Web Analytics Made Easy - Statcounter
چرا PUE فقط بیانگر بهره‌وری بخشی از مصرف انرژی مراکزداده است؟

چرا PUE فقط بیانگر بهره‌وری بخشی از مصرف انرژی مراکزداده است؟

اثربخشی مصرف برق (PUE) یکی از مهم ترین شاخص ‏های اصلی عملکرد است که نشان می‌دهد یک مرکز داده چگونه از انرژی به طور کارآمد استفاده می‌کند. PUE نسبتی است كه به عنوان توان مصرفی يک مركزداده (Total Load) تقسيم بر توان مصرفي تجهيزات IT آن (IT Load) تعريف می‌شود. این شاخص به طور خاص نشان می‌دهد که در مقایسه با کل توان مصرفی در سیستم‌های سرمایشی، روشنایی، شبکه برق و …، تجهیزات اصلی IT چه میزان از انرژی را مصرف می‌کنند. هر چه این شاخص به 1 نزدیک‌تر باشد، مرکزداده از بهره‌وری انرژی بالاتری برخوردار است. با اتخاذ بهترین روش‌ها، دستیابی به میانگین PUE سالانه 1.1 و حتی پایین‌تر امکان پذیر است.

pue دیاگرام در واحد برق مرکز داده

دانستن  PUE مفید است، اما لازم است در هنگام تفسیر، به آنچه واقعا نشان می‌دهد، دقت شود. واقعیت آن است که PUE فقط نسبت توان فعال اندازه‌گیری شده بر حسب وات (W) است، در حالی که توان تامین شده برای مرکزداده از دو توان فعال و راکتیو تشکیل شده است. توان راکتیو کار واقعی در مرکزداده انجام نمی ‏دهد ولی برای حفظ ثبات ولتاژ در شبکه نیاز به تأمین بارهای القایی یا خازنی است.

بارهای القایی معمول در یک مرکز داده شامل انواع موتورها در سیستم سرمایشی و تهویه است در حالی که واحدهای منابع تغذیه سرور‏های کامپیوتر نمونه‌های خوبی از بارهای خازنی هستند. اگر توان راکتیو بلافاصله در بار مصرفی آن کنترل نشود، می تواند باعث تلفات گسترده در کل شبکه شود.

همچنین لازم به یادآوری است که بارهای غیرخطی مانند درایو‏های با سرعت متغیر (VSD)، روشنایی LED، تجهیزات UPS و سرورهای دارای منبع تغذیه در حالت سوئیچ نیز توان راکتیو مصرف می‌کنند. شیوه خاص مصرف جریانی که این تجهیزات می‌کشند می تواند باعث تحریف برهم ‏ریختگی جریان آن شود.

علاوه بر جریان فعال، یک جز از جریان راکتیو به نام هارمونیک نیز وجود دارد که نوعی آلودگی الکتریکی است و باعث افزایش اتلاف انرژی، کاهش قابلیت اطمینان شبکه برق و کاهش طول عمر تجهیزات می‏‌شود.

برای تخمین میزان توان راکتیو در شبکه، از شاخصی به نام ضریب توان (PF) استفاده می شود (این ضریب رابطه بین قدرت فعال کارکرد و کل توان ارائه شده به مدار را نشان می‌دهد) هرچه ضریب توان به 1 نزدیک‌تر باشد، قدرت راکتیو کمتر در شبکه وجود دارد و شبکه از کارآیی و اطمینان بیشتری برخوردار است.

در نهایت، بهره‌وری کلیه سیستم‌ها اعم از سیستم سرمایشی و شبکه برق است که بازده واقعی انرژی یک مرکزداده را تعیین می‏‌کند.

رامتین نورمحمد