Web Analytics Made Easy - Statcounter

تقریباً تمام شبکه‌های اجتماعی بین‌المللی از دسترس مردم خارج شده‌اند

از قریب به 16 سال قبل، محدودیت رسانه‌های اجتماعی بین‌المللی با فیلترینگ یوتیوب آغاز شد و از آن زمان تاکنون تقریباً تمامی شبکه‌های اجتماعی محبوب و پرمخاطب جهان یک به یک فیلتر شده‌اند و بدین ترتیب ارتباطات و کسب‌وکارهایی که بر بستر آن‌ها شکل گرفته بودند، از بین رفته‌اند.

روند فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی از سال 88 با فیسبوک آغاز شد و پس از آن وایبر، تلگرام، واتساپ و اینستاگرام نیز که هر یک در زمان فیلتر شدن محبوب‌ترین شبکه اجتماعی و پیام‌رسان کشور بوده‌اند، از دسترس کاربران خارج شده‌اند.

در حوادث اخیر حتی بسیاری از سرویس‌های گوگل که ماهیت پیام‌رسانی ندارند، مانند گوگل دیسکاور، گوگل ترنسلیت، گوگل درایو، گوگل مپ و … نیز چند روز فیلتر شده بودند که البته به جز گوگل پلی، مابقی رفع فیلتر شده‌اند.

سازمان نصر تهران در اینفوگرافیک زیر به شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های بین‌المللی فیلتر شده از قبیل یوتیوب، وایبر، تلگرام، واتساپ، اینستاگرام و … و تاریخ فیلتر آن‌ها اشاره کرده است.

تاریخ فیلتر شدن یوتیوب - توییتر - فیسبوک  - وایبر - تلگرام - اینستاگرام - واتساپ - اسکایپ - لینکدین - گوگل پلی - اپ استور - جیمیل - گوگل ادز - گوگل مپ - گوگل دیسکاور - گوگل ترنسلیت