Web Analytics Made Easy - Statcounter

هوش مصنوعی اپل توسط مراکز داده گوگل تامین می‌شود!

اتحاد غیرمنتظره: چرا گوگل و اپل در زیرساخت مراکز داده هوش مصنوعی با هم همکاری می‌کنند؟
مرکز داده - دیتاسنتر - اپل - گوگل

اپل این هفته از قابلیت‌های جدید هوش مصنوعی خود رونمایی کرد که شامل همکاری با OpenAI برای آوردن ChatGPT به آیفون‌ها بود. با این حال، در پشت صحنه اتفاقی عجیب‌ در حال رخ‌دادن است؛ اپل ماه‌هاست با گوگل رقیب دیرینه خود در این زمینه همکاری می‌کند!

وابستگی اپل به زیرساخت گوگل چیز جدیدی نیست

اپل سال‌هاست که برای ذخیره داده‌ها، برای مثال برای پشتیبان‌گیری‌های iCloud، به مراکز داده گوگل متکی است. این قرارداد به اپل امکان دسترسی به ماشین‌های گوگل را برای راه‌اندازی بسیاری از ویژگی‌های آیفون می‌دهد.

برای آموزش مدل‌های هوش مصنوعی جدید خود برای «هوش مصنوعی اپل»، اپل درخواست دسترسی بیشتری به واحدهای پردازش تانسور (TPU) گوگل کرد که تراشه‌های ویژه هوش مصنوعی هستند. این موضوع باعث ایجاد مشکلاتی در گوگل در ماه آوریل شد تا به ضرب‌الاجل اپل برسند. این وضعیت بحرانی بود و تیمی برای رسیدگی به این موضوع تشکیل شد.

اتکای شدید اپل به مراکز داده گوگل، نشان می‌دهد که اپل در توسعه زیرساخت هوش مصنوعی عقب است. آموزش مدل‌های بزرگ هوش مصنوعی نیازمند مراکز داده عظیمی است که شرکت‌هایی مانند گوگل سال‌هاست روی آن سرمایه‌گذاری کرده‌اند. اپل از طرف دیگر در حال جبران عقب‌افتادگی است و در حال حاضر به رقبای خود تکیه می‌کند.

اسناد فنی اپل به مشارکت گوگل اشاره می‌کند و ترکیبی از روش‌های آموزشی، از جمله TPUها و پردازنده‌های گرافیکی ابری/داخلی را ذکر می‌کند. در حالی که برخی از وظایف هوش مصنوعی بر روی خود دستگاه کاربر انجام می‌شوند، بارهای پردازشی سنگین‌تر در مراکز داده طراحی‌شده توسط اپل پردازش می‌شوند، اگرچه مکان این سرورها ناشناخته است.

مشارکت‌های غیرمنتظره در هوش مصنوعی

نیاز به رایانش ابری و تراشه‌های آموزش هوش مصنوعی، شرکت‌های فناوری را مجبور به همکاری با رقبای خود می‌کند. معامله اپل با OpenAI یک چت‌بات پیشرفته‌تر را در اختیار کاربران قرار می‌دهد، در حالی که OpenAI به پایگاه کاربری عظیم اپل دسترسی پیدا می‌کند.

به طور مشابه، مایکروسافت و اوراکل برای استفاده مایکروسافت از سرورهای ابری اوراکل برای بارهای کاری‌های OpenAI قرارداد امضا کردند.

همچنین بحث‌هایی در مورد آوردن هوش مصنوعی جمینای گوگل به دستگاه‌های iOS وجود داشت، اگرچه هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است. اپل تمایل خود را برای همکاری با گوگل در زمینه هوش مصنوعی در آینده ابراز کرده است.