Web Analytics Made Easy - Statcounter

بزرگترین مرکز داده هوش مصنوعی آسیا در شانگهای افتتاح شد

دیتاسنتر 5 هزار رکی چین

بزرگ‌ترین مرکز داده هوش مصنوعی (AI) در آسیا به طور رسمی در منطقه آزاد تجاری لین گانگ در شانگهای راه‌اندازی شد.

این مرکز داده پنج هزار رکی، از بزرگترین مراکز داده آسیا به شمار می‌رود

این مرکز در مجموع 130 هزار متر مربع مساحت دارد و دارای 5000 رک است و با سرمایه‌گذاری 880 میلیون دلاری ساخته شده است. این زیرساخت دارای ظرفیت محاسباتی طراحی شده 3/74 اگزافلاپ است که یکی از قوی‌ترین مراکز داده در آسیا به شمار می‌آید.

یکی از بارزترین مزایای این مرکز داده سرعت فوق‌العاده آن است. این قادر به مدل‌های آموزش (Train) با 100 میلیارد پارامتر است که می‌تواند میلیون‌ها مدل کسب‌وکار را برای انواع شرکت‌ها ارائه کند.

انتظار می‌رود که شرکت‌هایی در صنایعی مانند زیست پزشکی و خودروسازی بیشترین بهره را از این مرکز داده ببرند.

یانگ فن، یکی از بنیانگذاران و معاون رئیس این مرکز داده گفت:«صنایعی مانند داروهای زیستی و فیزیک به هوش مصنوعی نیاز دارند تا به کشفیات آن‌ها کنند. ما قبلاً با مرکز ملی علوم پروتئین همکاری کرده‌ایم تا در تحقیق و توسعه به آن‌ها کمک کنیم.»

مرکز داده شانگهای 45 میلیون کیلووات صرفه‌جویی انرژی به همراه می‌آورد

همچنین انتظار می‌رود مرکز داده هوش مصنوعی نرخ تلفات خط را تا حدود 50 درصد کاهش دهد و تقریباً 45 میلیون کیلووات ساعت در مصرف برق سالانه خود صرفه‌جویی کند.

لی جنگو، مدیر مرکز ابر رایانه شانگهای، گفت که روش‌های سنتی الگوریتم هزینه انرژی بالایی دارند. اما رایانش هوش مصنوعی می‌تواند بسیار دوستدار محیط زیست باشد.

ایجاد چنین مراکز داده هوش مصنوعی در مقیاس بزرگ برای توانایی‌های طراحی این کشور در صنعت هوش مصنوعی بسیار مهم است. در سال‌های اخیر، سازندگان چینی هوش مصنوعی مانند SenseTime، iFLYTEK و Cambricon نیز به سرعت در حال رشد بوده‌اند.

ارزش صنعت AI در چین تا سال 2025 بیش از 63 میلیارد دلار خواهد بود

گزارش آکادمی علوم چین پیش‌بینی می‌کند که ارزش صنعت هوش مصنوعی این کشور تا پایان سال ۲۰۲۵ به بیش از ۶۳ میلیارد دلار برسد.

و البته، همه این‌ها هدف شانگهای برای توسعه بیشتر صنعت هوش مصنوعی خود را نیز تکرار می‌کند. هفته گذشته، شهردار شانگهای، گونگ ژنگ، در گزارش کار دولت خود گفت که یکی از وظایف اصلی شهر برای سال 2022، انجام راهکارهای نوآورانه هوش مصنوعی برای اقتصاد واقعی است.