Web Analytics Made Easy - Statcounter

AMD از نسل چهارم تراشه مرکز داده خود Epyc Genoa رونمایی کرد

تراشه مراکز داده (دیتاسنتر) اپیک ای ام دی

AMD نسل چهارم پردازنده مرکز داده Epyc خود را با مجموعه‌ای از ویژگی‌های جدید رونمایی کرده است که چالشی جدی برای اینتل ایجاد خواهد کرد.

تراشه‌های Epyc Genoa شامل 96 هسته، سرعت کلاک تا 4/4 گیگاهرتز و همچنین پشتیبانی از استانداردهای DDR5، PCIe 5.0 و Compute Express Link (CXL) هستند. این پردازنده‌ها در حال حاضر در سرورهای فروشندگانی از جمله Dell، HPE، لنوو و همچنین سرورهای ابری مانند گوگل و مایکروسافت درنظر گرفته شده‌اند.

سایت‌های بنچمارک تراشه گزارش می‌دهند که جنوا عملکرد بهتری نسبت به تراشه‌های زئون اینتل «Sapphire Rapids» که قرار است در نهایت در سال 2023 وارد بازار شوند، ارائه می‌دهد.

پردازنده های جدید با تراشه‌های 5 نانومتری TSMC ساخته شده‌اند و حول محور Zen 4، سریع‌ترین هسته AMD، ساخته شده‌اند که ادعا می‌شود 14 درصد بهبود عملکرد نسبت به Zen 3 ارائه می‌دهد.

این تراشه‌ها به طور مستقیم بازار مراکز داده را هدف قرار داده‌اند و از آخرین استانداردهای I/O، DDR5، PCIe 5.0 و Compute Express Link (CXL) پشتیبانی می‌کنند.

AMD‌ این تراشه‌ها را در رویداد زنده “together we advance_data centers” را به نمایش گذاشت و اعلامیه‌های شرکایش از جمله HPE ،Dell، گوگل کلود، مایکروسافت آژور، اوراکل کلود، سوپر میکرو و VMware را به نمایش گذاشت.

دل از این پردازنده‌ها در نسل بعدی سرورهای PowerEdge خود استفاده خواهد کرد، HPE آن‌ها را در سرورهای ProLiant Gen11 قرار می‌دهد و لنوو 21 ThinkSystems و ThinkAgile سیستم‌های جدید را بر اساس تراشه‌های جنوا معرفی کرده است.

گوگل کلود نیز گفته است که از جنوا در سرورهای Compute Engine و همچنین در فضای ابری خود استفاده خواهد کرد. مایکروسافت نیز جنوا را در ماشین‌های مجازی آژور نشان داد. اوراکل سیستم‌های E5 Oracle Cloud Infrastructure (OCI) مبتنی بر جنوا را معرفی کرد.

در نرم افزار، VMware از پشتیبانی و بهینه‌سازی vSphere 8 برای سری جنوا خبر داد.

دکتر لیزا سو، مدیر عامل AMD، گفت: «انتخاب پردازشگر مرکز داده مناسب مهم‌تر از همیشه است و پردازنده‌های نسل چهارم Epyc در هر بعدی از این حوزه پیشرو هستند. مرکز داده بزرگ‌ترین فرصت رشد و استراتژیک‌ترین اولویت AMD است و ما متعهد هستیم که AMD را با ارائه گسترده‌ترین انواع پردازنده‌های سریع و قابل تطبیق، انتخاب قطعی صنعت مرکز داده کنیم.»