، بدون نیاز به قطعات سفارشی مورد نیاز، در فضا صرفه‌ جویی می‌ کنند. اگر به یک کیس نسبتا فشرده بدون دردسر سازه های SFF نیاز دارید، این مورد می تواند گزینه معقولی باشد.

این کیس‌ ها همچنین کوچک‌ ترین اندازه کیس‌ های PC هستند که در آن اجزای با اندازه استاندارد وارد بازی می‌ شوند. اگر قطعات خود را هوشمندانه انتخاب کنید، می توانید قدرت محاسباتی زیادی را در یک بسته فریبنده کوچک با یک قاب Micro-ATX فشرده کنید.

معایب کیس مینی تاور

در حالی که کیس های Micro-ATX اغلب به طور قابل توجهی بزرگتر از همتایان Mini-ITX و SFF خود هستند، اما اگر شما گزینه های زیادی را می خواهید، هنوز عالی نیستند. حتی اگر آنها از قطعات استاندارد و با اندازه کامل استفاده می کنند، ممکن است کیس های mATX فاقد درایو، پایه های رادیاتور یا شکاف های توسعه پیدا کنید.

با این حال، گسترش محدود مادربردهای mATX به این معنی است که برخی از این اشکالات تعجب آور نیستند. با این حال، مشکل اصلی در مورد کیس mATX، ارزش کم آن است. در حالی که آنها کوچکتر از کیس های mid-towers هستند، اما خیلی کوچکتر نیستند. آنها همچنین خیلی ارزانتر از یک کیس mid-towers که اغلب انبساط و خنک کنندگی بهتری دارند، نیستند. بنابراین، اگر واقعاً به صرفه جویی در فضای جزئی که از یک mATX به دست می آورید نیاز ندارید، ابتدا باید یک کیس mid-towers را در نظر بگیرید.

کیس های MID-TOWER / ATX

این کیس ها محبوب‌ترین فاکتور شکل است که با دو اندازه مادربرد که قبلا ذکر شد، Mini-ATX و Micro-ATX، با اضافه شدن بردهای ATX و گاهی اوقات حتی E-ATX مطابقت دارند.

اگر می خواهید بهترین ترکیب از مزایا را از سایر اندازه های کیس کامپیوتر با کمترین معایب داشته باشید، این اندازه کیس ایده آل است.

مزایای کیس مید تاور

کیس های Mid-tower معمولا بهترین ارزش را ارائه می دهند. اینها بهترین انتخاب بین سلسله مراتب اندازه کیس کامپیوتر برای جریان هوای مطلوب، سازگاری اجزا و توسعه هستند. کیس‌ های Mid-tower تقریباً همه چیزهایی را که در یک دستگاه بازی پیشرفته می‌ خواهید، از جمله پردازنده‌ های گرافیکی پیشرفته و AIO های بزرگ 360 میلی‌ متری، دارند.

کیس های Mid-tower محبوب ترین اندازه کیس هستند، بنابراین هنگام خرید در این دسته محصول بیشترین انتخاب را خواهید داشت. و احتمالاً یک کیس Mid-tower که مطابق با نیازهای شما باشد، با قیمت مقرون به صرفه پیدا خواهید کرد.

معایب کیس مید تاور

نقطه ضعف اصلی این است که کیس های Mid-tower یک گزینه کلی هستند. آنها در هیچ زمینه خاصی برتری ندارند، و میانه ای امن را ارائه می دهند که باید تا حد امکان برای بسیاری از کاربران جذاب باشد. کیس های Mid-tower قابلیت حمل یک کیس SFF یا تطبیق پذیری کامل و پتانسیل سخت‌ افزاری فوق‌ العاده یک کیس فول تاور را ندارند.

تنوعی که قبلاً مورد بحث قرار گرفتیم می‌تواند جنبه منفی نیز داشته باشد. در حالی که انتخاب عالی است، تعداد زیاد کیس های مید تاور در بازار به این معنی است که پیدا کردن کیس مناسب دشوار است. بنابراین احتمالاً باید زمان بیشتری را در مقایسه با سایر اندازه‌ ها صرف کنید.

کیس های FULL-TOWER / EATX

کیس‌ های فول تاور، بزرگ‌ ترین اندازه را دارند. هدف آن‌ ها توسعه‌ پذیری نهایی است، با فضای کافی برای راه‌ اندازی‌ ها، سرورها و ایستگاه‌ های کاری بسیار پیشرفته. کیس های فول تاور تمام مادربردهای ذکر شده قبلی، به علاوه E-ATX و گاهی اوقات حتی XL-ATX را می‌ پذیرند.

اگر به فضای زیادی  نیاز دارید، کیس‌ های فول تاور ایده‌ آل هستند، چه یک حلقه خنک‌ کننده سفارشی پیچیده یا یک برد ایستگاه کاری دو پردازنده. 

مزایای کیس فول تاور

کیس های فول تاور یک مزیت قابل توجه دارند: اندازه. فول تاورها نسبت به سایر کیس‌ ها تطبیق‌پذیرتر هستند و تقریباً برای هر چیزی که می‌ خواهید در یک کیس رایانه شخصی نصب کنید، جا دارد. رادیاتور سه گانه می خواهید؟ به فضایی برای ده یا بیشتر هارد دیسک نیاز دارید؟ یک برج کامل برای شما مناسب است.

اگر در مورد اندازه قطعات نگران هستید، یک فول تاور نیز یک راه حل عالی برای غلبه بر مشکلات مربوط به تعویض قطعات است. این اندازه همچنین باعث می‌شود که ساخت کیس‌ های فول تاور لذت بخش باشد. 

معایب کیس فول تاور

جای تعجب نیست که این کیس ها فضای زیادی را اشغال می کنند. آن‌ ها در محیط‌ های محدود به فضا ایده آل نیستند. کیس‌ های فول تاور نیز گران هستند.

در حالی که اندازه و قدرت سازگاری نسبت به کیس های کوچکتر غیرقابل انکار است، اما واقعاً از فضای اضافی یک فول تاور بهره نمی برید. مگر اینکه چیزی بسیار پیشرفته بسازید، احتمالاً متوجه خواهید شد که یک مید تاور مناسب برای اجزای شما کافی است.

بهترین اندازه کیس کامپیوتر

بنابراین، بهترین اندازه کیس رایانه شخصی برای شما کدام است؟ این بستگی به ترجیحات شما و میزان فضای مورد نیاز شما دارد. اگر یک سیستم جمع و جور می‌ خواهید، به یک کیس Mini-ITX یا SFF نیاز دارید. از سوی دیگر، اگر در حال برنامه‌ ریزی یک رادیاتور سه‌ گانه دیوانه‌ وار هستید، تنها یک کیس فول تاور مناسب شماست. با این حال، کیس مید تاور احتمالاً ایمن‌ ترین انتخاب برای اکثر کاربران است، که فضای کافی را برای ساخت‌ های قدرتمند بدون فضا و مسائل هزینه در دو اندازه فوق‌ العاده ارائه می‌ دهد. 

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما