Web Analytics Made Easy - Statcounter
CISCO UCS-X Series

معرفی و بررسی سرور سیسکو UCS X؛ آینده همین امروز است!

سیسکو در ماه ژوئن (خردادماه) سرور ماژولار UCS X را معرفی کرد که از همان ابتدا در سراسر دنیا توجه زیادی به خود جلب کرد. چند روز قبل این محصول برنده‌ی جایزه‌ی مجله CRN در بخش «زیرساخت ابر ترکیبی» شد. به همین بهانه در این مقاله به معرفی و بررسی این سیستم ماژولار که از آن به عنوان نسل آینده سرورها یاد می‌شود، خواهیم پرداخت.

CRN TECH INNOVATORS 2021

سیسکو UCS، تحولی در صنعت

استراتژی سیسکو به عنوان یکی از پیشگامان محصولات شبکه، همیشه تمرکز بر ایجاد نقاط عطف در صنعت و درک نیازهای آینده بوده است. از زمانی که سیسکو سرورهای مدرن (Unified Computing System) UCS را در سال 2009 معرفی کرد، نوآوری‌های این محصولات، چشم‌انداز زیرساخت و مدیریت سرور را دستخوش تغییر کرده است.

سرور سیسکو | cisco server
سرورهای رکمونت، استوریج و تیغه‌ای برند سیسکو

سری UCS X چیست؟

پیش از این محصول سری‌های UCS C (سرورهای رک)، UCS B (سرورهای تیغه‌ای) و UCS S (سرورهای ذخیره‌سازی) توسط سیسکو روانه بازار شده‌اند.

اما سری X یک سیستم ماژولار با دامنه‌ی کاربرد بسیار گسترده است. برای اجرای تقریباً هر حجم کاری انعطاف‌پذیر است و برای انطباق با فناوری‌های آینده طراحی شده است. سری X به شکلی طراحی شده است که نیاز به بکارگیری سرورهای تیغه‌ای یا رکمونت را از بین می‌برد. این سری پیچیدگی‌های استقرار، بهینه‌سازی، مقیاس‌پذیری، مدیریت و بهره‌برداری زیرساخت ابر ترکیبی را بسیار آسان می‌کند.

cisco ucs-x | سرور سیسکو سری UCS X
سرور UCS X

نرم افزار Cisco Intersight

سری X چیزی فراتر از سخت‌افزار است، این سری دارای روش جدیدی برای مدیریت فضای ابری است. یک محیط ابر ترکیبی مستلزم آن است که مدیریت سرور نه تنها از فیزیک سرور انتزاعی شود، بلکه به طور کلی از مدیریت مرکز داده بیرون کشیده شود. پلتفرم عملیات ابری Cisco Intersight، ضمن انجام این امر، تمرکز کارکنان فناوری اطلاعات را از جزئیات اجرایی به بهره‌وری تجاری تغییر می‌دهد.

Cisco insights
پلتفرم Cisco insights

کارایی و مقیاس‌پذیری

سیسکو UCS X به خاطر ماژولار بودن با نیازهای غیر قابل پیش بینی برنامه‌های مدرن سازگار است. یک سیستم ماژولار تراکم و کارایی سرورهای تیغه‌ای را با قابلیت گسترش‌پذیری سرورهای رکمونت ادغام می‌کند و کارایی، اتوماسیون و بازده بهتر را به ارمغان می‌آورد. علاوه بر این، ماژولار بودن، سیستم را قادر می‌سازد تا با فناوری‌های جدید به محض ظهور، سازگار شود. علت انتخاب حرف انگلیسی x برای این سری دقیقا به دلیل این سازگاری است. حرف x همیشه انعطاف‌پذیرترین حرف الفبای لاتین است و در ریاضیات برای متغیرهای نامعلوم و در اصطلاحات علمی (اشعه x، موج x و …) همواره از حرف x استفاده می‌شود.

کاهش هزینه مالکیت

مهم‌تر از همه مواردی ذکر شد، UCS X به لحاظ اقتصادی کارها را متفاوت از سرورهای برندهای دیگر انجام می‌دهد. علت این امر، حفظ سرمایه اولیه شما در سال‌های آینده و تجهیز ماژول‌ها به اندازه نیاز پردازشی است. این موضوع تأثیر مستقیمی بر کسب و کار شما خواهند داشت.

این ویدیوی یک دقیقه‌ای موارد بالا را به خوبی خلاصه می‌کند:

معرفی محصولات سری UCS X

در زمان نگارش این مقاله، سری UCS X شامل دو محصول اصلی سیسکو UCS X9508 (شاسی سرور) و سیسکو UCS X210c (سرور ماژولار) می‌شود که در ادامه معرفی خواهند شد.

سیسکو UCS X9508 (محفظه سرور)

سیستم ماژولار سیسکو UCS سری X با سیسکو UCS X9508 که برای سازگاری فناوری‌های آینده مهندسی شده است، آغاز می‌شود. این شاسی هیچ اتصال میانی و ثابتی ندارد و هر جزء را می‌توان تعویض کرد. شاسی را می‌توان به سادگی با نصب ماژول‌های جدید ارتقا داد. برای مثال هم رابط PCIe نسل 4 و هم رابط PCIe نسل 5 در این محصول قابل استفاده هستند. این انعطاف پذیری باعث عمر طولانی‌تر سرمایه‌گذاری اولیه شما می‌شود و بازگشت سرمایه شما را افزایش می‌دهد.

شاسی سرور سیسکو UCS X
شاسی UCS X9508

سایز محصول

12 سال پیش، شاسی 6 یونیت سیسکو فضای کافی برای پاور، کولینگ و هشت سرور را دارا بود. شاسی جدید UCS X9508 هنوز دارای هشت اسلات است، اما نسبت به گذشته خیلی بخش‌ها نیازمند تغییر است. این اسلات‌ها، سرورهای ماژولار و تجهیزات غیرمحاسباتی که در آینده تولید می‌شوند را در بر خواهند داشت.

با افزایش کارایی و قابلیت‌ها، نیاز به منابع سرور (CPU، حافظه، GPU و غیره) به شدت افزایش یافته؛ به همین دلیل ابعاد محصول جدید نسبت به شاسی‌های قدیمی یک یونیت رشد کرده و یک شاسی 7 یونیت است. به نظر عجیب می‌آید؛ اما این تغییر کوچک باعث افزایش 27 درصدی فضای داخلی در مقایسه با شاسی 6 یونیت قبلی سیسکو می‌شود! این کار با حذف صفحه میانی I/O، چیدمان افقی فابریک‌های سیسکو و چیدمان عمودی تیغه‌ها و منابع‌تغذیه انجام می‌شود. این گسترش فضا دست ما را برای پردازنده‌ها و اتصالات آینده و نیاز به عملکرد بالاتر، حافظه رم بیشتر و شتاب‌دهنده‌های بیشتر مانند پردازنده‌های گرافیکی باز می‌گذارد.

Cisco UCS-X9508

توان

در این محصول امکان نصب شش منبع تغذیه با توان 2800 وات وجود دارد (تقریباً 50 درصد افزایش نسبت به شاسی قبلی سیسکو). علت این جهش مصرف انرژی، افزایش مصرف قطعات است. هنگامی که عرضه محصولات UCS در 12 سال پیش آغاز شد، یک CPU به کمتر از 100 وات توان نیاز داشت. اما امروزه، آن‌ها می‌توانند تقریباً 300 وات توان داشته باشند و قطعاً در آینده توان بیشتری نیاز خواهند داشت.

سرمایش

شاسی X9508 دارای بیش از 2 برابر ظرفیت سرمایش اضافی برای اطمینان از برآورده شدن نیازهای آینده است. چهار فن اصلی وجود دارد که 100 میلی متر هستند. این فن‌های بزرگتر می توانند با سرعت کمتری کار کنند که این موضوع، هم نویز و هم مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. همچنین سه فن 40 میلی‌متری در هر ماژول فابریک سیسکو و ماژول‌های X-Fabric وجود دارد؛ جریان هوای کل شاسی 1000 فوت مربع بر دقیقه (28.3 متر مربع بر دقیقه) است.

اما پیشرفت‌های سرمایشی این محصول به همین جا ختم نمی‌شود. سیسکو امکان کنترل سرعت فن بر اساس دمای ناحیه و مصرف برق اجزای محصول را فراهم کرده است. این کار راندمان را بهبود می‌بخشد، به کاهش نویز و مصرف برق فن‌ها کمک می‌کند.

در نهایت، از آنجایی که در طراحی شاسی قسمت میانی حذف شده است، حداکثر جریان هوا را با کمترین امپدانس (مقاومت الکتریکی) عبور می‌دهد.

سیسکو UCS X210c M6 (سرور ماژولار)

این محصول اولین و در حال حاضر تنها دستگاه رایانشی است که برای سیستم ماژولار UCS X ساخته شده است. در شاسی 7 یونیتی که معرفی شد، حداکثر هشت ماژول X210c می‌توانند قرار داشته باشند که یکی از بالاترین تراکم‌های پردازش، ورودی/خروجی و ذخیره‌سازی را در هر رک یونیت ارائه می‌دهد.

این محصول به گونه‌ای طراحی شده است که قابل ارتقا باشد و تفاوت کارایی سرورهای تیغه‌ای (کاهش کابل و توان و سرمایش) و سرورهای رکمونت (مقیاس‌پذیری، ذخیره‌سازی و PCIe) را از بین ببرد.

Cisco UCS X210c m6

پردازنده

UCS X210c M6  بر پایه پردازنده‌های مقیاس‌پذیر اینتل زئون نسل سوم است. این پردازنده‌ها با بهره‌مندی از 8 تا 40 هسته قدرتمند و طیف گسترده‌ای از فرکانس، قابلیت‌ها و سطوح توان، تنها پردازنده‌ی مراکز داده‌ است که شتاب‌دهنده هوش مصنوعی (AI Accelerator) دارد، این پردازنده‌ها برای سخت‌ترین بارهای کاری آماده هستند. یک شاسی کامل از سرورهای X210c M6 می‌تواند بیش از 600 هسته داشته باشد!

حافظه

پشتیبانی از 32 اسلات DDR4 با فرکانس 3200 مگاهرتز (16 اسلات در هر سوکت) امکان پیاده‌سازی حافظه عظیمی را فراهم می‌کند. با حافظه استاندارد، X210c M6 تا 8 ترابایت را پشتیبانی می کند. هنگامی که با ماژول های Intel Optane Persistent Memory 200 Series همراه می‌شود، سرور تا 12 ترابایت حافظه را پشتیبانی می‌کند. در گذشته برنامه‌هایی مانند دیتابیس‌های حافظه که به مقدار زیادی حافظه رم نیاز داشتند، بر روی سرورهای 4 سوکتی اجرا می‌شدند. اکنون بسیاری از این برنامه‌ها می‌توانند روی سرورهای 2 سوکتی مانند UCS X210c با حافظه بزرگتر اجرا شوند. یک شاسی کامل از سرورهای X210c M6 می تواند 96 ترابایت حافظه داشته باشد.

Cisco UCS X210c m6 Details

ذخیره‌سازی

X210c با حداکثر شش درایو هات پلاگ (NVMe/SAS/SATA) و ظرفیت‌های تا 15.3 ترابایت، می‌تواند بسیاری از نیازهای ذخیره سازی را که قبلاً به یک سرور رکمونت یک یونیت نیاز داشت، برآورده کند. علاوه بر این، دو درایو M.2، با RAID اختیاری، می‌توانند برای Hypervisor یا OS استفاده شوند. به زودی، ظرفیت ذخیره‌سازی با درایوهای 30 ترابایتی افزایش خواهد یافت که در مجموع بیش از 1 پتابایت فضای ذخیره‌سازی را در یک شاسی ارائه می‌کنند.