Web Analytics Made Easy - Statcounter

راهنمای استفاده درست از هدفون برای کم کردن احتمال کاهش شنوایی

معمولا وقتی به ناشنوایی فکر میکنیم دلایل مختلفی مثل تصادفات، صداهای بلند یا مواد منفجره در ابتدا به ذهنمان میرسد. با این حال، شایع ترین علت کم شنوایی استفاده‌ی نادرست از هدفون است. با این حال، راه هایی وجود دارد که می توانید از گوش خود در برابر آسیب هدفون محافظت کنید و این آسیب ها را به حداقل برسانید.
خطرات استفاده از هدفون با صدای بلند

معمولا وقتی به ناشنوایی فکر میکنیم دلایل مختلفی مثل تصادفات، صداهای بلند یا مواد منفجره در ابتدا به ذهنمان میرسد. با این حال، شایع ترین علت کم شنوایی استفاده‌ی نادرست از هدفون است. با این حال، راه هایی وجود دارد که می توانید از گوش خود در برابر آسیب هدفون محافظت کنید و این آسیب ها را به حداقل برسانید.

خطرات استفاده از هدفون چیست؟

صدای هدفون های داخل گوشی بسیار بیشتر از هر صدایی است که به طور طبیعی نزدیک به قسمت داخلی گوش شما ایجاد می شود. امواج صوتی ساطع شده از بلندگوهای هدفون باعث لرزش شدید پرده گوش شما می شود. امواج ارتعاش می توانند از طریق یک سری استخوان های کوچک حرکت کنند و به بخشی از گوش به نام حلزون گوش منتقل شوند و به داخل آن نفوذ کنند.

حلزون گوش محفظه ای در گوش است که پر از مایع بوده و قسمت بیرونی آن دارای کرک است. هدفون، مایع را به لرزه در می آورد و موها را حرکت می دهد. هر چه صدای موسیقی شما بلندتر باشد، ارتعاشات شدیدتر خواهند بود. هرچه ارتعاشات قوی تر باشد، موهای داخل گوش شما بیشتر حرکت می کنند.

اگر زیاد یا برای مدت طولانی به صداهای بلند با هدفون گوش دهید، موهای حلزون گوش نسبت به ارتعاشات حساسیت خود را از دست می دهند. برخی صداها حتی ممکن است باعث شود سلول های شما شکل خود را تغییر داده و به نوعی تا شوند. گاهی اوقات بهبودی گوش های شما زمان می برد. با این حال، گاهی اوقات گوش های شما بهبود نمی یابند. این کم شنوایی پایدار نامیده می شود و هیچ درمانی وجود ندارد. ‌

تأثیر هدفون ها بر کاهش قدرت شنوایی به تدریج در یک دوره زمانی طولانی احساس می شود. اگر هر روز به موسیقی با صدای بلند گوش دهید، موهای روی حلزون شما شروع به جمع شدن کرده و به تدریج باعث کاهش شنوایی می شود. اغلب، موها به قدری خم می شوند که آسیب دائمی می شود. ‌

در آسیب شنوایی با هدفون، مدت زمان به اندازه بلندی صدا اهمیت دارد.  اگر شما در طول روز به صورت مداوم با صدای متوسط به گوش کردن موسیقی بپردازید همچنان احتمال آسیب شنوایی در شما وجود دارد و امکان دارد موهای حلزون گوش شما کم کم تا شوند.

چگونه با خیال راحت از هدفون استفاده کنم؟

اگر به طور منظم برای مدت طولانی به صداهای بلندتر گوش دهید، سریعتر به گوش خود آسیب می زنید. اولین کاری که می توانید برای کاهش احتمال کم شنوایی انجام دهید، گوش دادن به هدفون با صدای کمتر است. این کار را می توان با کم کردن صدا در خود دستگاه ها یا دستگاهی که با آن به آنها گوش می دهید انجام داد. ‌

علاوه بر این، در اینجا چند راه دیگر وجود دارد که می توانید به محافظت از گوش خود کمک کنید:

خرید هدفون رو گوشی: با استفاده از هدفون های رو گوشی، شما منبع نویز را از گوش خود دورتر کرده اید که همین کار باعث کاهش میزان آسیبی میشود که گوش کردن موسیقی با هدفون میتواند برای شما داشته باشد. کیفیت هدفون انتخابی هم میتواند روی میزان آسیب تاثیر داشته باشد بنابراین سعی کنید هدفون خود را میان برند های خوب و معتبر اتنخاب کنید. هدفون ریزر، هدفون تسکو، هدفون لیتو، هدفون جی بی ال میتوانند جزو انتخاب های خوب باشند.

هدفون حذف نویز: اغلب شما از هدفون خود با صدای بلند استفاده می کنید تا صداهای دیگر به گوش شما نرسند. هدفون‌های حذف نویز تمام صداهای خارجی را کاهش می‌دهد و به شما این امکان را می‌دهند که به موسیقی خود بدون اینکه نویز محیط بر آن غلبه کند در سطح پایین‌تری گوش دهید. خرید هندزفری دارای حذف نویز میتواند بسیار برای شما در محیط های شلوغ آرامش بخش باشد.

کاهش زمان گوش دادن به موسیقی با هدفون: این یک راه خوب دیگر برای کمک به گوش شما است. اگر به این نتیجه رسیده اید که بیشتر روز از هدفون استفاده می کنید، سعی کنید کم کم آن را کاهش دهید. یک قانون خوب این است که به صدای بلندتر از 60 درصد برای بیش از 60 دقیقه گوش ندهید.

یکی دیگر از راه های کاهش استفاده از هدفون خرید یک اسپیکر است که به کمک آن میتوان موزیک را با صدای بلند و کیفیت خوب گوش کرد. اسپیکر جی بی ال، اسپیکر لیتو، اسپیکر هارمن کاردن و… میتوانند شما را راضی نگه دارند و به شما لذت گوش کردن به موسیقی با کیفیت عالی را ببخشند.

اگر می‌خواهید از کم شنوایی دائمی جلوگیری کنید، از استفاده از هدفون خودداری کنید. استفاده از هدفون مانند قرار دادن بلندگوهای کوچک در گوش است و بی خطرترین راه برای گوش دادن به موسیقی است.

جمع بندی نهایی

چون که با هدفون به موسیقی گوش می دهید به این معنی نیست که حتما دچار کم شنوایی خواهید شد. با این حال،کم شنوایی به دلیل استفاده از هدفون شایع تر از آن چیزی است که فکر می کنید. با پیروی از چند دستورالعمل ساده، می توانید به کاهش احتمال کم شنوایی دائمی کمک کنید. ‌

به یاد داشته باشید که به هدفون خود با صدای متوسط ​​تا کم گوش دهید، از هدفون های روی گوشی و حذف نویز استفاده کنید و سعی کنید مدت زمانی را که با هدفون به موسیقی گوش میدهید را کاهش دهید.‌ هدفون های خود را از فروشگاه های معتبر مثل دیجی کالا، تکنولایف،جانبی، آهیل مارکت و غیره تهییه کنید تا از کیفیت آن مطمئن باشید. اگر فکر می کنید ممکن است شنوایی شما از طریق هدفون آسیب ببیند، حتماً در اسرع وقت به پزشک یا متخصص واجد شرایط مراجعه کنید.