Web Analytics Made Easy - Statcounter

چرا ویدیو مارکتینگ در سال 2023 از نان شب هم واجب‌تر است؟

بازاریابی محتوایی روشی شناخته‌شده برای آگاهی از برند و دستیابی به مخاطبان هدف است و ویدیو مارکتینگ نمونه‌ای از این نوع بازاریابی است که به دلیل بهره‌وری آن، مورد توجه عده زیادی از متخصصان و حتی موتورهای جست‌وجو قرار گرفته است.

طبق گزارش Demand Metric، حدود ۸۳% از بازاریابان بیان کرده‌اند که ویدیو مارکتینگ نسبت به دوران گذشته اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده‌ و آمار  WYZOwl نشان می‌دهد که87% از کسب‌وکارها از ویدیو به‌عنوان یکی از ابزارهای بازاریابی استفاده می‌کنند. در این مقاله به دلایل اهمیت ویدیو مارکتینگ پرداخته‌ایم.

6 دلیل اهمیت ویدیو مارکتینگ

ویدیوها معمولاً در یوتیوب و شبکه‌های اجتماعی منتشر می‌شوند و می‌توانند در انواع وبینارها، کلاس‌های آموزشی، لایو و… اجرا شوند. نکته حائز اهمیت درمورد ویدئوها این است که اجرای آن‌ها و بهره‌مندی از مزیت‌های آن‌ها روز‌به‌روز آسان‌تر می‌شود. در ادامه به 6 دلیل پرداخته‌ایم که چرا ویدئو مارکتینگ در عصر امروز اهمیت زیادی پیدا کرده است؟

ویدیو مارکتینگ

۱) ویدیو برای برند اعتبار ایجاد می‌کند

یکی از اهداف کلیدی بازاریابی برای هر برندی، جلب اعتماد مشتری است. شما باید خود را به‌عنوان یک برند معتبر در ذهن مخاطب تثبیت کنید و بازاریابی ویدئویی می‌تواند در انجام این کار بسیار کمک‌کننده باشد. ویدئوها نه‌تنها اطلاعات را ارائه می‌دهند، بلکه به ارتباط برند شما با مخاطبان هدف نیز کمک می‌کنند. اهمیت ویدئو مارکتینگ در این است که مخاطبان شما را درگیر کرده و باعث ایجاد رابطه‌ای طولانی‌مدت می‌شود.

تبلیغات ویدیویی می‌تواند به‌عنوان رسانه‌ای برای به‌اشتراک‌گذاشتن ارزش‌ها و دیدگاه‌های کسب‌وکار شما، برقراری ارتباط با مخاطبان هدف، رفع نیازها و جلب اعتماد آن‌ها به برند شما استفاده شود.

۲) ویدیو راه‌حل بسیار خوبی برای شرح محصولاتتان است

ویدیو مارکتینگ ابزار مفیدی برای آموزش پرسونای خریداران جهت استفاده از محصولات کسب‌وکارتان است. طبق آمار WYZOwl، حدود 94% از بازاریابان بیان کرده‌اند که استفاده از ویدئو به افزایش درک کاربران از محصولات یا خدماتشان کمک کرده است. مشتریان زمانی محصولات شما را خریداری می‌کنند که متوجه شوند آن کالا چیست و چگونه به آن‌ها کمک می‌کند و تعجبی ندارد که ویدئو در این مسیر بسیار کمک‌کننده عمل می‌کند.

۳) ویدیو بازگشت سرمایه خوبی را رقم می‌زند

بازگشت سرمایه ویدیو مارکتینگ به چندین مورد ازجمله کیفیت ویدئو و استراتژی بازاریابی محتوایی شما بستگی دارد؛ باوجوداین، 83% از پاسخ‌دهندگان به نظرسنجی WYZOwl اعلام کرده‌اند که ویدیو بازگشت سرمایه خوبی را رقم می‌زند. ممکن است تصور کنید که تولید ویدئو پرهزینه و زمان‌بر است، اما امروزه فناوری‌های زیادی به وجود آمده‌اند که امکان ایجاد ویدئوی خوب را سریع و بدون بودجه زیاد فراهم می‌کنند. جالب است بدانید که 80% از بازاریابان معتقدند که ویدئو مستقیماً روی افزایش فروش تأثیرگذار است.

۴) ویدیو انواع مختلفی دارد

امروزه برای استفاده از ویدئو مارکتینگ روش‌های زیادی وجود دارد؛ این بدان معناست که یافتن روشی مطابق با اهداف بازاریابی شرکت شما بسیار آسان  است. شاید رایج‌ترین روش، استفاده از YouTube باشد، اما وجود شبکه‌های اجتماعی‌ای مانند اینستاگرام این امر را به‌خصوص برای ما ایرانیان راحت‌تر کرده‌ است. از طرفی شما می‌توانید از رسانه‌های پرمخاطب آپارات و فیلیمو یا همان تبلیغات ویدئویی صباویژن استفاده کنید.

۵) کاربران ویدیو را می‌پسندند

همان‌طور که امروزه فناوری ضبط ویدئو آسان شده، تماشای این محتواها نیز برای مردم خیلی راحت امکان‌پذیر است. آمارهای زیادی وجود دارد که این موضوع را نشان می‌دهد. در ادامه به برخی از قانع‌کننده‌ترین آ‌ن‌ها اشاره کرده‌ایم:

  • وبلاگ رسمی YouTube می‌گوید که مردم روزانه بیش از یک میلیارد ساعت محتوای یوتیوب را تماشا می‌کنند.
  • Twitter بیان می‌کند که روزانه 2میلیارد ویدئو در این پلتفرم توسط کاربران مشاهده می‌شود. علاوه‌بر‌این، توییت‌های دارای ویدئو 10 برابر بیشتر از توییت‌های بدون ویدئو تعامل دارند.
  • Digiday می‌گوید روزانه بیش از ۸میلیارد ویدئو در فیس‌بوک مشاهده می‌شود و جالب اینجاست که 85% از این موارد بدون صدا دیده می‌شوند.
  • براساس گزارش آپارات، از تیر 1399 تا تیر 1400، آپلود ویدئو در این پلتفرم به 72میلیون دقیقه در سال رسید که رشد 24درصدی آن را نشان می‌دهد.

حال بدیهی است که بگوییم اگر ویدئو نمی‌سازید، یکی از محبوب‌ترین روش‌های تولید و مصرف محتوا را از دست می‌دهید.

۶) ویدیو برای سئو عالی عمل می‌کند

نه‌تنها کاربران بلکه موتورهای جست‌وجو نیز ویدئو را می‌پسندند. ویدیوها باعث می‌شوند که زمان صرف‌شده توسط بازدیدکنندگان در سایت افزایش یابد و قرارگرفتن کاربران در سایت شما به‌مدت طولانی‌تر، به موتورهای جست‌وجو این سیگنال را می‌دهد که سایت شما محتوای خوبی دارد. Moovly اعلام می‌کند که اگر ویدئویی در سایت خود به اشتراک بگذارید، احتمال اینکه در جایگاه‌های بالاتر صفحۀ سرچ گوگل ظاهر شوید ۵۳ برابر بیشتر است.

اگر می‌خواهید در صفحه‌ای از سایت کسب‌وکارتان رتبه بالاتری کسب کنید، یک ویدئو در آن صفحه قرار دهید و نتیجه را مشاهده کنید. زمانی که در سایت خود ویدئو قرار می‌دهید، نه‌تنها باعث افزایش ترافیک آن می‌شوید، بلکه درآمد و آگاهی از برند خود را نیز بهبود می‌بخشید.

آیا آماده سرمایه‌گذاری در بازاریابی ویدیویی هستید؟

حال که به اهمیت ویدیو مارکتینگ برای کسب‌وکار خود پی برده‌اید، می‌دانید که ویدئو راهی عالی برای دسترسی به مخاطبان هدف خواهد بود. امروزه ایجاد و به‌اشتراک‌گذاری محتوای ویدئویی باکیفیت برای کسب‌وکارها آسان‌تر از همیشه است؛ بنابراین اگر هنوز ویدئو را به‌عنوان بخشی از استراتژی محتوای خود در نظر نگرفته‌اید، یک بار آن را امتحان کنید.