Web Analytics Made Easy - Statcounter
دیتاسنتر ماژولار - دیتاسنتر پیش ساخته - دیتاسنتر کانتینری

چشم‌انداز روشن مراکز داده ماژولار

تحقیقات اخیر، محبوبیت روزافزون مرکز داده ماژولار پیش ساخته (PMDC) را عیان می‌کند
تحقیقات اخیر، محبوبیت روزافزون مرکز داده ماژولار پیش ساخته (PMDC) را عیان می‌کند

هر صنعتی داستان‌های کم‌تر دیده شده دارد؛ روندهای نوظهوری که تحت الشعاع سایر تحولات کمتر مهم قرار می گیرند تا زمانی که آنقدر بزرگ می شوند که نمی‌توان آن‌ها را نادیده گرفت. برای صنعت مرکز داده، این روند ممکن است ظهور مراکز داده ماژولار پیش ساخته (PMDCs) باشد؛ طبق تحقیقات جدید Vertiv و OMDIA، این مراکز به قدری در دنیا، عمومیت یافته که نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت.


مرکز داده ماژولار پیش ساخته چیست؟

استفاده از این رویکرد برای پشتیبانی از ساخت مرکز داده جدید، یکی از جالب‌ترین و با ارزش‌ترین کاربردهای رویکرد مرکز داده ماژولار را نشان می‌دهد. به جای ساختن یک مرکز مستقل جدید با استفاده از فرآیندهای سنتی ساخت، ماژول‌ها خارج از سایت ساخته می‌شوند و سپس در محل مونتاژ می‌شوند، این امر، فرآیندهای توسعه را ساده می‌کند تا امکان استقرار سریع را فراهم کند و منجر به مراکز داده با کیفیت و کارایی بالا شود.

مفهوم مراکز داده ماژولار پیش ساخته نسبتاً ساده است: کارهای ساخت‌و‌ساز مرکز داده را از محل به خارج از سایت جابجا کنید، جایی که می‌توان آن‌ها را تحت شرایط کاملاً کنترل شده توسط متخصصان آموزش دیده انجام داد.

اهمیت مراکز داده ماژولار در تحول دیجیتال

مراکز داده ماژولار پیش ساخته در حال حاضر نقش برجسته‌ای در نحوه ارائه خدمات ابری و کولوکیشن، شرکت‌های مخابراتی و سایر شرکت‌ها ایفا می‌کنند و انتظار می‌رود که این نقش در سال‌های آینده رشد قابل توجهی داشته باشد. برخی از نکات برجسته تحقیقات Vertiv و OMDIA در ادامه خلاصه می‌شود:

  • بیش از نیمی (52٪) از 228 مدیر مرکز داده که در این تحقیق شرکت کردند – که همه آنها برای اطمینان از داشتن دانش و سطح مسئولیت مورد نیاز غربالگری شدند – قبلاً راهکارهای مرکز داده ماژولار پیش ساخته را به کار گرفته‌اند.
  • از این تعداد، 34 درصد بیش از 10 ماژول دارند و 7 درصد دیگر بیش از 50 ماژول دارند.
  • تقریباً همه (99٪) شرکت‌کنندگان، برنامه‌هایی برای استفاده از طرح‌های مرکز داده ماژولار در سال های آینده دارند.
  • به شکل حیرت‌انگیزی 93 درصد گفتند که از راهکارهای ماژولار پیش‌ساخته به‌عنوان فرآیند ساخت‌و‌ساز پیش‌فرض خود استفاده خواهند کرد.

انواع ماژول‌های مرکز داده

بر اساس این تحقیق، درصد بیشتری از شرکت‌ها از ماژول‌های مرکز داده همه‌کاره یا همان All-in-one نسبت به دیگر طرح‌های مرکز داده ماژولار استفاده کرده‌اند، اگرچه انواع دیگر راهکارها احتمالاً به دلیل استفاده گسترده توسط فوقِ‌مقیاس‌ها، دارای تعداد ماژول‌های بیشتری هستند. بیش از چهار شرکت از هر پنج شرکت شرکت‌کننده که از مراکز داده پیش‌ساخته استفاده می‌کنند، ماژول‌ها یا امکانات یکپارچه را به کار گرفته‌اند که سیستم‌های فناوری اطلاعات و زیرساخت را در یک راهکار واحد گرد هم می‌آورد.

انواع دیتاسنتر ماژولار
نتایج نظرسنجی Omdia

مراکز داده ماژولار، کلید گسترش خنک کننده مایع

دلایل متعددی وجود دارد که مراکز داده ماژولار شروع به گسترش می‌کنند، از جمله توانایی آن‌ها در پشتیبانی از سایر روندهای صنعتی مانند خنک‌کننده مایع و پایداری (Sustainability). با توجه به ادغام فشرده فرآیندهای طراحی و ساخت مرکز داده ماژولار، آن‌ها محیطی ایده آل برای رک‌های پر تراکم هستند.

ادغام سیستم‌ها و زیرساخت‌های خنک کننده مایع در حین ساخت ماژول‌ها، بسیاری از چالش‌های اجرایی مرتبط با خنک‌کننده مایع را حذف می‌کند.

23 درصد از شرکت‌کنندگان در این تحقیقات گفتند که خنک‌سازی مایع رویکرد خنک‌کننده بهینه برای مراکز داده ماژولار است و 39 درصد دیگر خنک‌کننده هوا-مایع به شکل ترکیبی را به عنوان رویکرد بهینه انتخاب کردند.

این واقعیت که تقریباً همه شرکت‌کنندگان در نظر دارند از مراکز داده پیش ساخته استفاده کنند و 62 درصد معتقدند برای دستیابی به خنک‌سازی بهینه به نوعی از خنک‌کننده مایع نیاز است، نشان می‌دهد که بسیاری از مراکز داده پیش ساخته برای پشتیبانی از رک‌های با تراکم بالا برنامه‌ریزی شده‌اند و مراکز داده ماژولار، محرک کلیدی در رشد خنک کننده مایع هستند.