Web Analytics Made Easy - Statcounter

مدیرعامل یوتیوب استعفا می‌دهد

سوزان ووجیتسکی یکی از سرشناس‌ترین زنان دنیای فناوری و از قدیمی‌ترین کارمندان گوگل، از استعفای خود از یوتیوب خبر داد
سوزان ووجیتسکی یکی از سرشناس‌ترین زنان دنیای فناوری و از قدیمی‌ترین کارمندان گوگل، از استعفای خود از یوتیوب خبر داد

تغییرات بزرگی در یوتیوب در راه است زیرا سوزان وویچیکی 54 ساله مدیرعامل کهنه‌کار این شرکت از سمت خود کناره‌گیری و گوگل را ترک می‌کند.

وبلاگ یوتیوب مطلبی را منتشر کرد که در آن ووجیتسکی از کناره‌گیری خود خبر می‌دهد تا بتواند بیشتر بر موضوعات شخصی مانند خانواده، سلامتی و پروژه‌های شخصی مورد علاقه‌اش تمرکز کند. رهبر جدید یوتیوب «نیل موهان»، یکی از نائب‌رئیسان قدیمی یوتیوب خواهد بود که 15 سال در گوگل کار کرده است.

سوزان ووجیتسکی از نخستین کارمندان گوگل به شمار می‌آید

ووجیتسکی شانزدهمین کارمند گوگل است که یک سال قبل از استخدامش در این شرکت، گاراژ پدرش را به لری پیج و سرگئی برین بنیانگذاران سرشناس گوگل اجاره داده بود و آن‌ها اولین دفتر گوگل را در گاراژ خانواده ووجیتسکی راه‌اندازی کردند.

ووجیتسکی زمانی به گوگل پیوست که این شرکت هیچ درآمدی نداشت و از آن روز تا الان به مدت 25 سال در این شرکت بوده است یعنی تقریباً تمام تاریخچه آن.

سمت‌های ووجیتسکی در دوران حضورش در گوگل

اولین سمت وویجستکی، اولین مدیر بازاریابی گوگل در سال 1999 بود و در سال 2003 اولین مدیر محصول گوگل ادسنس شد. ووجیتسکی بخش زیادی از اعتبار خود را از ایده خرید یوتیوب در سال 2006 دارد و او بود که این خرید 1/65 میلیارد دلاری و همچنین خرید 3/1 میلیارد دلاری شرکت تبلیغاتی دابل‌کلیک (DoubleClick) در سال 2007 را مدیریت کرد. 8 سال پس از خرید یوتیوب، یعنی از سال 2014 او به عنوان مدیرعامل بزرگترین سایت ویدیویی جهان انتخاب شد.

در زمان مدیریت ووجیتسکی سرویس‌های زیادی به یوتیوب اضافه شد

ووجیتسکی کنترل یوتیوب را زمانی به دست آورد که قبلاً یک برند پرآوازه بود و سایت شماره 3 در جهان پس از گوگل و فیس‌بوک به شمار می‌آمد. او از سال 2015 بر گسترش چشمگیر سرویس یوتیوب نظارت داشت که به راه‌اندازی سرویس بدون تبلیغ یوتیوب پریمیوم، یوتیوب موزیک، یوتیوب گیمینگ و یوتیوب کیدز منتج شد.

همچنین سرویس‌های YouTube TV به عنوان جایگزینی برای تلویزیون کابلی در سال 2017، YouTube Stories (برای رقابت با اسنپ چت) در سال 2018 و YouTube Shorts (برای رقابت با تیک‌تاک) در سال 2021 راه‌اندازی شدند.

البته موج عظیم محصولات ووجیتسکی همه برنده نبودند. YouTube Originals، YouTube Gaming و YouTube Stores همه ناموفق بوده‌اند. با این حال به نظر نمی‌آید یوتیوب هیچ‌وقت تغییری ایجاد کرده باشد که در کاربری اصلی‌اش بحث‌برانگیز باشد، مگر تصمیم برای حذف شمارنده دیسلایک در سال 2021 که می‌تواند یک تغییر دردناک باشد. خط‌مشی‌های تعدیل محتوای یوتیوب نیز اغلب به‌طور نادرست اجرا می‌شوند و گیج‌کننده هستند.

روزهای سختی در انتظار یوتیوب خواهد بود

ووجیتسکی در حالی که یوتیوب خود را برای یکی از بزرگترین نبردهای خود آماده می‌کند، آن را ترک خواهد کرد. برای اولین بار پس از سال‌ها، تسلط یوتیوب بر ویدیو توسط برنامه چینی تیک‌تاک تهدید می‌شود. این سایت در بین جوانان بسیار محبوب است و طبق گزارش‌ها، کاربران سنین 4 تا 18 سال بیشتر از یوتیوب در تیک‌تاک صرف می‌کنند. تیک‌تاک با ویدیوهای کوتاه و یک رابط کاربری اعتیاد آور شروع به کار کرد.

از آن‌جایی که این سرویس مورد توجه قرار گرفت، این سرویس به سرعت محدودیت‌های زمان ویدیوهای خود را کاهش داد و امروزه نسخه دسکتاپ آن شبیه یک کپی تقریباً دقیق از یوتیوب به نظر می‌رسد. در نهایت در آینده تفاوت زیادی بین این دو سرویس ویدیو وجود نخواهد داشت و یوتیوب باید برای این رقابت سخت آماده شود؛ البته با فرض اینکه تیک‌تاک توسط دولت ایالات متحده ممنوع اعلام نشود.

ووجیستکی همچنان به گوگل مشاوره خواهد داد

ووجیتسکی نیز برای مدت کوتاهی در یوتیوب باقی خواهد ماند تا به روند انتقال مدیریت کمک کند و پس از آن با این که نقش تمام‌وقت در گوگل نخواهد داشت، با تصمیم ساندار پیچای موافقت کرده است که نقش مشاوره‌ای در سراسر گوگل و شرکت آلفابت را ایفا کند.