Web Analytics Made Easy - Statcounter

هوش مصنوعی در رباتیک

رباتیک یک نهاد جداگانه در هوش مصنوعی است که به مطالعه ایجاد ربات ها یا ماشین های هوشمند کمک می کند.  رباتیک ترکیبی از مهندسی برق، مهندسی مکانیک و علوم و مهندسی کامپیوتر است، زیرا دارای ساختار مکانیکی، اجزای الکتریکی و برنامه‌نویسی شده با زبان برنامه‌نویسی هستند. اگرچه رباتیک و هوش مصنوعی هر دو اهداف و کاربردهای متفاوتی دارند، اما اکثر مردم رباتیک را زیرمجموعه ای از هوش مصنوعی (AI) می دانند. ماشین‌های روباتی بسیار شبیه به انسان‌ها هستند و همچنین، اگر با هوش مصنوعی فعال شوند، می‌توانند مانند انسان‌ها عمل کنند. همینطور هوش مصنوعی وارد عرصه رباتهای صنعتی مانند ربات جوشکار شده است.

در روزهای قبل، کاربردهای روباتیک بسیار محدود بود، اما اکنون با ترکیب با هوش مصنوعی هوشمندتر و کارآمدتر شده اند. هوش مصنوعی با جایگزینی انسان ها از نظر بهره وری و کیفیت، نقش مهمی در بخش صنعتی ایفا کرده است.

هوش مصنوعی چیست؟

هوش مصنوعی به عنوان شاخه ای از علوم و مهندسی کامپیوتر تعریف می شود که به ایجاد ماشین های هوشمندی می پردازد که مانند انسان ها عمل می کنند. هوش مصنوعی به ماشین ها کمک می کند تا فعالیت های مشابه انسان را حس کنند، درک کنند، عمل کنند و یاد بگیرند. به طور عمده 4 نوع هوش مصنوعی وجود دارد: ماشین های واکنشی، حافظه محدود، تئوری ذهن و خودآگاهی.

ربات چیست؟

ربات ماشینی است که شبیه انسان است و قادر است کارهای خارج از جعبه را انجام دهد و با استفاده از دستوراتی که با برنامه نویسی به آن داده می شود، حرکات خاصی را به طور خودکار تکرار کند . مثال‌ها: ربات ترکیب‌کننده دارو، ربات‌های صنعت خودرو، ربات‌های سفارش‌دهی، اسکرابرهای صنعتی و ربات‌های دروازه‌ای اتوماسیون سیج و غیره.

برنامه های رباتیکی که از هوش مصنوعی استفاده می کنند

در بخش تولید جهانی امروز، چند روش اصلی وجود دارد که در آن هوش مصنوعی به کار گرفته می شود.

  1. مونتاژ

هوش مصنوعی ابزار بسیار مفیدی در برنامه های مونتاژ روباتیک است. هنگامی که هوش مصنوعی با سیستم های بینایی پیشرفته ترکیب می شود، می تواند به تصحیح دوره های بلادرنگ کمک کند، که به ویژه در بخش های تولید پیچیده مانند هوافضا مفید است. همچنین می‌توان از هوش مصنوعی برای کمک به ربات استفاده کرد که به تنهایی یاد بگیرد که کدام مسیرها برای فرآیندهای خاص در حین کار، بهترین هستند.

  1. بسته بندی

بسته‌بندی رباتیک اغلب از اشکال هوش مصنوعی برای بسته‌بندی سریع‌تر، ارزان‌تر و دقیق‌تر استفاده می‌کند. هوش مصنوعی به حفظ حرکات خاصی که یک سیستم رباتیک انجام می دهد کمک می کند، در حالی که دائماً آنها را اصلاح می کند، که نصب و جابجایی سیستم های رباتیک را به اندازه کافی برای همه آسان می کند.

  1. خدمات مشتری

ربات ها در حال حاضر در ظرفیت خدمات مشتری در فروشگاه های خرده فروشی و هتل ها در سراسر جهان استفاده می شوند. بیشتر این ربات ها از توانایی های پردازش زبان طبیعی هوش مصنوعی برای تعامل با مشتریان به روشی انسانی تر استفاده می کنند. اغلب، هرچه این سیستم ها بتوانند با انسان تعامل بیشتری داشته باشند، بیشتر یاد می گیرند.

  1. رباتیک متن باز

تعداد انگشت شماری از سیستم های رباتیک اکنون به عنوان سیستم های منبع باز با قابلیت هوش مصنوعی فروخته می شوند. به این ترتیب، کاربران می توانند به روبات های خود آموزش دهند تا کارهای سفارشی را بر اساس کاربرد خاص خود انجام دهند، مانند کشاورزی در مقیاس کوچک. همگرایی رباتیک منبع باز و هوش مصنوعی می تواند یک روند بزرگ در آینده ربات های هوش مصنوعی باشد.

هنگام کار با هم، ربات‌ها باهوش‌تر، دقیق‌تر و سودآورتر هستند. هوش مصنوعی هنوز به پتانسیل کامل خود نزدیک نشده است، اما با پیشرفت، رباتیک نیز پیشرفت خواهد کرد.

کاربرد رباتیک

صنایع

ربات‌ها در صنایع به‌عنوان یک اندام فردی مهم استفاده می‌شوند که نقشی حیاتی در بهره‌وری برای انجام وظایف محوله ایفا می‌کند و کل فرآیند توسط این ماشین‌های هوش مصنوعی مدیریت می‌شود. به عنوان مثال ربات پالتایزر و ربات کوکا بسیار در صنایع مورد استفاده می باشد.

نظامی

جهان وارد منطقه فناوری شده است. در طول جنگ، تعدادی سلاح فناورانه وجود دارد که توسط کشورهای پیشرفته برای دفاع از آنها استفاده می شود.

ربات ها در این زمینه برای توسعه سلاح های هوش مصنوعی با قابلیت حذف اشیاء تهدید کننده حیات در میدان جنگ بسیار مهم هستند.

دارو

نیاز زیادی به فناوری هوشمند مصنوعی در زمینه پزشکی وجود داشت. تعدادی آزمایش بالینی از طریق ربات های هوش مصنوعی مکانیکی انجام می شود.

بسیاری از عملیات های پیچیده مانند تومور مغزی و غیره توسط ربات های هوش مصنوعی مدرن انجام می شود که نشان دهنده پیشرفت در زمینه های پزشکی است.

سرگرمی

از دهه گذشته، صنعت سرگرمی توسط فیلم‌های علمی تخیلی مختلف تقویت شده است. فیلم‌های علمی تخیلی مملو از ربات‌های هوش مصنوعی برای روشن کردن پیشرفت در سرگرمی هستند.

هوافضا

حوزه هوافضا با کمک هوش مصنوعی اشیاء پنهان در این جهان را کشف می کند. کشف سیارات جدید، کار ماهواره ها و ارسال جت های هوانوردی مدرن به فضا برای کشف چیزهای جدید در فضا بدون فناوری رباتیک هوش مصنوعی امکان پذیر نیست. ماهواره ها اطلاعات بلادرنگ را برای استفاده ما ارسال می کنند.

نقش هوش مصنوعی در کار ربات ها

بیشتر ربات ها به صورت تجاری در زمینه های مختلف استفاده می شوند، جایی که این ماشین ها برای انجام وظایف و عملکردهای خودکار خاص طراحی شده اند. ربات ها با توجه به رفتار کار از تعداد برنامه های مختلف استفاده می کنند. یک ربات از قطعات متحرک و حسگرها تشکیل شده است اما هوش مصنوعی به این قطعات و حسگرها در پردازش محیط برنامه کمک می کند. هوش مصنوعی یک ربات را قادر می سازد تا کارها را به تنهایی درک کند و انجام دهد

حس کنید و پاسخ دهید

ربات ها با استفاده از فناوری هوش مصنوعی توانایی حس و واکنش را دارند. توابع از قبل در Robots برای شناسایی اشیاء برنامه ریزی شده اند. سنسورهایی وجود دارند که در Robots نصب می شوند تا به سرعت تشخیص داده شوند و کار را همانطور که برنامه ریزی شده انجام دهند.

بازرسی

حسگرهای Robots و فناوری یادگیری ماشینی این توانایی را دارند که عناصر را با کمک تکنیک‌های هوش مصنوعی بررسی کرده و عیوب را در روبات‌ها تشخیص دهند.

بهینه سازی فرآیند

ربات های دارای فناوری هوش مصنوعی برای بهینه سازی کار و انجام دقت و اطمینان بیشتر طراحی شده اند. قابلیت پیش‌بینی و بهینه‌سازی فرآیند از ویژگی‌های اصلی است که در Robots گنجانده شده است، اما همه اینها بدون هوش مصنوعی امکان‌پذیر نیست. اگرچه این فناوری در ربات ها توانایی بهبود سرعت و زمان را دارد که در هر زمینه یا محیطی نقش حیاتی دارد. به عنوان مثال، ربات‌ها در یک صنعت تولیدی کار می‌کنند و آگاهی تکنولوژیکی برای پیش‌بینی و شناسایی مشکل در زمان واقعی دارند.

تحرک

اولین وسیله نقلیه هدایت شونده خودکار در سال 1953 معرفی شد. پس از آن فناوری ها به سرعت در حال رشد بودند و امروزه این ربات ها توانایی حرکت و انجام هر کاری را که به این ماشین ها داده می شود و غلبه بر همه موانع در هر محیطی را دارند. به عنوان مثال، اگر ربات ها با هر مانعی مواجه شوند یا آن را شناسایی کنند، با استفاده از فناوری های هوش مصنوعی بر همه موانع غلبه کرده و پس از یافتن یک مسیر جایگزین که به آن دستگاه اختصاص داده شده است، آن عملکرد را انجام می دهد. این ماشین ها می توانند برخی از این وظایف را انجام دهند

  • بارگیری و حمل کالا در کارخانه ها یا هر انبار یا هر زمینه دیگری.
  • مدیریت موجودی در فروشگاه ها
  • سرو غذا به عنوان پیشخدمت یا خدمتکار در هتل ها پس از دریافت سفارش.

ربات های اطلاعات موبایل

ربات های هوش مصنوعی می توانند وظایفی مانند عوامل خدمات انسانی را انجام دهند که در آن این دستگاه ها می توانند به مشتریان کمک کنند و به سؤالات آنها در محیط های مختلف مانند فرودگاه ها، هتل ها، مغازه ها پاسخ دهند.

. برخی از برنامه های کاربردی در زیر توضیح داده شده است.

معایب ربات های هوش مصنوعی

این بحث ادامه دارد که هوش مصنوعی برای وجود انسان یک نعمت یا یک بلا است. ایده اصلی هوش مصنوعی ایجاد ارتفاق در زندگی انسان است اما در آینده می تواند برای انسان خطرناک باشد. انسان ها روز به روز بیشتر به این رایانه های هوشمند مصنوعی وابسته می شوند. پیشرفت فراتر از محدودیت ها در ماشین های هوش مصنوعی می تواند فاجعه ای را در دنیای مدرن به همراه داشته باشد.

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.