Web Analytics Made Easy - Statcounter
کدام بهتر است؟ UPS متمرکز یا UPS توزیع شده؟

کدام بهتر است؟ UPS متمرکز یا UPS توزیع شده؟

مراکز داده در همه ابعاد به منبع تغذیه ثابت متکی هستند و بنابراین باید از برخی راه‌های برقراری توان مازاد برای اطمینان از وجود تغذیه ثابت برای تجهیزات حیاتی استفاده کنند. اگرچه راه‌های تأمین توان مازاد رایج هستند، اما می‌توان از استراتژی‌های مختلفی برای محافظت از مرکز داده در برابر از کارافتادگی‌های برنامه ریزی نشده استفاده کرد. این بدان معناست که یک مرکز داده باید بر اساس عوامل متعددی از جمله اندازه مرکز داده، تحمل ریسک، قابلیت‌های مدیریتی، بودجه و موارد دیگر تعیین کند که کدام استراتژی برای آن مناسب است. برای اهداف این بحث، ما دو مورد از رایج ترین انواع سیستم‌های UPS را بررسی می‌کنیم: متمرکز و توزیع شده.

UPS

سیستم UPS متمرکز چیست؟

یک سیستم متمرکز شامل یک سیستم بزرگ و اغلب قدرتمند است که قادر به تحمل کل بار لازم برای حفظ آپ تایم است. یک سیستم متمرکز UPS به دلیل ولتاژ کاری بالا معمولاً به ترانسفورماتور نیاز دارد. سیستم‌های متمرکز UPS به دلیل ابعاد خود، فضای فیزیکی بیشتری را اشغال می‌کنند و هزینه بیشتری در پیش دارند، به همین دلیل است که این نوع منبع تغذیه پشتیبان در برنامه‌های بزرگ و سطح سازمانی رایج تر است.

سیستم UPS توزیع شده چیست؟

یک سیستم UPS توزیع شده دارای چندین سیستم کوچکتر است که از دستگاه‌ها یا تجهیزات مختلف پشتیبانی می‌کند اما کل بار را پشتیبانی نمی‌کند و قادر به انجام این کار نیستند. آن‌ها غالباً در نزدیکی تجهیزات بحرانی قرار می‌گیرند و سپس توان در صورت نیاز توزیع می‌شود. این نوع سیستم‌ها به طور معمول کمتر از یک سیستم UPS بزرگ هزینه دارند و در صورت لزوم در آینده می‌توان آن‌ها را افزایش یا کاهش داد.

مزایای سیستم UPS متمرکز

سیستم‌های متمرکز یو پی اس هزینه اولیه بیشتری دارند بنابراین اگر بودجه اولیه یک مسئله است، ممکن است یک گزینه قابل دسترس نباشد. با این حال، مزایای متعددی برای سرمایه گذاری وجود دارد. سیستم‌های متمرکز یو پی اس تعمیر و نگهداری و تعمیرات را ساده کرده و نقاط احتمالی خرابی را به مواردی که اغلب سودمند است، کاهش می‌دهد. برای برنامه‌های بزرگ سیستم، یک سیستم متمرکز محبوب است زیرا می‌تواند از کل بار پیش بینی شده پشتیبانی کند در حالی که نظارت را برای مدیریت موثرتر متمرکز نگه می‌دارد. سیستم‌های UPS بزرگتر دارای عمر طولانی تر و بهره وری انرژی بهتر هستند که در نتیجه هزینه‌های کلی کار را کاهش می‌دهد. همچنین نظارت و مدیریت دمای یک UPS مرکزی به جای شبکه توزیع شده سیستم‌های UPS آسان تر است.

 

سیستم دیتاسنتر با منبع تغذیه UPS توزیع شده
نمونه سیستم توزیع شده

معایب سیستم متمرکز

اگرچه اکثر مراکز داده در تلاش هستند تا نقاط احتمالی خرابی خود را کاهش دهند، تنها داشتن یک سیستم UPS متمرکز برای پشتیبانی از کل بار امکانات شما اشکالاتی دارد. قبل از هر چیز، اگر UPS شما بر اساس پیش بینی بار پیش بینی شده مرکز داده انتخاب شده باشد، بسته به نحوه مقیاس بندی یا تغییر تجهیزات مرکز داده شما، ممکن است این پیش بینی‌ها اکنون نادرست باشند. آیا UPS متمرکز شما می‌تواند از بار کامل فعلی مرکز داده شما پشتیبانی کند؟ بار کامل شما در 6 ماه یا 1 سال آینده چطور؟ مراکز داده به سرعت در حال توسعه هستند تا بتوانند تقاضا را برآورده کنند و سیستم متمرکز شما دیگر واقعاً از نیازهای شما پشتیبانی نمی‌کند. علاوه بر این، همانطور که گفته شد، نصب سیستم‌های UPS متمرکز دشوارتر و پرهزینه تر است زیرا دارای فضای گرانبهای بیشتری را در تاسیسات شما اشغال می‌کنند آیا شما اینقدر فضای خالی دارید یا برای تجهیزات دیگر به آن نیاز دارید؟

مزایای سیستم UPS توزیع شده

سیستم‌های UPS توزیع شده بسیار محبوب شده اند زیرا به سرمایه اولیه اولیه کمتری نیاز دارند و در صورت تغییر نیازهای شما به راحتی مقیاس پذیر هستند. از آنجا که سیستم‌های UPS توزیع شده کوچکتر هستند، فضای کمتری را در تأسیسات شما اشغال می‌کنند و نصب و استقرار آنها آسان تر است. این نوع سیستم‌ها بیشترین کاربرد را در برنامه‌های کوچک یا متوسط ​​دارند. غیر قابل انکار است که یکی از بزرگترین مزایای یک UPS توزیع شده، مقیاس پذیری آن به راحتی است، به ویژه در شرایط امروز مرکز داده که مقیاس بندی سریع و گاهی غیرقابل پیش بینی است اما دانش مراکز داده اشاره می‌کند که مزایای کلیدی دیگری نیز وجود دارد، «با گروه بندی بارهای کوچک و قرار دادن ذخایر مهم باتری در نزدیکی تجهیزات فیزیکی محاسبات، سیستم‌های غیرمتمرکز نقطه احتمالی خرابی را به بخش کوچکتر از تأسیسات کاهش می‌دهند و در برابر افزایش تقاضا بدون ایجاد بار بر کل سایت، انعطاف پذیری را بهبود می‌بخشد. به جای تکیه بر تبدیلهای متعدد AC-DC، معماری توزیع شده منبع تغذیه مستقیم منبع تغذیه AC را به کابینت متصل می‌کند، جایی که باتری‌ها و یکسوکننده‌های کوچکتر و با قدرت بیشتر به طور مستقیم در داخل تجهیزات شبکه قرار می‌گیرند. این رویکرد به کاهش تعداد مراحل تبدیل برق مورد نیاز برای کاهش توان و نیازهای سرورها و روترها کمک می‌کند و به بهبود کارایی، قابلیت اطمینان و مقیاس پذیری کمک می‌کند.»

معایب سیستم توزیع شده

از آنجا که سیستم‌های توزیع شده دارای اجزای بیشتری هستند، احتمال بیشتری وجود دارد که یک جزء یا کل سیستم از کار بیفتد، بنابراین برای جلوگیری از خرابی برنامه ریزی نشده، نظارت و نگهداری بیشتری لازم است. علاوه بر این، به دلیل وجود بیش از یک باتری، تعویض بیشتر باتری ضروری خواهد بود. و از آنجا که باتری‌ها توزیع شده اند، باید سیستم‌های جداگانه UPS خود را به طور مناسب خنک کنید تا عملکرد UPS و طول عمر باتری را به حداکثر برسانید.

متمرکز و توزیع شده – شاید باید پیکربندی UPS را ترکیب کنید

اگر مطمئن نیستید که کدام نوع پیکربندی UPS برای تأسیسات شما ایده آل است، ممکن است در طراحی پیکربندی ترکیبی سیستم UPS به شما پیشنهاد شود. اشنایدر الکتریک در مورد یک مثال عالی از ترکیب بهینه تنظیمات بحث می‌کند، «برای مثال یک بیمارستان را در نظر بگیرید. ممکن است از UPS متمرکز برای محافظت از بارهای بحرانی مانند روشنایی اضطراری استفاده کند، تا حد زیادی به این دلیل که اتصال تمام مدارهای روشنایی به یک UPS ساده تر است. اما معمول است که هر اتاق جراحی یا MRI داشتن UPS اختصاصی خود را داشته باشد زیرا این مناطق بسیار مهم هستند. در صورت خرابی یو پی اس متمرکز، نمی‌خواهید همه آنها بدون برق باشند.» استراتژی‌های متمرکز و توزیع شده UPS را می‌توان به طور همزمان برای یک منبع تغذیه پشتیبان قوی تر و مازاد برای برنامه‌های مهم ماموریت خود استفاده کرد. خطای شما می‌تواند توسط یک سیستم UPS متمرکز بزرگ پشتیبانی شود و می‌توانید همزمان با استفاده از یک سیستم توزیع شده برای مجموعه ای خاص از تجهیزات، یک لایه محافظ اضافه کنید.

در پایان نکته نهایی این که هر مرکز داده منحصر به فرد است و هیچ رویکرد جامعی برای همه وجود ندارد بنابراین هنگام تعیین اینکه پیکربندی سیستم UPS برای تأسیسات شما مناسب است، نیازها، بودجه و امکانات خود را با دقت در نظر بگیرید.