Web Analytics Made Easy - Statcounter

زاکربرگ کارکنان متا را تهدید کرد: افراد زیادی هستند که نباید اینجا باشند!

خلاصه خبر

سال گذشته سال سختی برای متا بود. این غول فناوری با افت سهام، توقف استخدام، گردش مالی در مقیاس بزرگ و سرمایه‌گذاری ناموفق در فضای ارزهای دیجیتال مواجه شده است.

مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، در پرسش و پاسخ اخیر با کارمندان، تغییرات در رویکرد، سبک مدیریت و انتظارات کارکنان شرکت را مورد بحث قرار داد. در این جلسه به کارمندان متا اعلام شد که بسیاری از آن‌ها ممکن است دیگر مورد نیاز یا مورد استقبال این شرکت نباشند.

مارک زاکربرگ مدیرعامل شرکت متا (فیسبوک سابق)

متا تعدیل نیرو خواهد کرد

در طول جلسه، زاکربرگ صراحتاً به نیروی کار متا گفت:«… احتمالاً بعضی از شما تصمیم بگیرید که اینجا جای شما نیست.»

این بیانیه بر نیاز شرکت برای آماده شدن برای سختی‌های اقتصادی بیشتر تاکید می‌کند و همزمان استخدام‌های برنامه‌ریزی‌شده در سال 2022، از هدف اولیه 10000 نفر به بین 6000 تا 7000 استخدام در سال جاری یعنی حدود 30 درصد کاهش یافته است.

تمرکز زاکربرگ بر افزایش عملکرد و کاهش استخدام برای از بین بردن افراد ضعیف و کسانی که قادر به برآورده کردن اهداف جدید متا نیستند، طراحی شده است.

اظهارات او پس از کریس کاکس، مدیر ارشد اجرایی متا صورت گرفت که یادداشت قبل از جلسه او به کارمندان، قصد متا را برای «اولویت‌بندی بی‌رحمانه‌تر» و «داشتن تیم‌های کوچک‌تر، کم‌خرج‌تر و بهتر» مشخص می‌کرد.

علیرغم تغییرات پرسنلی و مدیریتی، یادداشت کاکس همچنین بر نیاز متا به گسترش تعداد پردازنده‌های گرافیکی در مراکز داده‌ این شرکت برای پشتیبانی از برنامه به سبک TikTok، Reels و همچنین برای تقویت هوش مصنوعی که وظیفه دارد فیدهای محبوب از حساب‌های فیسبوک و اینستاگرام کاربران را منتشر کند، تاکید کرد.

متا هدست واقعیت ترکیبی خواهد ساخت

علاوه بر خدمات فعلی متا مبتنی بر رسانه‌های اجتماعی، بخش سخت افزار این شرکت نیز بر ارائه یک هدست واقعیت ترکیبی (mixed reality) به بازار متمرکز شده است. هدست نسل بعدی با نام مستعار «کامبریا» ظاهراً دارای 16 دوربین و همچنین قابلیت ردیابی چشم و صورت خواهد بود. این هدست قرار است در نیمه دوم سال 2022 با قیمت اولیه 799 دلار عرضه شود.

هدست واقعیت مجازی - واقعیت ترکیبی - واقعیت افزوده - متا (فیسبوک)

بسیاری از تغییرات اعلام شده به منظور کمک به متا برای پس گرفتن عرصه از رقبا و افزایش رشد درآمد برای باقی مانده سال و بعد از آن است. احتمال دارد این جملات محکم زاکربرگ و همکارش برای جذب سرمایه‌گذاران و سهامداران طراحی شده باشد، اما بدون شک کارمندان متا دوباره رزومه خود را بررسی می‌کنند یا به دنبال فرصت‌های شغلی امن‌تر و پایدارتر می‌گردند. جملاتی از این دست صرفاً هشداری نیست که تغییر در راه است، بلکه نشانه این است که تغییر در حال حاضر آغاز شده و اخراج نیروها اجتناب ناپذیر است.