Web Analytics Made Easy - Statcounter
WLAN vs Wi-Fi

WLAN چیست؟ چه تفاوتی با Wi-Fi دارد؟

گرچه اغلب اصطلاحات WLAN ‌و Wi-Fi به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما این دو مفهوم ارتباطات بی‌سیم با هم تفاوت دارند
گرچه اغلب اصطلاحات WLAN ‌و Wi-Fi به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما این دو مفهوم ارتباطات بی‌سیم با هم تفاوت دارند

قبل از این که به مقایسه‌ی دو مفهوم WLAN و Wi-Fi پرداخته شود، بهتر است ابتدا ماهیت هر یک از آن‌ها توضیح داده شود.

WLAN چیست؟

WLAN مخفف Wireless LAN به معنی LAN بی‌سیم است. LAN هم مخفف Local Area Network به معنی شبکه محلی است که منظور از Local (محلی) به معنی حداکثر محیط جغرافیایی در یک ساختمان یا محوطه آن است. پس هر مفهوم بی‌سیمی به WLAN اشاره نخواهد کرد و WLAN زیرمجموعه‌ای از فناوری‌های بی‌سیم است و می‌تواند با روش‌های مختلف بی‌سیم پیاده‌سازی شود.

به عنوان مثال پروژه‌های کنترل روشنایی یا سیستم هشدار ساختمان‌ها می‌تواند با استفاده از WLAN انجام شود. این WLAN ها از فناوری‌های مختلف رادیویی استفاده می‌کنند و هیچ ارتباطی با Wi-Fi ندارند. در واقع، نوعی روتر بین شبکه LAN و فرستنده و گیرنده بی‌سیم قرار می‌گیرد. پس WLAN شبکه‌ای است که به جای سیم‌کشی برای اتصال شبکه محلی از فناوری رادیویی و بی‌سیم استفاده می‌کند.

Wi-Fi چیست؟

به زبان ساده Wi-Fi یک فناوری بی‌سیم شبکه است که به دستگاه‌هایی مانند رایانه (لپ تاپ و دسکتاپ)، گوشی‌های هوشمند، گجت‌ها و سایر تجهیزات (چاپگرها و دوربین‌های فیلمبرداری) اجازه می‌دهد تا با اینترنت ارتباط برقرار کنند. این فناوری علاوه بر اتصال به اینترنت، به این دستگاه‌ها امکان می‌دهد تا اطلاعات را با یکدیگر مبادله کنند.

WLAN در آیفون به چه معناست؟

در برخی از محصولات تجاری از واژه WLAN به جای Wi-Fi استفاده می‌شود. به عنوان مثال در برخی از گوشی‌های آیفون و نسخه‌های iOS از واژه WLAN استفاده شده است که در این محصولات معنای همان اتصال Wi-Fi می‌دهد.

تعریف تخصصی Wi-Fi

اما اگر بخواهیم به صورت تخصصی آن را معرفی کنیم، در واقع Wi-Fi عنوان تجاری برای استاندارد بی‌سیم 802.11 است. در طول سال‌ها، Wi-Fi شاهد تحولات مختلف بوده که در استاندارد جدید 802.11ax به اوج خود رسیده است. هر نسخه از استاندارد بی‌سیم 802.11 برای سازگاری با استاندارد اترنت 802.3 (رایج ترین نوع LAN) نوشته شده است.

تفاوت وای فای و وایرلس لن | difference between Wi-Fi and WLAN
تفاوت پیاده سازی Wi-Fi و WLAN

Wi-Fi یک زیرمجموعه از WLAN به حساب می‌آید

شبکه‌های Wi-Fi زیرمجموعه‌ای از WLAN هستند که از استاندارد 802.11 پیروی می‌کنند. اما نکته مهم این است که Wi-Fi تنها نوع WLAN نیست. به عنوان مثال شبکه آلارم یک ساختمان دارای طیف فرکانس منحصر به‌فرد خود خواهد بود و در حالی که یک WLAN است، Wi-Fi به شمار نمی‌آید.

به جرات می‌توان گفت که امروزه Wi-Fi تقریباً تنها نوعی از WLAN است که مستقیماً به مشتریان و کاربران خدمات‌رسانی می‌کند، در حالی که اکثر WLAN های دیگر به گره‌های بدون کلاینت و مشتری سرویس می‌دهند.

wlan vs wifi vs wireless
فناوری Wi-Fi زیرمجموعه WLAN است

امیدواریم که این مقاله تفاوت بین WLAN و Wi-Fi را برای شما به خوبی روشن کند. در پایان ذکر این نکته اهمیت دارد که هنگامی که از WLAN های متعدد و همزمان در یک محیط استفاده می‌شود، باید نحوه تعامل آن‌ها را در نظر گرفت.

اگر ابزارهای وای فای فعال شوند، WLAN‌های روشنایی یا زنگ هشدار دچار تداخل نمی‌شوند، زیرا هر دو در محدوده فرکانس متفاوتی قرار دارند. اما، اگر بخواهیم دو WLAN همزمان از یک نوع را اجرا کنیم، مشکل‌ساز می‌شود. درست همانطور که دو شبکه Wi-Fi در یک محیط می‌توانند عملکرد یکدیگر را خراب کنند، همین امر در مورد دو WLAN برای روشنایی، دو WLAN برای زنگ هشدار یا هر نوع دیگر از WLAN که از فرکانس مشابهی استفاده می‌کنند، صادق است. بنابراین طراحی هر WLAN نیاز به طراحی مناسب دارد و باید به WLAN های دیگر در همان فضا احترام بگذارد.