Web Analytics Made Easy - Statcounter

اپل بی سر و صدا میلیاردها دلار در هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری کرده است

با این که چیز زیادی از اپل در حوزه هوش مصنوعی نشنیده‌ایم، اما این شرکت سرمایه‌گذاری کلانی در تحقیق و توسعه این حوزه داشته است.
هوش مصنوعی اپل - apple artificial intelligence

به گفته تیم کوک، اپل در حال سرمایه‌گذاری هنگفت در حوزه هوش مصنوعی است. مدیرعامل اپل در مصاحبه‌ای با رویترز گفت که هزینه 22/6 میلیارد دلاری آن برای تحقیق و توسعه ناشی از فناوری‌های هوش مصنوعی سرمایه‌گذاری از جمله هوش مصنوعی مولد است. این در پاسخ به تماس درآمد روز پنجشنبه بود، زمانی که کوک به سوالاتی در مورد رویکرد مصرف کننده اپل به هوش مصنوعی پاسخ داد.

تیم کوک مدیرعامل شرکت اپل - tim cook apple ceo

کوک در توضیح افزایش هزینه‌ها که امسال 3 میلیارد دلار افزایش یافته است، گفت:«ما به سرمایه‌گذاری و نوآوری و توسعه مسئولانه محصولات خود با این فناوری‌ها ادامه خواهیم داد تا به زندگی مردم کمک کنیم.» بدیهی است که ما سرمایه‌گذاری زیادی انجام می‌دهیم و در هزینه‌های تحقیق و توسعه که شما به آن نگاه می‌کنید، نشان داده می‌شود.

برخلاف شرکت‌های بزرگ فناوری مانند گوگل، متا و مایکروسافت که خیلی زود از هوش مصنوعی استفاده کردند و ابزارهای مولد هوش مصنوعی را راه‌اندازی کردند، اپل طبق عادت خود محتاطانه عمل کرده است.

در کنفرانس سالانه توسعه‌دهندگان اپل (WWDC)، اصطلاح AI حتی یک بار هم ذکر نشد. اما این بدان معنا نیست که اپل روی هوش مصنوعی برنامه‌ای ندارد. طبق گزارش‌ها، این شرکت یک چت‌بات اختصاصی، ظاهراً با نام Apple GPT توسعه داده است که احتمالاً برای Apple Care نیز استفاده شود. سوال بزرگی که در ذهن طرفداران اپل وجود دارد این است که آیا سیری نیز یک آپدیت برای هوش مصنوعی مولد دریافت خواهد کرد یا نه؟

در حالی که این روزها اصطلاح پر سر و صدای این حوزه هوش مصنوعی مولد است، اپل سایر انواع هوش مصنوعی را در محصولات خود برای سال‌ها به کار گرفت، مانند تشخیص خرابی آیفون‌ها و تشخیص صدای شخصی در iOS 17. اما اشاره خاص کوک به هوش مصنوعی مولد در تلاش‌های تحقیق و توسعه اپل، ممکن است به این معنی باشد که کاربران اپل در آینده نزدیک اپلیکیشنی بومی نظیر ChatGPT را در اکوسیستم اپل ببینند.

آی تی جو بستری جهت اطلاع رسانی، مدیریت و برگزاری وبینارهای تخصصی و آموزشی شما