Web Analytics Made Easy - Statcounter

Wi-Fi 7 سرعت انتقال بی‌سیم را به 5/8 گیگابیت در ثانیه می‌رساند

وای فای ۷ - wi-fi 7

خلاصه خبر

اینتل جدول زمانی خود را برای عرضه رایانه‌های شخصی دارای Wi-Fi 7 به بازار اعلام کرده و قول داده است که اتصالات پایدارتر و به طور قابل توجهی سریع‌تر برای دستگاه‌های بی‌سیم برقرار شود. چند شرکت دیگر نیز در حال حاضر برای ارائه Wi-Fi 7 مشغول هستند، هرچند هنوز مشخصات نهایی آن توسط IEEE آماده نشده باشد.

برنامه‌های اینتل برای Wi-Fi 7

اینتل اعلام کرد که باید تا سال 2024 یا 2025 دسکتاپ و لپ‌تاپ با قابلیت Wi-Fi 7 را آماده کند. جدیدترین استاندارد اتصال بی سیم که 802.11be نیز نامیده می‌شود، می‌تواند اتصالات را دو برابر سریعتر از Wi-Fi 6 و 6E Wi-Fi ارائه دهد.

موسسه مهندسین برق و الکترونیک (IEEE) انتظار دارد مشخصات Wi-Fi 7 را در سال 2024 نهایی کند، با این حال برخی از سازندگان در حال حاضر با پیش‌نویس مشخصات این استاندارد کار می‌کنند.

در یک کنفرانس مطبوعاتی، اریک مک لافلین، معاون راهکارهای بی‌سیم اینتل، برنامه‌های این شرکت برای Wi-Fi7 را تایید کرد.

او گفت: «Wi-Fi-7 تا سال 2024 در رایانه‌های شخصی مانند لپ‌تاپ‌ها به کار گرفته خواهد شد… ما انتظار داریم که این استاندارد در سال 2025 به شکلی پررنگ در بازارهای جهانی ظاهر شود.»

مشخصات احتمالی Wi-Fi 7

سرعت Wi-Fi 7 می تواند به 5.8 گیگابیت در ثانیه برسد. با استفاده همزمان از باندهای فرکانسی 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز و 6 گیگاهرتز جدیدتر، به اتصالات سریع‌تری دست می‌‌یابد که می تواند دستگاه‌هایی را با تداخل کمتر مرتبط کند. Wi-Fi 7 علاوه بر پهنای باند کانال 20، 40، 80 و 160 مگاهرتز، می‌تواند از کانال 320 مگاهرتز استفاده کند. دستگاه‌های سازگار باید امکان سوئیچینگ هوشمند بین باندها را برای مدیریت بهتر ترافیک فراهم کنند.

با کانال‌های 320 مگاهرتز، احتمالاً شاهد استفاده‌های جدیدی از وای‌فای خواهیم بود که در آن می‌توان کارهایی مانند تشخیص اینکه آیا فردی در اتاق است، چند نفر در آنجا هستند و اینکه آیا در حال حرکت هستند یا نه، انجام داد.

ممکن است Wi-Fi 6E قربانی استاندارد جدید شود

استاندارد کنونی Wi-Fi 6 به سختی دو سال از عمر آن می‌گذرد. این استاندارد در ابتدا از باندهای 2.4 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز برای دسترسی بهتر نسبت به Wi-Fi 5 استفاده می‌کرد، اما Wi-Fi 6E بعداً برای کمک به تراکم ترافیک، سازگاری با 6 گیگاهرتز را اضافه کرد. ولی متأسفانه، تاریخ معرفی Wi-Fi 6E به موقع نبود، زیرا شوک‌های همه‌گیری به زنجیره تامین، تولید سخت‌افزار مورد نیاز را دشوار می‌کرد.

از این رو ممکن است برخی از تولیدکنندگان آن را به نفع Wi-Fi 7 نادیده بگیرند، اما گزارش‌های سال گذشته نشان می‌دهد که آیفون 14 در پاییز امسال از Wi-Fi 6E پشتیبانی می‌کند و این می‌تواند به توسعه آن در بقیه بازار کمک کند. شایعات قبلی حاکی از آن بود که آیفون 13 دارای استاندارد خواهد بود، اما این موضوع محقق نشد. شایعه شده است که هدست واقعیت ترکیبی اپل نیز از Wi-Fi 6E استفاده خواهد کرد.

آیفون ۱۴ - iphone 14

Wi-Fi 7 به زودی در بازار خواهد بود

کوالکام از سال 2019 در مورد Wi-Fi 7 صحبت کرده است، در آن زمان این شرکت ادعا کرد که می‌تواند با این استاندارد، سرعت‌های انتقال داده سیمی را شکست دهد. در نمایشگاه MWC در اسفندماه، کوالکام از تراشه FastConnect 7800 با قابلیت Wi-Fi 7 رونمایی کرد که قصد دارد آن را از این پس در اکثر دستگاه‌های بی‌سیم قرار دهد.

qualcomm fastconnect 7800

H3C، شرکت چینی شبکه نیز ماه گذشته روتر Wi-Fi 7 Magic BE18000 را معرفی کرد. این می‌تواند اولین مودم موجود در این استاندارد باشد. بسته به باند فرکانس، حداکثر نرخ سرعت انتقال داده آن بین 1148 مگابیت در ثانیه و 11530 مگابیت در ثانیه خواهد بود که سرعتی بسیار قابل توجه است.