Web Analytics Made Easy - Statcounter

خرید یا دریافت قیمت کمپرسور باد یا پمپ باد از فروشگاه اینترنتی کیف ابزار

تعریف کمپرسو هوا (کمپرسور باد)

کمپرسور هوا یا کمپرسور باد به دستگاهی گفته می‌شود که هوای اطراف خود را به درون یک محفظه می‌کشد و بر اساس ساختار خاص خود، آن را فشرده کرده و در داخل یک مخزن ذخیره می‌‌کند.

این هوای فشرده و پرفشار در بسیاری از فعالیت‌های صنعتی و معمولا برای راه‌اندازی ابزارآلات استفاده می‌شود و می‌توان گفت که خروجی این دستگاه به عنوان یک پیش‌نیاز و شرط اصلی برای استفاده از ابزارهای بادی دیگر است.

کمپرسور هوا یا پمپ باد از چه اجزایی تشکیل می‌شود؟

در حالت کلی همه کمپرسورهای هوا دارای یک موتور برای مکش و فشرده‌سازی هوا، یک مخزن برای ذخیره‌سازی هوای فشرده و یک یا چند دریچه خروجی هستند که عملکرد و ساختار هریک از این بخش‌ها در مدل‌های مختلف دارای تفاوت‌های خاصی است که باعث تناسب آنها برای استفاده در محیطها و شرایط مختلف می‌شود. از دیگر اجزای مورد استفاده در کمپرسورهای باد می‌توان به فیلتر ورودی هوا، سیستم خنک‌کننده، لوله‌های انتقال، شیر یکطرفه، سوپاپ اطمینان، فشارسنج و … اشاره کرد.

کمپرسور باد چه کاربردهایی دارد؟

شاید کمپرسور هوا به تنهایی دارای کاربرد خاصی نباشد و هوای فشرده آن تنها برای باد کردن لاستیک یا تمیز کردن سطوح استفاده شود اما دستگاه‌ها و ابزارهای بسیار زیادی وجود دارند که بدون وجود نیروی باد، هیچ کاربردی ندارند.

نکته جالب اینجاست که استفاده از کمپرسور هوا تقریبا در همه شرکت‌ها، کارخانه‌ها، کارگاه‌ها و حتی محیط‌های پزشکی نیز رواج دارد و بدون آنها بخش قابل توجهی از فعالیت‌ها با اختلال جدی مواجه می‌شود.

از مهمترین و آشناترین کاربردهای کمپرسور هوا می‌توان به رنگ‌آمیزی با پیستوله، استفاده از ابزارهای میخ‌کوب و منگنه‌کوب، راه‌اندازی آچار بوکس بادی در گاراژها و تعمیرگاه‌ها و استفاده از ابزارها و تجهیزات دندان‌پزشکی اشاره کرد.

انواع کمپرسور هوا

در حالت کلی کمپرسورهای هوا به دو دسته دینامیکی و جابجایی مثبت تقسیم می‌شوند. خانواده کمپرسورهای دینامیکی دارای دو زیرمجموعه با نام‌های جریانِ محوری و جریانِ شعاعی هستند. در نوع جریانِ محوری، مسیر ورود و خروج هوا در یک محور قرار دارد مانند موتور جت اما در نوع جریانِ شعاعی، ورودی هوا از یک محور وارد شده و هوای پرفشار به صورت شعاعی خارج می‌شود.

در کمپرسورهای جابجایی مثبت، انجام عملیات فشرده‌سازی هوا به وسیله انتقال هوا از حجم بیشتر به حجم کمتر صورت می‌گیرد و در حالت کلی به دو دسته چرخشی و رفت‌وبرگشتی تقسیم می‌شوند. در خانواده کمپرسورهای چرخشی، مدل‌های مختلفی مانند کمپرسورهای اسکرو، لوب، اسکرال و رینگ مایع وجود دارند که معمولا دارای کاربری صنعتی هستند.

کمپرسورهای رفت‌وبرگشی یا پیستونی به عنوان یکی از مهمترین انواع تجهیزات فشرده‌سازی هوا محسوب می‌شوند که مانند موتور خودرو از پیستون و سیلندر برای فشرده‌سازی هوا استفاده می‌کنند. این دسته از کمپرسورها در حجم‌ها و نمونه‌های مختلفی تولید می‌شوند و کاربرد گسترده‌ای در صنایع مختلف دارند.

برای خرید انواع مختلف کمپرسور باد یا دریافت قیمت کمپرسور هوا می‌توانید به فروشگاه اینترنتی کیف ابزار، مراجعه کنید.

معرفی کمپرسور فندکی خودرو یا پمپ باد خودرو

این دسته از کمپرسورها دارای فشار و خروجی محدود هستند و به شکل ویژه برای انجام فعالیت‌های مربوط به خودرو مانند باد زدن لاستیک استفاده می‌شوند و برای تامین انرژی خود معمولا از پورت فندکی خودرو استفاده می‌کنند. ابعاد این دسته از کمپرسورها بسیار کوچک است و معمولا قیمت چندان زیادی ندارند.

آشنایی با برخی از اجزای مهم کمپرسورهای پیستونی

فیلتر ورودی: دارای ساختار اسفنجی، کاغذی، فلزی و … است و از ورود گرد و غبار به داخل موتور جلوگیری می‌کند.

موتور: معمولا در بالای مخزن قرار دارد و توسط یک پوشش پلاستیکی محافظت می‌شود.

کیت خروجی: مجموعه‌ای از شیرهای خروجی، سوپاپ اطمینان، فشارسنج‌ها، کلید اصلی دستگاه که برای کنترل و استفاده از هوای فشرده کاربرد دارند.

مخزن: یک فضای بسته فلزی که وظیفه نگهداری از هوای فشرده را بر عهده دارد و دارای گنجایش مشخص بر حسب لیتر است.

شیر تخلیه آب: با سرد شدن هوای متراکم در مخزن، بخار آب موجود در هوا تبدیل به آب می‌شود که به شکل دوره‌ای باید آن را تخلیه کرد. این شیر در پایین‌ترین نقطه از مخزن قرار دارد.

نکاتی که باید در خرید کمپرسور هوا به آن‌ها توجه کنیم

در خرید کمپرسور باد یا کمپرسور هوا باید، حجم مخزن و قدرت موتور از جمله مهمترین ویژگی‌های کمپرسور هوا هستند که بر اساس نوع کاربری و حجم فعالیت‌های موردنیاز تعیین می‌شوند و رابطه مستقیمی با قیمت محصول دارند.

از دیگر پارامترهای مهم برای خرید کمپرسور هوا می‌توان به حداکثر فشار و حجم هوای خروجی، تعداد شیرهای خروجی، جنس اتصالات و لوله‌ها، ضخامت مخزن، تجهیزات حمل و نقل، ساختار روغنی و بدون روغن و گارانتی آنها اشاره کرد.

بهترین برند کمپرسور هوا یا کمپرسور باد

از جمله معتبرترین و بهترین شرکت‌های تولیدکننده کمپرسور هوا در جهان می‌توان به برندهای پورتر کیبل، استنلی، کمپل، دیوالت، ماکیتا اشاره کرد.

در بازار داخلی ایران نیز برندهای مطرحی مانند کرون، رونیکس، توسن، کنزاکس، ایران کمپرسور و پارس وکیوم فعالیت دارند که تنوع بالایی از محصولات مختلف را با کیفیت مناسب در اختیار مصرف‌کنندگان خود قرار می‌دهند. برای دریافت قیمت کمپرسور باد یا کمپرسور هوا می‌توانید به فروشگاه اینترنتی کیف ابزار مراجعه کنید.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما