Web Analytics Made Easy - Statcounter

نرم افزارهای کاربردی طراحی زیورآلات و جواهرات

از طراحی دیجیتال جواهرات و زیورآلات چه می دانید؟

فرآیندهای طراحی دیجیتال که توسط نرم افزار CAD پشتیبانی می شود، صنعت جواهرسازی را متحول کرده است و در کار طراحی جواهرات به کمک فعالان این حوزه آمده است. این فناوری های دیجیتال امکانات خلاقانه و مطلوبی در اختیار طراحان می گذارند و سفارشی سازی زیورآلات را سریع و امکان پذیر می کنند. از ابزارهای عمومی CAD گرفته تا نرم‌ افزارهای اختصاصی طراحی جواهرات، اکنون ده‌ ها برنامه برای طراحی جواهرات وجود دارد که هر کدام مزایا و معایب، شیوه های مدل‌ سازی و کاربردهای خاص خود را دارند. نوا استایل به شما کمک می کند بتوانید در انتخاب یک محیط طراحی مجازی برای جواهرات انتخاب درستی داشته باشید و از این به بعد انگشتر نقره یا سایر جواهرات و زیورآلات مد نظر خود یا مشتری ها را با این ابزارهای کاربردی طراحی کنید.

مقدمه ای بر جواهرات دیجیتال

طراحی جواهرات به طور سنتی مستلزم حس عمیق مهارت و درک فرآیندهایی مانند مجسمه سازی با موم، لحیم کاری، خمش، بافندگی و تنظیم دقیق نگین یا سنگ است، اما در عصر تحول دیجیتال، همه چیز در حال تغییر است. طرح ها را می توان با استفاده از سیستم های مدرن طراحی به کمک کامپیوتر (CAD) آماده کرد و توسط چاپگرهای سه بعدی برای نمونه های اولیه و ایجاد مدل های آزمایشی و قالب گیری به مدل های فیزیکی تبدیل کرد.

در حالی که هنر دست برای تکنیک های خاص شامل خاتم کاری هنوز مورد نیاز است، اما استفاده از ابزارهای دیجیتال برای طراحی زیورآلات فرایند کلی را تسریع کرده و امکانات و آپشن های متعددی ارائه می دهد. مثلا طراحی یک دستبند نقره با ویژگی های منحصر به فرد یا تمرکز روی جزییات مهم با استفاده از این ابزارها با دقت بیشتری انجام می شود.

در ادامه نوا استایل مرکز تخصصی طراحی، ساخت و ارائه ی زیورآلات نقره، به بررسی انواع نرم افزارهای کاربردی طراحی زیورآلات و جواهرات پرداخته است.

انواع نرم افزار طراح جواهر (CAD)

یک طراح جواهرات که تصمیم گرفته است وارد بازار دیجیتال شود، در مورد انتخاب نرم افزار کمکی CAD جواهرات، گزینه های زیادی پیش رو دارد و احتمالا رابط کاربری آسان و تناسب با ژانر طراحی معیارهای اصلی برای او خواهد بود. همچنین نرم افزارهای رایگانی مانند Tinkercad، و محیط های CAD که به طور خاص به طراحی جواهرات اختصاص داده شده است مانند 3Design و Firestorm، و همچنین شبیه سازهای همه منظوره مانند SolidWorks، Rhinoceros و Fusion 360 وجود دارد که برای طیف گسترده ای از کارهای طراحی مناسب هستند.

در مدل‌سازی انحصاری و غیر رایگان، تمام ویژگی ‌های مورد نظر در طرح ‌هایی در ابعاد متنوع تعیین می‌شوند و کل طرح بدون نیاز به بازسازی هیچ ‌یک از قطعات اصلی قابل تغییر خواهد بود. علاوه بر این، در صورت نیاز به اندازه های پایه یا انواع مختلف محصول، به طور خودکار کل هندسه توسط نرم افزار به روز می شود. مزایای دیگر این برنامه ها ادغام آنها با رندرهایی مانند Keyshot و نرم افزارهای آماده سازی چاپ سه بعدی مانند PreForm است. عیب اصلی استفاده از مدل‌ سازهای جواهرات برای طراحی جواهرات این است که مدل ‌ها بیش از حد هندسی ظاهر می‌شوند و فاقد سطوح صاف و جزئیاتی هستند که می‌تواند طراحی جواهرات را به سطح بعدی ارتقا دهد.

به همین دلیل، استفاده از نرم افزار CAD ترجیح و راه حلی برای ایجاد طرح های جواهرات حرفه ای و مدل سازهای چند ضلعی است. هندسه طرح ها به شکل مجموعه ای از جامدات و سطوح ساخته شده و شبکه ای متشکل از رئوس، لبه ها و وجه ها ذخیره می شود. این موارد را می‌توان به‌ صورت جداگانه با استفاده از ابزارها و گزینه های پیشرفته که به صورت کلی روی شی تأثیر می‌گذارند دستکاری و تنظیم کرد. مدل سازهای مختلف مانند Maya و Modo پتانسیل نامحدودی را برای طراحی اشکال متفاوت ارائه می دهند، در حالی که Blender و ZBrush قابلیت های پیشرفته تری برای تصویرسازی و تجسم پذیری را اضافه می کنند.

یک طراح جواهرات با نرم افزارهای ویژه ی طراحی صنعتی مانند 3Design، Firestorm و JCD بیشتر قادر است روی جنبه های خلاقانه تمرکز کند و موارد فنی را به کمتر می تواند مورد توجه قرار دهد، با این وجود هنوز یک قلمرو طراحی گسترده را برای کاوش در اختیار دارد. این نرم افزارها که به طراحی انواع انگشتر نقره، دستبند، گوشواره، آویز یا زنجیرها اختصاص داده شده اند، شامل گزینه هایی برای درج خودکار سنگ های قیمتی و همچنین الگوهای پیشرفته، تنظیمات تاج، بافت سه بعدی، منبت ها، و سایر جلوه های ویژه که مشخصه ی طراحی جواهرات تخصصی هستند. این امکانات به طور چشمگیری سرعت گردش کار را افزایش می دهد و نرم افزار را برای طراحانی که دوست دارند مستقیماً با مشتری کار کنند ایده آل می سازد. در بسیاری مواقع طراح برای طراحی یک دستبند نقره ترجیح می دهد بدون واسطه با خود سفارش دهنده ی دستبند نقره کار کند و طرح سفارشی را شخصا شنیده و با نرم افزار به دقت پیاده کند و در هر مرحله به مشتری نشان دهد.

مزایای استفاده از CAD در فرآیند طراحی جواهرات

  • ارائه سریع مفهوم: طرح ‌های پیش‌بینی‌شده را می‌توان برای تجسم اولیه و مدل‌ های آزمایشی چاپ سه ‌بعدی قبل از قالب سازی با دقت ترسیم کرد.
  • تجسم: با کمک ابزارهای کاربردی طراحی جواهرات و زیورآلات مشتریان و سفارش دهندگان را با رندرهای سه بعدی، انیمیشن ها و تجربیات واقعیت مجازی کارهای در دست اجرا تحت تاثیر قرار می دهید. این امکانات فوتورئالیستی طراحان را قادر می‌سازد تا ایده های خود را با شبیه ‌سازی شکست، انحراف، انعکاس متقابل و سایر اثرات بین فلزات گرانبها و جواهرات بهینه کنند.
  • آزادی هندسی: ایجاد و طراحی شکل ‌ها، بافت‌ ها و الگوهای پیچیده‌ در نرم افزارهای طراحی کَد امکان‌پذیر است که با استفاده از تکنیک ‌های سنتی هرگز نمی توان آن ها را ایجاد کرد.
  • سفارشی‌سازی محصول: مدل‌ ها را می‌توان برای ایجاد بازارها یا مشتریان خاص تطبیق داد.
  • تولید سریع: محصولات را می توان با استفاده از فناوری های تولید دیجیتال مانند چاپ سه بعدی که نیاز به ساخت قالب دستی را از بین می برد، سریعتر به تولید رسید. مدل های اصلی را نیز می توان مجدداً چاپ کرد تا از از دست رفتن جزئیات در طول مراحل تولید جلوگیری شود.
  • طراحان جواهرات و زیورآلات در نوا استایل قادر هستند کلیه ی طرح ها و ایده های خاص را با ابزار پیشرفته و نوین طراحی کنند و کالکشن های متفاوتی از انگشتر نقره، زنجیرها و دستبندهای نقره را به مشتری ارائه دهند.

انتخاب بهترین نرم افزار طراحی جواهرات

عوامل اصلی در انتخاب محیط نرم افزار طراحی جواهرات سه بعدی مناسب شامل تناسب با هندسه ی مورد نظر، غنای ویژگی های خاص جواهرات، امکان افزایش مقیاس و سفارشی سازی، سهولت استفاده و بودجه است.

برای ایجاد هندسه ی محصول خاص، مدل سازهای مختلفی مانند SolidWorks و Rhinoceros در طراحی اشکال هندسی و سطوح صاف و کاملاً کنترل شده عالی هستند. این نرم افزارها به طراح اجازه می دهند تا تمام ابعاد و ویژگی ها را به صورت عددی تعریف کند. مدل ‌سازهای چند ضلعی نیز برخی از تنظیم کننده های پارامتریک را ارائه می‌دهند، اما عمدتاً در دستکاری جزییات تمرکز دارند و جریان کار را برای طراحی طرح های خاص ساده می کنند.

برخی از محیط های CAD نیز ترکیبی از روش ها و ویژگی های مختلف ارائه می دهند. به عنوان مثال، ZBrush طراحی پیچیده‌ترین طرح‌ های جواهرات را ممکن می کند و در عین حال می‌تواند تنظیمات مختلف جواهر را نیز ارائه دهد. اما اگر به تنظیمات پیچیده مانند سطوح برجسته و طرح دار نیاز دارید، 3Design عملکرد بهتری برای شما خواهد داشت.

طراحی با نرم افزار یا هنر دست؟

اگرچه هنر ذهن خلاق و هماهنگی آن با دست آفرینش طبیعی تر و ارزشمندتری در پی خواهد داشت، اما با پیشرفت فناوری از نیاز به ابزارهای حرفه ای برای نزدیک ترین طراحی تجسم پذیر نباید غافل بود.

به عنوان یک طراح حرفه ای بهتر است در کنار طراحی خلاقانه و دستی، یادگیری و استفاده از نرم افزارهای کاربردی را برای شرایط خاص در برنامه ی خود قرار دهید تا با سرعت و امکانات بیشتری طراحی کنید.

سوالات متداول

  1. تفاوت نرم افزار متریکس و زیبراش چیست ؟

نرم افزار متریکس برای طراحی زیورآلات و نرم افزار زیبراش برای مجسمه سازی استفاده می شود و ویژگی های کاملا متفاوتی را ارائه می دهند.

در واقع زیبراش می تواند نسخه ای مکمل برای استفاده از بعضی امکانات اضافه باشد.

  1. آیا نرم افزارهای طراحی زیورآلات برای طراحی النگو و دستبند هم کارایی دارند ؟

این نرم افزارها یک ابزار برای طراحی و مدل سازی سه بعدی تمام آیتم های زیورآلات هستند و هیچ فرقی نمی کند که مدلی که شما می خواهید طراحی کنید ، انگشترنقره ، النگو یا آویزطلا باشد یا یک سرویس جواهر .

توجه! این مطلب یک رپورتاژ آگهی است و محتوای آن توسط تبلیغ دهنده نگارش شده است.
آی تی جو مسئولیتی در قبال صحت و سقم محتوای تبلیغاتی ندارد.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما