Web Analytics Made Easy - Statcounter

اپل برنامه‌های خود در زمینه هوش مصنوعی مولد را گسترش می‌دهد

اپل می‌خواهد امکان اجرای هوش مصنوعی مولد در سخت‌افزار خود گوشی به جای مراکز داده را امکان‌پذیر کند.

اپل همچنان بی‌سروصدا در حال افزایش قابلیت‌های خود در زمینه هوش مصنوعی است و مجموعه‌ای از خریدها، استخدام کارکنان و به‌روز‌رسانی‌های سخت‌افزاری را انجام می‌دهد که برای آوردن هوش مصنوعی به نسل بعدی آیفون‌هایش طراحی شده‌اند.

داده‌های صنعت و مقالات آکادمیک و همچنین گزارش‌ها و اخبار تکنولوژی، نشان می‌دهد که شرکت کالیفرنیایی بیشترین توجه را بر روی مقابله با مشکل تکنولوژیکی اجرای هوش مصنوعی از طریق دستگاه‌های تلفن همراه متمرکز کرده است.

اپل در میزان سرمایه‌گذاری در هوش مصنوعی پیشتاز است

تحقیقات نشان می‌دهد که سازنده آیفون نسبت به شرکت‌های بزرگ فناوری رقیب در خرید استارت‌آپ‌های هوش مصنوعی فعال‌تر بوده و از ابتدای سال 2017 تاکنون 21 شرکت را خریداری کرده است. جدیدترین این خریدها، خرید استارت‌آپ WaveOne مستقر در کالیفرنیا در اوایل سال 2023 بود که به کمک هوش مصنوعی فشرده‌سازی ویدیویی را ارائه می‌دهد.

دنیل ایوز در Wedbush Securities گفت: «آن‌ها در حال آماده شدن برای ادغام شرکت‌های توجه هستند. من شوکه می‌شوم اگر امسال یک معامله قابل‌توجه انجام ندهند، زیرا یک مسابقه تسلیحاتی در هوش مصنوعی در جریان است و اپل قرار نیست از آن کنار بکشد.»

طبق یادداشت تحقیقاتی اخیر مورگان استنلی، تقریباً نیمی از آگهی‌های شغلی هوش مصنوعی اپل در حال حاضر شامل عبارت «یادگیری عمیق» است که به الگوریتم‌هایی مربوط می‌شود که هوش مصنوعی مولد را تقویت می‌کنند (مدل‌هایی که می‌توانند متن، صدا و کد شبیه انسان را در چند ثانیه منتشر کنند.) این شرکت، مدیر ارشد هوش مصنوعی گوگل، جان جیاناندریا را در سال 2018 استخدام کرد.

اپل در حوزه هوش مصنوعی مخفیانه پیشروی می‌کند

اپل معمولاً در مورد برنامه‌های هوش مصنوعی خود مخفیانه عمل می‌کند، حتی زمانی که رقبای بزرگ فناوری مانند مایکروسافت، گوگل و آمازون سرمایه‌گذاری‌های چند میلیارد دلاری را در فناوری‌های پیشرفته مطرح می‌کنند. اما طبق شایعات این شرکت در حال کار بر روی مدل‌های زبان بزرگ اختصاصی (LLM) خود است.

تیم کوک، مدیر اجرایی، تابستان گذشته به تحلیلگران گفت که «در حال انجام تحقیقات در طیف وسیعی از فناوری‌های هوش مصنوعی» و سرمایه‌گذاری و نوآوری «مسئولانه» در مورد فناوری جدید است.

به نظر می‌رسد هدف اپل بهره‌برداری از هوش مصنوعی مولد از طریق دستگاه‌های تلفن همراه است که به چت‌بات‌ها و برنامه‌های هوش مصنوعی اجازه می‌دهد تا بر روی سخت‌افزار و نرم‌افزار خود گوشی اجرا شوند نه اینکه توسط سرویس‌های ابری در مراکز داده کار کنند.

این چالش تکنولوژیک مستلزم کاهش اندازه مدل‌های زبان بزرگی است که هوش مصنوعی را تقویت می‌کنند و همچنین به پردازنده‌های با کارایی بالاتر نیاز دارد.

انتظار می رود کنفرانس جهانی توسعه دهندگان اپل در امسال رویدادی باشد که این شرکت آخرین سیستم عامل خود، iOS 18 را معرفی کند. تحلیلگران مورگان استنلی انتظار دارند که سیستم عامل اپل به سمت فعال کردن هوش مصنوعی مولد طراحی شود و می‌تواند شامل دستیار صوتی سیری مجهز به یک LLM ، باشد.

ایگور جابلوکوف، مدیر اجرایی گروه شرکتی هوش مصنوعی Pryon می‌گوید:«آن‌ها تمایل دارند که منتظر بمانند تا تکنولوژی با هوش مصنوعی تلاقی پیدا کند و بتوانند یکی از بهترین نمایش‌های فناوری را ارائه دهند.»

سخت‌افزار اپل برای پیاده‌سازی هوش مصنوعی مولد

اپل همچنین از تراشه‌های جدیدی رونمایی کرده است که قابلیت های بیشتری برای اجرای هوش مصنوعی مولد دارند. این شرکت گفت که پردازنده M3 Max آن برای مک‌بوک که در ماه اکتبر معرفی شد، تسک‌هایی را که قبلاً روی لپ‌تاپ امکان‌پذیر نبود را ممکن می‌کند، مانند تسک‌های موردنیاز توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی که با میلیاردها پارامتر داده کار می‌کنند.

تراشه S9 برای نسخه‌های جدید اپل واچ هم که در ماه سپتامبر رونمایی شد، به سیری اجازه می‌دهد بدون اتصال به اینترنت به داده‌ها دسترسی داشته باشد و آن را ثبت کند و تراشه A17 Pro در آیفون 15 که در همان زمان معرفی شد، دارای یک موتور عصبی است که به گفته شرکت دو برابر سریع‌تر از نسل های قبلی است.

دیلان پاتل، تحلیلگر شرکت مشاوره نیمه هادی SemiAnalysis می‌گوید: « تراشه‌های موجود در دستگاه های اپل، قطعاً از نقطه نظر طراحی و معماری بیشتر و بیشتر به سمت هوش مصنوعی گرایش پیدا می کنند.»

محققان اپل در ماه دسامبر مقاله‌ای را منتشر کردند که در آن اعلام کردند با استفاده از حافظه فلش پیشرفتی در اجرای LLM بر روی دستگاه داشته‌اند، به این معنی که اکنون پرامپت‌ها می‌توانند سریع‌تر و حتی آفلاین پردازش شوند.

اپل در ماه اکتبر، یک LLM منبع باز با همکاری دانشگاه کلمبیا منتشر کرد. مدل زبان‌بزرگ (فرت Ferret) در حال حاضر محدود به اهداف تحقیقاتی است و در واقع به عنوان یک جفت چشم دوم عمل می‌کند و به کاربر می‌گوید که به چه چیزی نگاه می‌کند، از جمله اشیاء خاص درون تصویر.

آماندا استنت، مدیر مؤسسه هوش مصنوعی دیویس در کالج کولبی، گفت: «یکی از مشکلات LLM این است که تنها راه برای تجربه جهان از طریق متن است. این چیزی است که فرت را بسیار هیجان‌انگیز می‌کند: می‌توانید به معنای واقعی کلمه زبان را به دنیای واقعی متصل کنید. استنت گفت، با این حال، در این مرحله، هزینه اجرای یک پرامپت از این نوع بسیار زیاد خواهد بود.» چنین فناوری می‌تواند به طور مثال به عنوان یک دستیار مجازی استفاده شود که حتی می‌تواند به کاربر بگوید در تماس ویدیویی طرف مقابل چه مارک پیراهنی پوشیده است و سپس خودکار آن را از طریق یک برنامه سفارش دهد!