Web Analytics Made Easy - Statcounter
دیتاسنتر زیر آب چاینا تلکام و هایلندر

چین کار ساخت مرکز داده زیردریایی را آغاز کرد

کار بر روی ساخت اولین مرکز داده تجاری زیر آب در جهان، در سواحل جزیره هاینان چین آغاز شده است.
کار بر روی ساخت اولین مرکز داده تجاری زیر آب در جهان، در سواحل جزیره هاینان چین آغاز شده است.

شرکتی چینی با نام COOEC ساخت یک مرکز داده در مقیاس کامل را در تیانجین لینگانگ آغاز کرده است تا طبق پروژه ای که در ماه می 2021 معرفی شد در عمق 20 متری آب در سواحل بندر تجارت آزاد هاینان مستقر شود. شرکت هایلندر، پیش از این آزمایش‌های بسیاری را بر روی تجهیزات مرکز داده انجام داده است که تا در محفظه زیردریایی به‌طور مؤثری توسط آب دریای اطراف خنک شوند.

البته مفهوم مراکز داده زیر آب نخستین بار در پروژه ناتیک مایکروسافت مطرح شده است اما کاربری تجاری و عملی برای اولین بار در حال پیاده سازی است.

هایلندر در ماه ژانویه قراردادهایی را برای ساخت یک تاسیسات زیرآبی متشکل از 100 مرکز داده ماژولار، که هر کدام شامل رک‌ها و سرورها هستند، امضا کرد که با کابل‌های برق و دیتا به زمین متصل می‌شوند و از انرژی هسته‌ای هاینان برای الکتریسیته استفاده می‌کنند.

طبق اطلاعیه مطبوعاتی COOEC، کابین ها 1300 تن وزن دارند و از طریق مخزنی با قطر 3.6 متر به زمین متصل می شوند. COOEC می‌گوید که این بزرگترین کابین داده زیردریایی در جهان خواهد بود – اگرچه با بازنشستگی آخرین مرکز داده ناتیک مایکروسافت در سال 2020، این تنها مرکز داده زیردریایی در کنار پروژه آزمایشی کوچک‌تر هایلندر خواهد بود.

دیتاسنتر زیر آب چاینا تلکام و هایلندر

COOEC و هایلندر مجبور شده اند سیستمی را ایجاد کنند که ساختار و مهرهای آن بتواند فشار آب دریا و خوردگی را تحمل کند .

به عنوان یک شرکت تجهیزات مهندسی دریایی، COOEC مسئول طراحی، تهیه، ساخت، آزمایش، حمل و نقل زمینی و تعمیر کشتی اولین دسته ازاین مرکز داده های ماژولار خواهد بود.

هایلندر مزایایی از جمله مصرف کم انرژی و آب، هزینه ساخت کم، صرفه جویی در زمین و قابلیت اطمینان بالا را عنوان می کند: “این مرکز داده سبک جدیدی از مهندسی است که به طور موثر در انرژی و منابع صرفه جویی می‌کند و فناوری کلان‌داده و مرکزداده سبز را ادغام می کند.»