Web Analytics Made Easy - Statcounter

شکایت از اپل به دلیل ردیابی بدون اجازه فعالیت کاربران

نقض حریم خصوصی کاربران توسط اپل - Apple Privacy Invasion

در چند سال گذشته، اپل تمرکز تبلیغات خود را بر حفظ حریم خصوصی کاربران متمرکز کرده است. سازنده آیفون در اظهارات خود با سایر شرکت‌های فناوری بزرگ، به ویژه متا، مالک فیس بوک، بارها در مورد این موضوع بحث کرده است. تلاش‌های اپل برای محافظت از داده‌های کاربران، میلیاردها دلار کاهش درآمد برای پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک داشته است.

اما همان‌طور که مشخص است، اپل خودش اطلاعات کاربران را جمع‌آوری می‌کند، حتی اگر مشتریانش به صراحت تنظیمات خود را طوری تغییر داده باشند تا شرکت را از انجام این کار بازدارد. اکنون از اپل به خاطر شکایت شده است.

اپل جزئی‌ترین اقدامات کاربران را رصد می‌کند

توسعه دهندگان اپلیکیشن و محققین امنیتی شرکت نرم‌افزاری مایسک اخیرا دریافتند که iOS “هر اقدامی را که کاربر انجام می‌دهد” را از داخل یکی از برنامه‌های خود این شرکت برای اپل ارسال می‌کند. به گفته توسعه‌دهندگان، تلاش‌ها برای غیرفعال کردن این مجموعه داده‌ها، مانند انتخاب گزینه تنظیمات “غیرفعال کردن Analytics” بر ارسال این داده‌ها هیچ تأثیری نداشت.

از اپ استور گرفته تا اپلیکیشن سهام همه چیز توسط اپل کنترل می‌شود

داده‌های جمع‌آوری شده از کاربران آیفون کاملاً مفصل است. کاربری که به برنامه App Store در آیفون خود ورود می‌کند، داده‌های جستجوی او، آنچه را که روی آن ضربه زده است و مدت زمانی که برنامه را بررسی می‌کند، همه در زمان آنی برای اپل ارسال می‌شود. از اپلیکیشن سهام اپل استفاده می‌کنید؟ اپل فهرستی از سهام‌های تماشا شده کاربر، هر مقاله‌ای که در برنامه خوانده است و نام سهامی که جستجو کرده است دریافت می‌کند. بازه‌های زمانی که کاربر اطلاعات سهام را مشاهده کرده است، نیز ارسال خواهد شد. برخی از برنامه‌های اپل حتی اطلاعات دقیقی در مورد گوشی کاربر مانند مدل، وضوح صفحه و زبان صفحه کلید جمع آوری می‌کنند.

تیم مایسک این آزمایش را با استفاده از یک آیفون جیلبریک شده با iOS 14.6 انجام داد. این تیم فعالیت مشابه آیفون را با یک تلفن غیر جیلبریک با iOS 16 کشف کردند. با این حال، به دلیل رمزگذاری، آن‌ها نمی‌توانستند دقیقاً تعیین کند، چه داده‌هایی با استفاده از آخرین سیستم عامل بر روی دستگاه ارسال می‌شود.

privacy is King - تبلیغات اپل در مورد حریم خصوصی
حریم خصوصی پادشاه است. این است آیفون!

شکایت دسته جمعی از اپل به خاطر نقض قانون

به دنبال افشای این قضیه، یک شکایت دسته جمعی در روز پنجشنبه صورت گرفت که ادعا می‌کند اقدامات اپل نقض قانون حریم خصوصی ایالت کالیفرنیا است. این شکایت چندان بر این واقعیت متمرکز نیست که چرا اپل این داده‌ها را جمع آوری می‌کند. بلکه بر این تمرکز دارد که تنظیمات اپل مانند “Allow Apps to Request to Track” و “Share Analytics” به کاربران این تصور را می‌دهد که می‌توانند چنین ردیابی را غیرفعال کنند.

نباید خیلی تعجب آور باشد که اپل یا هر شرکت فناوری اطلاعات کاربران را جمع آوری می‌کند. با این حال، همانطور که تیم مایسک کشف کرد، اپل این داده‌ها را بدون توجه به تنظیمات کاربر و بدون اطلاع به او و برخلاف ادعاهای تبلیغاتی خود جمع‌آوری می‌کند، در حالی که ظاهراً به آن‌ها این امکان داده می‌شود که جمع آوری داده‌ها را غیرفعال کنند، که احتمالاً به آن‌ها تصویر نادرستی از حریم خصوصی می‌دهد.

what happens on your iPhone, stays on your iPhone beside hey google advertise - تبلیغ اپل مبتنی بر هرآنچه در آیفون خود انجام دهید، در آیفون شما خواهد ماند
هرآنچه در آیفون خود انجام دهید، در آیفون شما خواهد ماند!