Web Analytics Made Easy - Statcounter
تأثیر جنگ روسیه و اوکراین بر صنعت دیتاسنتر

چرا صنعت مراکز داده باید نگران وقوع جنگ در اوکراین باشد؟

ساخت نیمه‌هادی‌ها فوق العاده دشوار و پرهزینه است. کار سامسونگ، اینتل، تگزاس اینسترومنتز و گلوبال فاندری، هرگز از این سخت‌تر نبوده است. متأسفانه، وقوع احتمالی جنگ در اوکراین خبر بسیار بدی برای صنعت نیمه هادی است و ممکن است به طور قابل توجهی کمبود مداوم نیمه‌‌هادی‌ها را تشدید کند.

اوکراین و صنعت نیمه‌هادی

شرکت‌های اوکراینی Iceblick، Ingas و Cryoin بیش از 70 درصد گاز نئون جهان را تولید می‌کنند. نئون یک عنصر شیمیایی گازی است که در لیتوگرافی نیمه هادی، به ویژه فوتولیتوگرافی اشعه ماوراء بنفش عمیق (DUV) استفاده می‌شود. DUV یک نسل قبل از لیتوگرافی فرابنفش شدید (EUV) است که برای رسیدن به اندازه ترانزیستور 7 نانومتری و کمتر استفاده می‌شود. فرآیند DUV برای ترانزیستورهای 14 نانومتری تا 248 نانومتری، از جمله پردازنده‌های Skylake و Cascade Lake اینتل استفاده می‌شود. حتی نسل فعلی پردازنده‌های Ice Lake مبتنی بر فرآیند 10 نانومتری اینتل به DUV متکی است.

چرا نئون در لیتوگرافی مهم است؟ شارژ گاز لیزر اگزایمر در واقع حدود 98 درصد نئون است، که این گاز حامل را برای عملکرد لیزر ضروری می‌کند.

ضربه ای مضاعف برای صنعت مراکز داده

آخرین باری که صنعت نیمه هادی با کمبود شدید نئون مواجه شد، در سال 2015/2016 بود. این کمبود با تهاجم روسیه به منطقه کریمه اوکراین در سال 2014 آغاز شد. قیمت گاز نئون در زمان کمبود 10 برابر افزایش یافت.

این وضعیت یک ضربه مضاعف برای صنعت ابر و مراکز داده است، که از زمانی که اقتصاد جهانی شروع به بهبودی از همه‌گیری COVID-19 کرد، با کمبود نیمه‌رسانا مواجه شده است.

در حالی که نمی‌توان پیش بینی کند که وضعیت در اوکراین چگونه خواهد شد، یک چیز واضح است: عواقب آن می‌تواند گسترده باشد و مطمئناً صنعت ابر و مراکز داده را تحت تأثیر قرار خواهد داد.