Web Analytics Made Easy - Statcounter

پلتفرم‌های فیلتر شده با ابزارهای فنی داخلی در اختیار مردم قرار می‌گیرد

سید محمد امین آقامیری دبیر شورای عالی فضای مجازی رییس مرکز ملی فضای مجازی

خبرگزاری صدا و سیما در مصاحبه با سیدمحمدامین آقامیری، دبیر شورای عالی و رییس مرکز ملی فضای مجازی در مورد رفع فیلتر و تعهد پلتفرم‌های خارجی سوال کرد و او از تلاش شرکت‌های دانش‌بنیان برای به‌کارگیری ابزارهای فنی داخلی برای دسترسی به این پلتفرم‌ها خبر داد.

آیا در موضوع رفع فیلتر سکوهای خارجی برنامه‌ای در دستور کار قرار دارد؟ آیا سکوهای خارجی تعهد داده‌اند؟

ببینید ما در ساز و کار قبلی میگفتیم خود سکوی خارجی باید تعهد بدهد. با توجه به تجربه یک ساله که پیشرفتی در این حوزه نداشتیم راهکار جایگزین پیدا کرده‌ایم.
سکوهای خارجی یا در دسترس کاربران هستند یا به خاطر تحریم یا مسدود شدن در دسترس نیستند. تحریمی‌ها که قرار است با ابزارهای تحریم شکن در اختیار مردم قرار بگیرد. در مورد مسدودشده‌ها هم اگر کسی به نمایندگی از آن‌ها یا با واسطه مذاکره کنند که قوانین ما را رعایت کنند، می‌توانند فعالیت کنند.
اما در حال حاضر در داخل چارچوبی با ابزارهای فنی ایجاد شده که در یکی دو مورد آزمایشی که حتی من خودم هم آزمایش کرده‌ام خوب بوده است.

آیا سکوهای خارجی برای تعهد دادن اقدام نکرده‌اند؟

خیر اما آن چیزی که برای ما مهم است پیاده شدن قوانین و مقررات است و اکنون بچه‌های دانش بنیان از طریق سکوهای داخلی با ابزارهای فنی توانسته‌اند سازوکاری ایجاد کنند که این سکوهای خارجی را در چارچوب قانون و مقررات در دسترس قرار بدهند.
این موضوع اکنون در حال آزمایش است که یکی دو مورد از آن‌ها را من خودم دیده‌ام که از لحاظ سرعت و کیفیت عملکرد خوب بوده‌اند که به محض اتمام آزمایش‌ها، خودشان اعلام می‌کنند.